آبراهه ها هویدا کننده بخشی از اسرار تخت جمشید است

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، رئیس پژوهشکده باستانشناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه تخت جمشید ویترین باستانشناسی ایران است، کاووش آبراهه های این میراث جهانی را روشن کننده بخش مهمی از اسرار گذشته تاریخی ایران باستان دانست.

آبراهه ها هویدا کننده بخشی از اسرار تخت جمشید است

ایسنا: دکتر روح الله شیرازی شامگاه یکشنبه 2 شهریور در کنفرانس خبری که در محل تخت جمشید برگزار گردید، گفت: استان فارس یکی از استان های بسیار مهم در حوزه میراث فرهنگی به ویژه مطالعات باستان شناسی است، چند محوطه از مهمترین محوطه های شاخص باستان شناسی ایران و ویترین باستان شناسی ایران یعنی تخت جمشید نیز در این حوزه جغرافیایی قرار گرفته است.

او اعلام نمود: حداقل دو محوطه باستان شناسی جهانی در استان فارس قرار گرفته است که یکی از آنها مجموعه جهانی تخت جمشید یا پرسپولیس است و دیگری مجموعه جهانی پاسارگاد و مجموعه باغ های شاهی، و این نشان دهنده اهمیت فارس به لحاظ مطالعات باستانشناسی ست.

این پژوهشگر باستانشناسی با بیان اینکه از نظر گاه نگاری و تاریخی، یک دوره توالی فرهنگی طولانی در استان فارس قرار گرفته است، گفت: حداقل از دوران پارینه سنگی میانه چیزی حدود 200 تا 250 هزار سال قبل به این سو، که قدیمیترین استقرارهای انسان به شمار می رود، در قالب غارهای باستانی، پناهگاه های صخره ای، محوطه های روباز مورد استفاده در آن دوران، تا روزگار پارینه سنگی جدید و دوره نوسنگی، محوطه های شاخصی در فارس قرار گرفته است.

به گفته او، در فارس و محوطه های پیرامونی تخت جمشید و پاسارگاد می توان آثاری از دوره های مس و سنگ، مفرغ و دیگر دوران های تاریخی یافت که بسیار غنی است و از طرفی دوره زمانی هخامنشی تا اشکانی، ساسانی و دوران اسلامی را در بر می گیرد.

رئیس پژوهشکده باستانشناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی با یادآوری اینکه در پهنه جغرافیایی استان فارس، یک دوره طولانی استقرار وجود دارد، گفت: شاید بتوان گفت که منشا فرهنگ و هویت ایرانی از استان فارس بوده و در این منطقه شکوفا شده است و این نشان از اهمیت موضوع کاووش دارد.

شیرازی با بیان اینکه طولانی بودن دوره استقرار باعث معطوف شدن توجه پژوهشگران حوزه باستانشناسی به این منطقه شده است، ویژگی های مطرح شده را دلیل اهمیت انجام مطالعات مربوط به میراث فرهنگی اعم از پژوهش های باستان شناسی، مطالعات حفاظت و بازسازی و دیگر حوزه های مطالعات میراث فرهنگی همچون زبان شناسی، کتیبه ها، خطوط باستان شناسی و… در مجموعه جهانی تخت جمشید برشمرد.

او با یادآوری اینکه مطالعات در محوطه باستان شناسی جمشید، از گذشته نسبتا طولانی و حداقل از دهه 30 شمسی آغاز شده است، گفت: خاکبرداری ها، حفاری ها، کاووش های باستان شناسی که در گذشته اجرا شده زمینه شناسایی بسیاری از جنبه های معماری، تاریخ هنر، باستان شناسی و مطالعات مربوط به خود این تخت گاه تخت جمشید را فراهم نموده است، اما واقعیت اینکه هنوز بسیاری از اسرار و موضوعات مرتبط با تخت جمشید و مسائل مرتبط با تمدن آن دوران برایمان ناشناخته مانده است.

شیرازی با بیان اینکه آبراهه های تخت جمشیدی یکی از بخش های حاوی اسرار ناشناخته این محوطه میراث جهانی دانست و تاکید نمود که در کاووش های اخیر و با هدف دستیابی به اسرار و ناشناخته ها، مطالعات باستانشناسی بر روی آبراهه ها متمرکز شده است.

وی در مورد اهمیت انجام مطالعات و کاووش ها در آبراهه های تخت جمشید ، گفت: این آبراهه ها قبل از اینکه برای دفع آبهای زائد یا آبهای جاری طراحی شده باشد، یک نکته حفاظتی و بازسازیی در خود دارد. یعنی از همان ابتدا، بنیانگذاران این مجموعه به این فکر می کردند که باید تمهیدی برای نگهداری این بنا داشته باشند.

شیرازی ادامه داد: این تمهید قطعا احداث سیستم های آبراهه و انتقال آب های زائد به بیرون از مجموعه برای در امان ماندن خود محوطه است و طبیعتا در چهار فصل کاوشی که تا به الان اجرا شده و در حال حاضر در فصل چهارم آن هستیم، اسرار زیادی برای ما مکشوف شده است.

رئیس پژوهشکده باستانشناسی میراث فرهنگی ادامه داد: یافته هایی که اخیرا به دست آمده به روشن شدن بخشی از تاریخ تخت جمشید یاری خواهد نمود و بسیاری از پرسش های باستانشناسان را پاسخ خواهد داد.

شیرازی گفت: بقایای فرهنگی، گیاهی، انسانی و بقایای جانوری که از داخل لایه های باستانی به دست آمده و به دست خواهد آمد و رسوباتی که طی زمان در این آبراهه ها جمع شده، می تواند ما را برای شناسایی بخشی از اسرار تخت جمشید و دوران ساخت، استقرار و تخریب این بنا، یاری کند.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 4776

به "آبراهه ها هویدا کننده بخشی از اسرار تخت جمشید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبراهه ها هویدا کننده بخشی از اسرار تخت جمشید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید