آیا قرارداد ایران و چین مانند ترکمانچای است؟ ، پاسخ سعید لیلاز

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، خبرنگاران - سعید لیلاز در یادداشتی در روزنامه ایران در باره قرارداد ایران و چین نوشت:مقایسه این توافق با قرارداد ترکمانچای هم یک قیاس مع الفارق و ناشی از بی اطلاعی نسبت به تاریخ است.

آیا قرارداد ایران و چین مانند ترکمانچای است؟ ، پاسخ سعید لیلاز

در دهه 1830 که ما شاهد قرارداد ترکمانچای بودیم، روسیه تقریباً قدرتمندترین کشور دنیا بود. به گونه ای که الکساندر اول پیروز شده بود پاریس را اشغال کند و ناپلئون را به تنهایی شکست دهد. در همان زمان ایران هم یکی از ضعیف ترین کشورهای مستقل دنیا به شمار می رفت. یعنی بقیه کشورها اگر مستقل بودند، اینقدر ضعیف نبودند و اگر ضعیف تر بودند مستقل نبودند.

در حال حاضر نه چین آن سهم دنیای قدرت را که روسیه در دهه 1830 داشت، دارد و نه ایران مانند آن موقع ضعیف است. اگر ایالات متحده امریکا نتوانسته ایران را زمینگیر کند به طریق اولی چین نمی تواند چنین کاری انجام دهد. خصوصاً با توجه به بعد مسافت میان ایران و چین. روسیه در دهه 1830 هم زیادی عظیم و قدرتمند بود و هم به ایران چسبیده بود. چین نه تنها فاصله زیادی از ایران دارد بلکه از حوزه نفوذ استراتژیک خودشان یعنی فاصله 2 هزار کیلومتری اطراف خارج نشده اند و شواهد نظامی هم نشان می دهد که به این زودی خارج نخواهند شد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 7811

به "آیا قرارداد ایران و چین مانند ترکمانچای است؟ ، پاسخ سعید لیلاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قرارداد ایران و چین مانند ترکمانچای است؟ ، پاسخ سعید لیلاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید