فیلم های غیرانگلیسی زبان اسکار؛ اصغر، مارتین، زاویه و دیگران

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، روزنامه صبح نو: بالاخره لیست اولیه نامزدهای اسکار خارجی زبان اعلام شد و حالا فقط سازندگان 9 فیلم می توانند سودای اسکار را در سر بپرورانند.

فیلم های غیرانگلیسی زبان اسکار؛ اصغر، مارتین، زاویه و دیگران

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

با اعلام نامزدهای اولیه، تعدادی از اصلی ترین رقبای آقای اصغر فرهادی در راه رسیدن به مجسمه طلایی حذف شدند. پیش از این خیلی از کارشناسان رقابت اسکار خارجی زبان سال جاری را یک کورس سه اسبه می دانستند که بین فروشنده، تونی اردمن و او در حال برگزاری بود. اما حالا یکی از این سه، از دور رقابت کنار رفته! او ساخته پل ورهوون اما تنها حذف شده مهم سال جاری نیست.

آتشی در دریا مستند نماینده ایتالیا که سال جاری خرس طلای جشنواره برلین را برده بود هم در کنار جولیتا جدیدترین اثر پدرو آلمادوار و رزای من نماینده فیلیپین که در جشنواره کن هم مورد تقدیر هیات داوران نهاده شد نیز به همراه نرودا پابلو لارین از رسیدن به جمع نامزدهای اولیه بازماندند. حالا اما بد نیست نگاهی بیندازیم به 9 فیلم برگزیده خارجی زبان آموزشگاه علوم و هنرهای فیلمسازی آمریکا:

تانا

ساخته مشترک مارتین باتلر و بنتلی دین، نماینده استرالیا در اسکار هشتاد و نهم است. اثری که توانست در مراسم برگزیدگان سینمای استرالیا هم نامزد 5 جایزه از جمله جوایز بهترین فیلم و کارگردانی شود و جایزه بهترین موسیقی متن را به خودش اختصاص دهد.

با توجه به اینکه تانا نه سابقه درخشانی در جشنواره های FIAPF دارد و نه جوایزی مثل حلقه منتقدان نیویورک را برده به نظر نمی رسد شانسی برای بردن جایزه اسکار یا حتی رسیدن به جمع نامزدهای نهایی داشته باشد. داستان این فیلم در جنگل های بارانی یک جزیره در اقیانوس آرام اتفاق می افتد. جایی که قبیله یاکل در کنار آتشفشانی فعال زندگی می نمایند. خلاصه داستان کاملی از این فیلم منتشر نشده اما طبق ادعای سازندگان تانا به وفاداری یک خواهر، عشق ممنوعه و جدال سنت و مدرنتیه خواهد پرداخت. جالب است بدانید زبان این فیلم نائوال نام دارد که از خانواده زبان های اقیانوسیه جنوبی است.

این فقط انتها دنیا است

زاویه دولان با این فیلم در جشنواره کن بسیار حاشیه ساز شد. فیلم او توسط قریب به اتفاق منتقدین، ضعیف توصیف شد و حتی در زمان اکران توسط اصحاب رسانه هو شد. اما در عین ناباوری توانست جایزه بزرگ جشنواره کن را به خودش اختصاص دهد. در همان زمان یکی از منتقدان گاردین ادعا کرد که این فیلم به خاطر مضامین همجنس بازانه اش توانسته جایزه بگیرد.

حالا این فیلم در حالی که شانس چندانی برای رسیدن به اسکار نداشت توانسته میان 9 فیلم خودش را مطرح کند. در سالی که مهتاب، دیگر فیلم همجنس بازانه احتمالاً در بخش اصلی مراسم مورد تقدیر قرار خواهد گرفت، این فقط انتها دنیا است به عنوان نماینده فرانسوی زبان کانادا می تواند در بخش خارجی زبان رقابت کند. ساخته دولان در خصوص نویسنده ای است که بعد از 12 سال به خانه بر می شود تا خبر مرگ قریب الوقوعش را به خانواده اش بدهد. همان طور که اشاره شد کسی چندان شانسی برای این فیلم قائل نبود اما حالا که تا اینجا آمده اصلاً بعید نیست که بتواند در میان 5 فیلم نخست هم قرار گیرد.

زیر شن

نماینده دانمارک به زبان دنیش، زیر شن نام دارد اما در انگلیسی به Land of Mine مشهور است که نوعی بازی زبانی دارد. کلمه Mine هم به معنای مین است و هم تعلق را نشان می دهد. به نوعی که این فیلم را هم می توانیم سرزمین من تجربه کنیم و هم سرزمین مین.

داستان این فیلم روز تسلیم آلمان در جنگ دنیای دوم شروع می شود. زمانی که گروهی از اسرای آلمانی به دانمارک تحویل داده می شوند و مقامات این کشور تصمیم می گیرند تا از اسرا برای پاک سازی مناطق مین گذاری شده کشورشان استفاده نمایند. زمین هایی که توسط ارتش نازی مین گذاری شده است. در طول زمان اما رابطه سرد و پر از نفرت گروهبان دانمارکی و اسرای نازی فراز و فرودهایی را پشت سر می گذارد تا اینکه در نهایت گروهبان، به 4 سرباز باقی مانده یاری می نماید تا به کشورشان فرار نمایند. جالب است بدانید بیشتر لوکیشن های این فیلم واقعی هستند.

تونی اردمن

مهم ترین رقیب اصغر فرهادی، نماینده آلمان است. این فیلم در جشنواره کن مورد تحسین منتقدان نهاده شد اما هیات داوران چندان آن را نپسندید. ساخته مارن آده اما با بردن جایزه FIPRESCI از کن و همین طور درو کردن جوایز فیلم اروپا و قرار دریافت بین برگزیدگان حلقه منتقدان نیویورک و نامزدهای فیلم خارجی زبان گولدن گلوب، شانس نخست بردن اسکار خارجی زبان هم به حساب می آید.

فیلمبرداری این اثر 56 روز زمان برده و بیش از 120 ساعت راش برای تدوین نهایی تهیه شده. تدوینی که حدود یک سال وقت مارن آده را می گیرد و در طول این مدت او فرزند دومش را هم به دنیا می آورد. داستان این فیلم در خصوص یک معلم پیانوی بازنشسته است که می خواهد رابطه با دخترش را مجدداً از سر گیرد و آن را بهبود ببخشد. گفته می شود مارن آده در این فیلم از بسیاری از تجربه های شخصی اش استفاده نموده به حدی که حتی کاراکتر وینفرد کنرادی را بر اساس پدر خودش خلق نموده است.

فروشنده

بدون شک ساخته اصغر فرهادی در رقابت با هشت فیلم دیگر شانس بالایی برای نامزدی نهایی در مراسم اسکار دارد. این فیلم بر خلاف تونی اردمن در جشنواره کن هم با تحسین منتقدان روبه رو شد و هم تحسین هیات داوران را با دریافت دو جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد به خودش جلب کرد.

فروشنده پس از درباره الی...، جدایی نادر از سیمین و گذشته چهارمین فیلم اصغر فرهادی است که توسط ایران برای شرکت در اسکار فرستاده می شود.

انتخاب پادشاه

نماینده نروژ در اسکار هشتاد و نهم در واقع محصول مشترک این کشور و ایرلند است. انتخاب پادشاه یک داکیودرام در خصوص زندگی هاکون هفتم نروژی هاست. حوادث این فیلم هم در دوران جنگ دوم دنیای رخ می دهد. در آن دوره پادشاه نروژ دو راه پیش رو داشت؛ یا باید کشور خودش را به آلمان نازی تسلیم می کرد یا به متفقین می پیوست.

انتخاب هاکون هفتم، گزینه دوم بود که باعث به وجود آمدن ماجراهایی در کاخ خودش و کشور شد. به نظر می رسد حضور این فیلم در میان نامزدهای اولیه، خود برای ساخته اریک پاپ بهترین دستاورد است و احتمالاً هیچ کس از انتخاب پادشاه توقع بردن جایزه اسکار را ندارد.

پارادایس

سال جاری جایزه بهترین فیلم جشنواره ونیز به یک اثر فیلیپینی رسید اما این فیلم توسط کشورش به اسکار فرستاده نشد. در نتیجه مهم ترین فیلمی که از فستیوال ایتالیایی ها به اسکار آمده پارادایس است. جدیدترین اثر فیلمساز سرشناس روس، آندری کانچالوفسکی. آثار این کارگردان 79 ساله متولد مسکو بارها در جشنواره های داخلی و خارجی مورد تحسین نهاده شده و حتی به خاطر خدماتش به هنر روسیه مدال افتخار دریافت نموده است.

نکته جالبی که در کارنامه کانچالوفسکی دیده می شود این است که او در کشورهای متعددی فیلمسازی را تجربه نموده. به عنوان مثال او سال 1970 عمو وانیا را در شوروی ساخت. سال 1986، دوئتی برای یک نفر را با بازی جولی اندروز ساخت که نامزد گولدن گلوب هم شد. سال 2007 هم فیلمسازی در فرانسه و پس از آن کار در بریتانیا و مجارستان را هم تجربه کرد. داستان پارادایس هم مثل دو فیلم دیگر، در دوره جنگ دنیای رخ می افتد و تقابل اتفاقی سه نفر را در این مقطع روایت می نماید. یکی از اعضای مقاومت فرانسه، یک افسر عالی رتبه اس اس نازی و یک اشراف زاده مهاجر روسی.

زندگی من به عنوان یک کدو

سوییسی ها دست به اقدام جالبی زدند و یک انیمیشن را به عنوان نماینده آموزشگاه معرفی کردند. این اقدام البته بی سابقه نیست اما انیمیشن های قبلی معرفی شده توسط کشورها همه مضمونی سیاسی داشتند و شاید این نخستین بار باشد که یک اثر کاملاً بچگانه به لیست اولیه راه پیدا می نماید. اتفاقی که بین تمامی کشورهای دنیا احتمالاً فقط از سوییس بر می آید.

این فیلم را اما دست کم نگیرید. زندگی من به عنوان یک کدو برنده دو جایزه اصلی جشنواره انسی (مهم ترین جشنواره انیمیشن دنیا در فرانسه) است و از جشنواره زوریخ، سن سباستین و ملبورن هم جوایزی را به خودش اختصاص داده. این فیلم همین طور نامزد دوربین طلایی جشنواره بین المللی فیلم کن سال جاری هم بوده است. زندگی من به عنوان یک کدو داستان پسر بچه ای 9 ساله ملقب به زوچینی(کدو سبز) است که با مرگ مادرش مجبور می شود به یک یتیم خانه برود. در ابتدا اوضاع خیلی سخت است اما با یاری یک پلیس به اسم ریموند و دوستان جدیدی که پیدا نموده، او به تعریف تازه ای از اعتماد، عشق واقعی و خانواده می رسد.

مردی به نام اوو

سوئدی ها انگار عادت دارند که در هر حوزه ای یک نفر را به دنیا معرفی نمایند. اگر فوتبال این کشور را با زلاتان ابراهیموویچ می شناسید یا تنیس را با بیورن بوری، مرد شماره یک دهه های 70 و 80 دنیا با آن موهای به یاد ماندنی، قطعاً سینمای سوئد را هم فقط با نام اینگمار برگمن می شناسید. فیلمسازی که سه بار توانست سوئد را به اسکار بهترین فیلم خارجی زبان برساند. به جز برگمن هیچ فیلمسازی نتوانسته از این کشور برنده اسکار بخش خارجی زبان شود و فقط به نامزدی اکتفا نموده اند.

به نظر نمی رسد ساخته هانس هولم هم این رکورد را بشکند. با این حال مردی به نام اوو شاید از این جهت جالب توجه باشد که یک خانواده ایرانی هم در فیلم حضور دارند. این اثر داستان پیرمردی عصبی را روایت می نماید که حوصله کسی را ندارد و روزهایش را با کار و سر زدن به قبر همسر مرحومش می گذراند. اما بعد از آن که پروانه و خانواده اش به همسایگی او نقل مکان می نمایند، دوستی غیر منتظره ای ایجاد می شود. نقش پروانه را در این فیلم بازیگر شیرازی الاصلی به نام بهار پارس بازی نموده است. مطمئناً در آینده چیزهای بیشتری از آنها خواهیم شنید. حتی اگر فیلم نامزد اسکار نشود.

منبع: برترین ها
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1053

به "فیلم های غیرانگلیسی زبان اسکار؛ اصغر، مارتین، زاویه و دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم های غیرانگلیسی زبان اسکار؛ اصغر، مارتین، زاویه و دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید