ایران گردی، مد روز جوانان اروپا، دورهمی با توریست های جوان

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، See you in iran خیلی ها با این صفحه ایران را کشف نموده اند. تصمیم گرفته اند به ایران سفر نمایند و تصویر ذهنی شان را تغییر دهند. تصویری که معمولاً توسط رسانه های خارجی ساخته شده و با تصویر واقعی از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

ایران گردی، مد روز جوانان اروپا، دورهمی با توریست های جوان

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور لحظه اخرى کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، این صفحه مجازی در فیس بوک فعال است و در ایران ببینیم تان نام دارد. صفحه ای که پر است از تصاویر جذاب از نقاط دیدنی ایران، از شمال تا جنوب، غذاهای ایرانی و البته کلی سؤال و بحث برای آن هایی که اطلاعاتشان درباره ایران کافی نیست. چند توریست خارجی و دو نفر از اداره نمایندگان این صفحه، میهمان ما هستند تا درباره تجربه شان از ایران گردی و بازنمایی تصویر متفاوت از ایران صحبت نمایند.

نوید یوسفیان دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا یکی از اداره نمایندگان این صفحه است: نخستین بار ایده شکل دریافت این صفحه در تونس به ذهنم رسید. این کشور به توریستی بودن معروف است و سالانه مسافران زیادی به آنجا می فرایند. من هم برای سفر به این کشور رفته بودم. آنجا خیلی ها از من درباره ایران سؤال می کردند.

همان جا از خودم پرسیدم، چرا بااین همه جاذبه، کمتر کسی به ایران سفر می نماید؟ با وجود این همه قشنگی، چرا ایران توریست کمتری دارد؟ همان جا تعجب دوستان را می دیدم از اینکه مگر می گردد به ایران هم سفر کرد؟ فکر کردم کلی دوست و آشنا می شناسم که تجربه سفر به ایران را داشته اند و اگر جایی باشد که از تجربه هایشان بگویند و بنویسند قطعاً موجب تشویق دیگران برای سفر به ایران می شوند.

مهسا، دانشجوی کارشناسی ارشد رایانه در آلمان هم به همکاری با گروه تشویق می گردد: از دوستانمان که ایران را دیده بودند، خواستیم درباره سفرشان بنویسند و از تجربه هایشان بگویند.

کم کم گروه شکل گرفت و پر شد از تصاویر و خاطرات جالب از ایران. البته سؤال هم کم نبود. سؤال هایی که گاهی شکل بحث به خود می گرفت و موجب دیالوگ میان اعضا می شد. مثلاً خیلی ها می پرسیدند آیا ایران امن است؟ وقتی بیش از 200 نفر که ایران را دیده بودند، به این پرسش جواب مثبت می دادند، خیال سؤال نماینده هم راحت می شد.

به قول مهسا وفایی: درواقع ما روایت متفاوت و جدیدی از ایران ساختیم. تصویری که خلاف تصویر رسانه های غربی از ایران بود. رسانه هایی که قصد دارند از ایران تصویر کشوری عقب افتاده ارائه دهند.

حالا بشنوید از توریست هایی که به وسیله این صفحه بیشتر با ایران آشنا شدند و به کشورمان سفر کردند. بعضی هایشان چند روزی است به تهران رسیده اند و تعدادی هم بیش از دو هفته است ایران گردی می نمایند. همگی جوان، پرشور و باانرژی. آن ها تا حد زیادی می توانند تصویر توریست های پیری را که فقط از آثار باستانی عکس می گیرند، از ذهنم پاک نمایند.

بیشترشان دلشان می خواهد در خیابان های شهر قدم بزنند، شب های زنده شهرهای ما را ببینند، با مردم حرف بزنند، سری به کافه و مکان های دیدنی بزنند و چیزهایی از این دست؛ تجربه زندگی واقعی در ایران.

ترسا در برلین زندگی می نماید و دانشجوست: برای من جالب بود ایران را از نزدیک ببینم. در روزنامه های آلمانی خیلی درباره اینجا خوانده بودم اما تصویر خیلی مشخصی با این روایت ها از ایران نداشتم. برای همین تصمیم گرفتم خودم به ایران بیایم. او تا حالا فقط تهران را دیده: شهر خیلی جالبی است و بیش از همه رفتار محبت آمیز مردم شگفت زده ام نموده.

جسیکا هم دانشجوست: من تعداد زیادی از کشورهای عربی را دیده بودم. بعد این صفحه را دیدم و فکر کردم خیلی موقعیت جالبی است و باید بروم ایران. فکر می کردم آمدن به ایران سخت و پیچیده است. دریافت ویزا سخت است اما همه چیز خیلی راحت بود. اول آمدم به ارمنستان و بعد هم ایران. جالب اینکه خیلی ها فکر می نمایند ایران هم یک کشور عربی است اما در نخستین لحظه ها این تصور از بین می رود و آنها ایران دیگری را کشف می نمایند.

مایادانشجوی سوئدی حرف هایش را با یک سلام لهجه دار آغاز می نماید. او در امریکا مطالعات جنسیت می خواند: خیلی درباره تاریخ ایران خوانده ام و مادربزرگم هم همواره برایم درباره ایران حرف می زد او ایران را ندیده بود اما اینجا را خیلی دوست داشت. ایرانیان زیادی را هم در دانشگاه دیده بودم. ایرانی ها آدم های مهربانی هستند، غذاهای ایرانی را دوست دارم.

همه جا زیباست. همه چیز تا اینجای سفر برایم جالب بوده. بویژه مردم ایران را بسیار مهربان دیدم. وقتی به آدم نگاه می نمایند، لبخند می زنند. خیلی از مردم به من گفتند دوست دارند سوئد، کشور من را از نزدیک ببینند. کاش امکان چنین تبادلی ایجاد گردد. مایا دو هفته کامل را در ایران گذرانده و به جز تهران، اصفهان و کاشان را هم دیده.

لارا ایتالیایی است و فلسفه می خواند. چهره اش خیلی شبیه ایرانی هاست: من تا قبل از دیدن این صفحه، خیلی کم درباره ایران می دانستم. بعد با خودم گفتم باید بروم ایران. 5 روز را اینجا گذرانده ام. این 5 روز واقعاً برایم جالب و بسیار متفاوت از آنچه بوده که قبلاً درباره ایران دیده و شنیده ام. دوست دارم درباره آنچه دیده ام فکر کنم. بویژه درباره سبک زندگی ایرانی ها.

لارا نه تنها چهره اش شبیه ایرانی هاست که حتی معتقد است ایرانی ها از جهت ذهنیت و تفکر هم خیلی شبیه ایتالیایی ها هستند. با خنده حرف هایش را ادامه می دهد: جوری که مردم رفتار می نمایند، بویژه درباره قوانین و چشم پوشی از بعضی قوانین، خیلی شبیه ایتالیایی ها هستند. ایتالیایی ها هم اغلب قانون گریزند. شما هم مثل ما هستید. البته درست مثل مردم ما مهربان، پذیرا و خونگرم هم هستید.

بچه ها با خنده داستانی را تعریف می نمایند که کمی قانون گریزی هم در خود دارد: لارا آن قدر شبیه ایرانی هاست که موقع رفتن به موزه او را به عنوان ایرانی معرفی کردیم و بلیت ارزان تر برایش خریدیم. بلیت خارجی ها گران تر است.

مایکل آلمانی هم با لهجه سلام می گوید، حسابی شلوغ و شوخ است: همین که راحت ویزا گرفتم، برایم خیلی جالب بود. ما در فرودگاه ویزا گرفتیم. نگران بودم ایرانی ها برای ویزا دادن خیلی سؤال پیچمان نمایند. این روز ایرانی های زیادی دیدم که درباره فرهنگ و سیاست حرف می زنند. بازنمایی ایران در غرب واقعاً شبیه آن چیزی نیست که وجود دارد. سه روز است اینجا هستم و هنوز تصوراتم درباره ایران کامل نشده.

یکی از آنها در پاسخ به این سؤال که فکر می نمایند ایران برای جوانان غربی هم جذاب است یا نه؟ می گوید: ایران برای خیلی از جوان ها می تواند جذاب باشد. هرچند ایرانی ها انگلیسی کم می دانند. اما صفحه های مجازی زیادی هست و امکان ارتباط با ایرانی ها را فراهم می نماید. من حتماً به دوستانمان توصیه می کنم به ایران بیایند. به اندازه کافی در ایران کافه های جذاب و مکان هایی وجود دارد که برای جوانان جذاب باشد. زندگی در ایران جریان دارد. همه جا خانواده ها نشسته اند و دورهم غذا می خورند. همه این ها برای ما جذاب است. به هرکدام از دوستانم که خبر دادم به ایران می روم، گفتند خوش به حالت. این روزها آمدن به ایران مد است، یک جورهایی روی بورس.

نوید می گوید: من تا 23 سالگی در ایران بودم و یک خارجی هم در خیابان ها نمی دیدم اما این روزها توریست های خارجی زیادی می بینم. چیزی که برای من در ایجاد این صفحه مهم بود اینکه دیگر ایران به عنوان یک کشور عقب افتاده جا زده نگردد. تغییر این تصویر برای من خیلی مهم بود. این در تجربه زندگی روزمره همه ایرانی های خارج از کشور هم هست. مثلاً دوستان ما مدام درباره ایران سؤال می کردند. تا جایی که گاهی جواب می دادم بروید و در گوگل جست و جو کنید. اما الان راحت آنها را به این صفحه هدایت می کنم تا ببینند مسافرهای خارجی درباره ایران چه می گویند.

مهسا هم می گوید: مثلاً در کشوری مثل تونس همه می دانند کجا ویزایشان را بگیرند، کجا بفرایند. اما خیلی اوقات درباره ایران اطلاعات در دسترس نیست یا اطلاعات غلط به توریست داده می گردد. این صفحه به سؤال خیلی از کسانی که قصد دیدن ایران را دارند یا اطلاعات نادرستی درباره آن دارند هم پاسخ می دهد. مثلاً مایا در سوئد هرچقدر کوشش نموده بود به وسیله سفارت ایران و وب سایتش راه های دریافت ویزا را پیدا کند، کمتر پیروز شده بود.

اما با مراجعه به گروه راحت فهمیده بود باید چکار کند. درعین حال عکس های الهام بخش زیادی از ایران هم در آنجا دید که او را برای سفر به ایران علاقه مندتر کرد. لارا هم وقتی به سفارت ایران زنگ زده بود. کسی در جواب به او گفته بود: به دخترهای زیر 30 سال ویزا نمی دهند. بعد با اعضای گروه مشورت کرد و دختران زیر 30 سال گروه که پیشتر به ایران سفرنموده بودند، خیالش را راحت کردند، که این طور نیست.

نوید شرح می دهد: پروپاگاندای رسانه ای علیه ایران در کشورهای دیگر واقعاً زیاد است. ما کوشش کردیم با ساختن یک رسانه آلترناتیو، که برخلاف رسانه های دیگر توسط اعضا و مخاطبان رسانه، اداره و فراوری محتوا می گردد، امکان درکی متفاوت از ایران را با روایت های مسافران ایران فراهم کنیم. امیدوارم آمدن توریست به ایران، فقط به خاطر مسائل مالی نباشد و مبادله فرهنگی هم انجام گردد. آدم ها دورهم جمع شوند، حرف بزنند و... یعنی توریسم را به تبادل فرهنگی تبدیل کنیم.

ما اگر مسأله ای هم داریم، خودمان باید حلش کنیم. به همین خاطر بااینکه به همبستگی جهانی اعتقاد داریم، همه جا اعلام نموده ایم مسائل سیاسی و اجتماعی در ایران صرفاً مسأله مردم ایران است و نیازی به تبلیغ گفتمانی که غرب را به عنوان ناجی معرفی می نماید نداریم. این طور بحث ها همواره در گروه وجود دارد و طیف گسترده ای از موضوعات اجتماعی و فرهنگی را در بر می گیرد. قرار است توریست ها چند روز آینده شان را در ماسال گیلان بگذرانند.عکس های ماسال و طبیعت شمال را دیده اند. می گویند از همین حالا برای دیدن طبیعت ایران هیجان زده اند.

منبع: ایران

بازگشت به سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1790

به "ایران گردی، مد روز جوانان اروپا، دورهمی با توریست های جوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران گردی، مد روز جوانان اروپا، دورهمی با توریست های جوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید