دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، بعضی از صاحب نظران مالی به حالت تعلیق درآمدن نماد معاملاتی شرکت ها را از دلایل اصلی انتشار گزارش الف در این روز های بازار سرمایه عنوان می نمایند و معتقدند شرکت ها افشای اطلاعات با اهمیت و شفاف سازی را راهکاری برای دور زدن بورس در این شرایط ریزشی انتخاب نموده اند. هر چند این موضوع را نمی توان به همه شرکت ها بسط داد اما تعلیق نماد در دوره اصلاح بازار می تواند تا حدود زیادی برای صاحبان شرکت اثربخش باشد.

دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟

به هر حال، بازگشایی نماد معاملاتی شرکت ها پس از یک دوره تعلیق در صورت حذف دامنه نوسان می تواند دلیل دیگری در راستای انتشار این نوع گزارش در نظر گرفته گردد. بعضی شرکت ها به دلیل قوانین و مقررات محدود نماینده ای که گریبان گیر آنها در داد و ستد هاست ترجیح می دهند پس از تعلیق، بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شوند. به اعتقاد سکانداران این شرکت ها تخلیه هیجانی عرضه نمایندگان می تواند در بازگشت سریع فرایند تعادلی قیمت سهام اثر گذار باشد.

کارشناسان بازار سرمایه باز شدن دامنه نوسان را منوط بر حاکم شدن شرایط تحلیلی در معاملات سهام عنوان می نمایند و معتقدند لغو محدودیت دامنه نوسان در شرایط فعلی می تواند هیجان کاذب در معاملات ایجاد کند. در این میان سیاست گذار بورس به رغم درخواست فعالان بازار همچنان راستا بازگشایی دامنه نوسان را حداقل برای بعضی از شرکت هایی که از پشتوانه و پتانسیل بازارگردان برخوردار هستند تا به امروز مورد تایید قرار نداده است.

راه حل افزایش دامنه نوسان

حمیدرضا مهرآور کارشناس بازار سرمایه می گوید: در حال حاضر جو معاملاتی بازار سهام با ترس همراه است و اغلب سهامی که مورد عرضه قرار می گیرند از ارزندگی قابل توجهی برخوردارند، اما با این حال همچنان فروشنده در بازار وجود دارد. به اعتقاد او اکنون دوره گذار تنش همراه با ترس است، چراکه سرمایه گذاران متناسب با تحلیل اقدام به فروش سهام نمی نمایند. با این حال، شرایط فعلی بورس غیرعادی بوده و باید منتظر ماند تا نگرانی بیش از حد فعلی از بین برود. در صورتی که سهام یک شرکت به هر دلیلی از جمله دریافت اطلاعات بیشتر و مواردی از این قبیل در حالت تعلیق باقی بماند، مورد استقبال بخشی از سهامداران قرار می گیرد.

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره دامنه نوسان گفت: سهم در یک روز معاملاتی 50 درصد ریزش و در روزی دیگر 20 درصد افزایش پیدا می نماید. بنابراین در بازاری می توان دامنه نوسان را حذف کرد که از قدرت تحلیل بالایی برخوردار باشد، در این نوع بازار خرید و فروش بر اساس تحلیل صورت می گیرد، نه شایعه.

در بازار سرمایه ایران تازه وارد ها و بخشی از سهامداران متاسفانه با تحلیل وارد سهم نمی شوند. این دست سرمایه گذاران همزمان با ایجاد هر نوع شایعه از خود واکنش نشان داده و غالبا هم متضرر می شوند. مهرآور معتقد است زمانی که تحلیلگران بتوانند نقش خود را به درستی در بازار سهام ایفا نمایند، به نوعی نسبت به اظهار نظر های خود مسوولیت پذیر و جوابگو باشند می توان دامنه نوسان را باز کرد. در حال حاضر شرایط برای چنین اتفاقی مناسب نیست.

سه دلیل انتشار گزارش الف

حامد ستاک تحلیلگر بازار سرمایه درخصوص انگیزه شرکت ها به ارائه گزارش الف در شرایط فعلی بازار سهام می گوید: به دلیل اینکه تعداد شرکت هایی که اکنون گزارش الف منتشر نموده اند زیاد بوده بنابراین انگیزه ها می تواند متفاوت باشد. به اعتقاد او بعضی شرکت ها با توجه به اتفاقاتی که برای آنها روی می هد بر حسب افشای اطلاعات، باید اقدام به افشا و گزارش به بازار نمایند.

دیگر اینکه بعضی از مدیران می خواهند از ابزار های موجود برای بسته ماندن سهام خود استفاده نمایند، بنابراین چنین ابزاری را برای تعلیق سهام خود در دوران ریزشی مناسب ارزیابی می نمایند. بعضی دیگر نیز با استراتژی کوتاه کردن مدت زمان اصلاح به این ابزار روی می آورند. این افراد به این نتیجه رسیده اند که اگر سهم به این ترتیب دامنه نوسان عظیم تری در آینده داشته باشد، به نوعی می تواند اصلاح را در بازه زمانی کوتاه تری انجام دهد و به فرایند متعادل خود بازگردد. به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه دامنه نوسان کاملا باز در هیچ کدام از بورس های جهان وجود ندارد بلکه بورس ها نسبت به دانش سرمایه گذاران خود دامنه نوسان متفاوتی دارند.

ستاک عنوان نمود: با توجه به هیجان کلیت بازار سهام و حضور سرمایه گذاران تازه وارد وجود دامنه نوسان به صورت کلی در حال حاضر برای بازار سرمایه مفید ارزیابی می گردد. در بازه های زمانی که دامنه نوسان برای بعضی از سهم ها وجود نداشت رفتاری که از سرمایه گذاران سر می زند بار ها مورد آنالیز قرار گرفته است.

رفتار تدریجی سیاست گذار بورس

یاسر شریعت کارشناس بازار سرمایه به جهانی اقتصاد گفت: طبق دستورالعمل های نهاد ناظر، شرکت ها موظف هستند در اولین زمان ممکن اتفاق با اهمیت را به بازار سهام ارائه نمایند. اگر شرکتی با توجه به رویداد ها اقدام به شفاف سازی در موعد مقرر نکند به نوعی مرتکب تخلف شده و سازمان بورس به آن ورود خواهد نمود. در این میان بعضی شرکت ها و افرادی که قیمت سهام را مهم ارزیابی می نمایند در زمان افزایش هیجان بازار سهام اقدام به انتشار شفاف سازی نوع الف می نمایند تا حداقل یک یا دو روز معاملاتی بسته بمانند.

در بعضی موارد با توجه به میزان شفافیت یا عدم شفافیت اتفاقی که روی داده است و میزان اهمیت موضوع، ممکن است زمان تعلیق نماد بیشتر از دو روز معاملاتی (بعضا یک هفته تا یک ماه) گردد.

به اعتقاد او بیش از حد بسته بودن نماد، مقداری در رتبه نقدشوندگی آن اثر گذار است و احتمالا سرمایه گذاران را در ماه های آینده با ریسک بیشتری روبرو خواهد نمود. با این حال، تعلیق یک هفته ای نماد می تواند تا حدی به در امان ماندن از فرایند هیجانی در دوره اصلاح بازار یاری کند.

این تحلیلگر بازار سرمایه می گوید: در هفته های اخیر بازگشایی بعضی نماد ها با اعدادی عجیب در سمت عرضه اجرا شده است. این موضوع نشان از رفتار هیجانی بازار دارد، چراکه بعضی از سهامداران حاضرند در هر عددی اقدام به فروش نمایند. به گفته شریعت گزارش الف می تواند عاملی بازدارنده در نظر گرفته گردد. به دلیل اینکه در زمان بازگشایی سهام پس از انتشار گزارش الف دامنه نوسان حذف خواهد شد بنابراین منابع لازم را سهامدار عمده شرکت باید تجهیز کند تا بازگشایی نامناسبی نداشته باشد.

او اضافه نمود: تعلیق نماد بیشتر از بازگشایی بدون دامنه نوسان برای این دست از شرکت ها در زمان ریزش بازار مهم است.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان نمود: در حال حاضر شرایط لازم به لحاظ روانی و عمق بازار به حد کافی نیست که دامنه نوسان حذف گردد.

سازمان بورس می تواند دامنه نوسان بعضی از شرکت هایی را که بازارگردان دارند یا به صورت نرمال مورد معامله قرار می گیرند همانند صنایع بانک ، فلزی، معدنی و پتروشیمی ها به صورت پله ای افزایش دهد. در صورتی که واکنش بازار به افزایش دامنه نوسان به عنوان مثال از 5 درصد به 10 درصد مثبت و قابل کنترل بود در گام بعدی می تواند به صورت تدریجی محدودیت دامنه نوسان را به طور کلی حذف کند. درادامه این فرایند شرکت های سرمایه گذاری، هلدینگ ها و سایر شرکت های بورسی نیز به این چرخه وارد شوند.

منبع: جهانی اقتصاد

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 4965

به "دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید