اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، اصطلاحات زیادی وجود دارند که ممکن است معنایشان را ندانیم و آب از آب هم تکان خورد. اما بعضی از اصطلاحات هستند که باید معنی شان را بدانیم که کارها بهتر پیش برود. مثل اصطلاحات رایج مربوط به هتل. هافبرد و فولبرد چیست؟ نیم شارژ به چه معناست؟ روم سرویس و مینی بار به چه کارمان می آید؟ ما در اینجا درباره اصطلاحات هتل نوشته ایم.

اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید

چک این (Check-in)

حتما شما هم موقع رزرو هتل این اصطلاح را شنیده اید. چک این به معنی ورود به هتل و ساعت تحویل اتاق است. مثلا بیشتر هتل ها ساعت مشخصی را برای ورود و تحویل اتاق درنظر می گیرند که معمولا ساعت 12 یا 2 بعداظهر است. وقتی وارد هتل می شوید، مدارکتان را تحویل می دهید، کمی منتظر می شوید و اتاق را در ساعت مشخصی به شما تحویل می دهند.

چک اوت (Checkout)

چک اوت، به زمانی گفته می شود که مدت رزرو شما به خاتمه رسیده و باید اتاق تان را تحویل بدهید. ساعت چک اوت در بیشتر هتل ها، ساعت 12 ظهر است. بعد از خارج شدن از اتاق تان و تحویل آن، مسئول مربوطه، اتاق را چک می کند تا همه چیز مرتب باشد.

نیم شارژ

طبق قوانین رایج، ساعت ورود به هتل و تحویل اتاق، 2 بعدازظهر و ساعت خروج و تحویل اتاق 12 ظهر است. اما برخی وقت ها شما زود به هتل رسیده اید و می خواهید دیرتر از 12 هم اتاق را تحویل بدهید، در اینصورت راهکاری به نام نیم شارژ وجود دارد. شما در این شرایط می توانید با هتل هماهنگ کنید و هزینه جداگانه ای را پرداخت کنید که همان نیم شارژ است. قانون هر هتلی با هتل دیگر فرق می کند. ممکن است هتلی به شما بگوید که باید حتما اتاق را از شب قبل رزرو کنید و در برخی مواقع نصف هزینه رزرو از شما گرفته شود.

بوفه

همانطور که از نام این اصطلاح پیداست، مربوط به رستوران و غذاخوری های هتل است. بیشتر رستوران ها، منوی بوفه دارند. در این رستوران ها غذا به صورت سلف سرویس ارائه می شود. صبحانه در بیشتر هتل ها به صورت سلف سرویس است. و وقتی گفته می شود منوی صبحانه بوفه است، یعنی صبحانه به شکل سلف سرویس است.

اتاق های هتل چه فرقی باهم دارند؟

مینی بار

مینی بار، یکی دیگر از اصطلاحات هتل، یخچال کوچکی ست که در اتاق هتل وجود دارد و شما می توانید از خوراکی ها و نوشیدنی هایی که در آن قرار داده شده، بخورید. در بیشتر موارد هزینه این خوراکی ها و نوشیدنی ها را باید جدا از هزینه هتل پرداخت کنید، پس بهتر است قیمت خوراکی ها و نوشیدنی ها را بدانید تا موقع حساب کردن دچار پشیمانی نشوید.

روم سرویس

ممکن است در طول شبانه روز تشنه یا گرسنه شویم و بخواهیم که غذا و چای را در اتاق خودمان بخوریم، بدون اینکه نیاز باشد از جایمان حرکت کنیم. در این شرایط کافی ست یک تماس با قسمت مربوطه بگیریم تا خوراکی یا نوشیدنی در اتاق مان سرو شود. بیشتر هتل ها، خدمات روم سرویس شبانه روزی دارند.

فولبرد

اصطلاح فولبرد یعنی اینکه می توانید با همان هزینه ای که برای رزرو هتل پرداخت کرده اید، سه وعده صبحانه، ناهار و شام را هم میل کنید، بدون اینکه نیاز باشد هزینه جداگانه ای برای آنها بپردازید.

هافبرد

وقتی هتلی اعلام می کند که هافبرد است، یعنی جدا از صبحانه، فقط یکی از وعده های ناهار و شام را می توانید بدون پرداخت هزینه اضافه، میل کنید.

انواع هتل کدامند؟

ترانسفر

یکی دیگر از اصطلاحات هتل، ترانسفر به معنی بردن، انتقال دادن و جابه جا کردن به صورت دو طرفه یعنی رفت و برگشت است. وقتی هتلی می گوید که ترانسفر فرودگاهی دارد، یعنی اینکه با وسیله نقلیه، شما را از فرودگاه به هتل منتقل می کنند. این مورد در بیشتر هتل های ایران با عنوان سرویس رایگان فرودگاه به هتل یا سرویس استقبال شناخته می شود. سرویس رایگان از هتل به فرودگاه به عنوان سرویس بدرقه هم شناخته می شود.

خدمات خانه داری

تمیزی و نظافت هتل، از نکات خیلی مهم در جذب مخاطب ست. برای همین هم تقریبا هتلی نیست که این مورد را جزو امکاناتش نداشته باشد.

خدمات خانه داری شامل مرتب کردن تخت ها، تمیزکردن اتاق ها، سرویس بهداشتی و آینه ها، نظافت زمین و جاروکشیدن، تعویض حوله و ملحفه و شارژ وسایل مورد نیاز برای نظافت مثل صابون و شامپو است.

در برخی از هتل ها این مورد به صورت مرتب انجام می شود و در برخی دیگر تنها یک بار در طول مدت اقامتتان اتفاق می افتد. البته این مورد بستگی زیادی به تعداد روزهای اقامت تان در هتل هم دارد.

خدمات نگه داری کودک

سفر با بچه ها با چالش های خاص خودش همراه است. ممکن است بخواهید در مدت اقامت تان و برای اینکه راحت تر باشید، کودک را به جایی مثل مهدکودک بسپارید. برخی از هتل ها، خدمات نگهداری از کودک دارند، به این معنی که کودک را برای چند ساعت نگه می دارند تا شما به کارهایتان برسید.

لاندری

این بخش در حقیقت خشکشویی هتل است. اگر هتلی بگوید که خدمات لاندری به مهمانانش ارائه می کند به این معناست که لباس های مهمانان به درخواست آنها جمع آوری و برای شستشو و اتو به بخش لاندری یا خشکشویی منتقل می شود.

CIP

CIP، خدماتی ست مخصوص افراد سرشناس تجاری. انتقال مهمان از پای پرواز تا هتل با تشریفات خاص و پذیرایی ویژه از او در بدو ورود به هتل به صورت بوفه کامل، از جمله خدمات CIP است.

این خدمات در همه هتل های ایران انجام نمی شود و مختص به هتل های خاصی ست. خدمات CIP، شبیه به خدمات VIP است و فقط در بحث تامین امنیت با آن تفاوت دارد. گذاشتن میوه و دسته گل در اتاق و چینش اتاق به دلخواه مسافر از جمله خدمات ویژه است.

سرویس اضافه

ممکن است به تعداد همه آنهایی که اتاق را رزرو کرده اند، تخت وجود نداشته باشد. یا بخواهید در هتل یا اقامتگاهی بمانید که ظرفیت اتاقش با تعداد نفرات شما مطابق نیست. در این حالت، برخی از هتل ها و اقامتگاه ها به شما سرویس اضافه ارائه می دهند. سرویس اضافه شامل تخت کامل سرویس کف خواب، کاناپه تخت خواب شو یا تخت تاشو باشد. سرویس کف خواب، به بالشت و تشک گفته می شود.

معرفی انواع هتل و اقامتگاه

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 11305

به "اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید