اشتغال فراگیر شرکت های دانش بنیان توانمند تثبیت می گردد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: یکی از طرح های معاونت علمی و فناوری اجرای برنامه ارتقای مقیاس فراوری و اشتغال شرکت های دانش بنیان توانمند است که بر اساس این برنامه، شرکت های بزرگ دانش بنیان که نیازمند منابع اقتصادی برای توسعه فعالیت خود هستند، هدف گیری شده اند.

اشتغال فراگیر شرکت های دانش بنیان توانمند تثبیت می گردد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله تصویر و سرگرمی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین اسفندیاری سرپرست معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره برنامه ارتقای مقیاس فراوری و اشتغال شرکت های دانش بنیان توانمند، اعلام کرد: این برنامه با هدف ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان توانمند از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است تا از این طریق به کسب و کارهای این گروه از بازیگران مهم مالی رونق داده گردد.

وی اضافه نمود: برمبنای الگوهای نوین توسعه، سرمایه انسانی مهم ترین سرمایه کشورها است و نیروی انسانی جوان، تحصیل نموده و باانگیزه محور اصلی توسعه به شمار می آید.

به گفته اسفندیاری، کشور ما نیز در مقایسه با کشورهای پیشرو در این زمینه وضعیت مناسبی را دارد. با این وجود، استفاده بهینه از این سرمایه نیازمند برنامه ریزی برای ورود واقعی آن به عرصه اقتصاد به وسیله اشتغال و کارآفرینی است.

وی همچنین توضیح داد: در این راستا، اشتغال نیروی انسانی متخصص و تحصیل نموده، یکی از مهم ترین اهداف معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به شمار می آید که برای تحقق آن با روینمودهای نوآورانه کوشش می نماید.

توسعه اشتغال مبتنی بر تکمیل و ارتقای زیست بوم نوآوری در کشور

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: علی رغم این که اشتغال مبتنی بر دانش با هزینه بالایی ایجاد می گردد و می توان با همان میزان از هزینه کرد اشتغال غیرتخصصی بیشتری ایجاد کرد ولی ارزش اضافه نموده بالای این مشاغل و اهمیت آن در توسعه مالی کشور و حفاظت از نیروی انسانی متخصص، اهمیت اشتغال ایجادشده را دو چندان می نماید.

اسفندیاری در ادامه اعلام کرد: بر این اساس، این معاونت با هدف طراحی و اجرای برنامه های ایجاد و تثبیت اشتغال مولد با استفاده از سرمایه انسانی جوان، تحصیل نموده و متخصص تفاهم نامه مشترکی را با سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق توسعه ملی به امضاء رسانده است.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه این معاونت 6 برنامه را برای پیگیری 3 رویکرد اصلی خود در حوزه اشتغال یعنی نوآفرینی ساختارهای مالی در راستای ارتقای توان ساخت داخل، توسعه اشتغال مبتنی بر تکمیل و ارتقای زیست بوم نوآوری کشور، و رصد و به هم رسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی را طراحی نموده است.

ارائه یک هزار و 180 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به شرکت های دانش بنیان

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره برنامه های مصوب ایجاد و تثبیت اشتغال فراگیر، گفت: علاوه بر برنامه ارتقای مقیاس فراوری و اشتغال شرکت های دانش بنیان توانمند برنامه های پلتفرم بازارسازی برای تجهیزات ساخت داخل (بازار هوشمند محصولات دانش بنیان) و برنامه توسعه فراوری 6 محصول تحول آفرین دانش بنیان از جمله برنامه های این تفاهم نامه است.

وی توضیح داد: همچنین حمایت از توسعه صنایع خلاق، توسعه اشتغال مبتنی بر تکمیل و ارتقای زیست بوم نوآوری کشور، حضور شرکت های خصوصی و بخش های بزرگ مالی درعرصه نوآوری باهدف استفاده بهینه از ظرفیت های آن ها درجهت توسعه زیست بوم اقتصاددانش بنیان و برنامه های به هم رسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی تحصیلنموده به وسیله حمایت از ارتقای سطح مهارتی و اشتغال پذیری نیروی انسانی وایجاد و توسعه مراکز ارائه خدمات تخصصی اشتغال در دانشگاه ها و رصد و به هم رسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی از دیگر برنامه های این طرح است.

اسفندیاری درباره جزییات برنامه ارتقای مقیاس فراوری و اشتغال شرکت های دانش بنیان توانمند، مطرح کرد: بر اساس این طرح، سال گذشته 86 شرکت به بانک های عامل معرفی شده اند و تا کنون 17 شرکت دانش بنیان توانستند مبلغ بیش از یک هزار و 180 میلیارد ریال تسهیلات دریافت نمایند که تعداد شغل ایجاد شده برای تسهیلات اعطایی حدود 800 نفر برآورد شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 434

به "اشتغال فراگیر شرکت های دانش بنیان توانمند تثبیت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال فراگیر شرکت های دانش بنیان توانمند تثبیت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید