چگونه هنگام معامله آنلاین کلاهمان را سفت بچسبیم؟

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، یک آگهی که به تازگی در سطح اینترنت منتشر شده نمونه ای بامزه از کلاهبرداری های اینترنتی است؛ شخصی یک شی نامشخص که فقط چند پایه آن در عکس هویداست را برای فروش آگهی نموده و در جواب خریدار احتمالی که پرسیده این چیست؟ با صداقت تمام گفته: نمی دانم، از شهرداری دزدیده ام.

چگونه هنگام معامله آنلاین کلاهمان را سفت بچسبیم؟

بعلاوه به تازگی افشا شده که یک کاربر تقریبا شناخته شده توییتر کلاهبردار بوده است؛ نه به این شکل که مستقیما دزدی کند بلکه با استفاده از سالها توییت زدن در نقش یک انسان دیگر و جلب اعتماد دنبال نمایندگانش و سپس نوشتن توییت هایی مبتنی بر رجوع به یک فالگیر معتبر و نتیجه گرفتن از فال های او، دیگران را ترغیب به مراجعه به فالگیر مربوطه می نموده. کاربران و دنبال نمایندگان هم در پی نشانی و شماره کارت فالگیر کار درست و دست آخر روشن شده که فالگیر خیالی شخص توییت زننده مشهور است و پولها را به حساب خودش واریز می نموده است. اینها نمونه ساده و دم دستی سواستفاده از اعتماد کاربران در پلتفرم های اینترنتی است؛ کلاهبرداران حرفه ای از روش های پیچیده و متنوع تری بهره می جویند که در این گزارش به بعضی از آنها نگاهی می افکنیم.

کلاهبرداری و فریب مخاطب همزاد خرید و فروش بوده است اما تا وقتی معاملات به شیوه سنتی انجام می شد دزدی و کلاهبرداری هم به همان شیوه های سنتی و ساده تر صورت می گرفت. از زمانی که پای معاملات به اینترنت باز شد و بستر های آنلاین تعاملی برای رونق خرید و فروش و حذف واسطه ها پای کار آمدند شیوه های نو کلاهبرداری هم رخ نشان دادند ترفندهایی که گاه قابل حدس و گاهی بدیع اند، انقدر که با وجود بستن منافذ کلاهبرداری هر روز از راهی دیگر خود را باز می نمایانند. به قول مشهور کلاهبرداران همواره یک قدم از پلیس جلوترند.

مجرمان با آگاهی از خلاء هایی که در بسترهای آنلاین وجود دارد گاهی در نقش مشتری و گاهی در کسوت خریدار در کمین شما می نشینند. آنالیز روش های مختلفی که برای برداشتن کلاه خلایق انجام شده نشان می دهد که اغلب کاربران ابزارهای تعاملی آنلاین هم خیلی ساده هستند و هم کل موضوع را زیادی ساده گرفته اند، در حالی که وقتی پای جابجایی پول در میان است باید حواستان را چند برابر جمع کنید و به این آسانی اعتماد نکنید.

خانم ش، 48 ساله قصد داشت برای پسرش یک CD بازی بخرد. پسرک خودش گشته بود و چند فروشنده منصف تر را انتخاب نموده بود. معمولا همه آنها از گزینه چت دیوار استفاده می نمایند و شماره تلفنی برای تماس وجود ندارد. فروشنده گفت قیمت بازی 150 هزار تومان است، به این شماره کارت واریز کنید تا آدرس بدهم بیاید بازی را بگیرید. خانم ش پرسید آیا می گردد بیعانه بدهند و بعد از تحویل گرفتن بازی بقیه پول را بپردازند؟ فروشنده مخالفت کرد و گفت 150 تومن خیلی مبلغ کمی است و به این دردسر نمی ارزد، یا پول را بپردازید یا بیخیال. خانم ش هم پول را کارت به کارت و رسید را برای فروشنده ارسال کرد و در همان لحظه بلاک شد. دستش هم به هیچ جا بند نبود، فقط یک نام روی شماره کارت داشت که می دانست حتی اگر هم به پلیس مراجعه کند آنها می گویند 150 هزار تومن ارزشش را ندارد و باید کفش آهنی بپوشد تا بتواند پول را پس بگیرد. در واقع همین دزدی های خرد است که امکان جولان کلاهبرداران را بیشتر می نماید چون مطمئن اند مردم برای 100 هزار و 200 هزار تومان حوصله پیگیری و پلیس را ندارند و همین آنها را جری تر می نماید.

کلاهبرداری های ملکی

در زمینه ملک کلاهبرداری ها شیوه دیگری دارد؛ فروشندگان خیالی برای بازدید ملک از شما بیعانه می گیرند و دیگر پاسخ نمی دهند، عکس خانه دیگری را به جای ملک مورد آگهی جا می زنند، ویلا یا خانه را همزمان به چندین نفر اجاره می دهند، ملکی که متعلق به شخص دیگری است را آگهی می نمایند. یا به قول سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی ناجا در تبادل نظر با سایت پلیس، در فصل تابستان و زمان نقل و انتقال مسکن هم با آگهی های فریبنده مسکن مقرون به صرفه قیمت و اجاره پایین، مردم را با گرفتن بیعانه می فریبند و غیب می شوند.

خودرو و کلاهبرداری

مجرمان حوزه خودرو هم کمابیش از همین الگو تبعیت می نمایند، در بعضی موارد عکس و معینات ماشین آگهی شده با خودروی واقعی مطابقت ندارد، بیعانه می گیرند و شما را می پیچانند، در ماشینی که می خرید قطعات تقلبی یا دزدی جاگذاری می نمایند، یا حتی مدارک ماشین را از شما می گیرند و برای گرفتن پاداش با آن در تاکسی های اینترنتی ثبت نام می نمایند! بعضی هم برای شوخی یا اذیت و آزار وسیله نقلیه شخص دیگری را آگهی می نمایند و او را در دردسر می اندازند.

کلاهبرداری در حوزه وسایل مربوط به خانه

همان الگوی دریافت بیعانه و پاسخ ندادن اینجا هم رواج زیادی دارد. پیش می آید که کل پول را از شما می گیرند و دیگر جواب شما را نمی دهند، فروختن کالای تقلبی، دزدی و جنس بنجل و صددرصد مغایر با آنچه آگهی شده هم در صدر لیست این کلاهبرداری هاست.

اگر فکر می کنید شیوه های کلاهبرداری منحصر به همین موارد است اشتباه می کنید. کسانی که در حوزه ارائه خدمات فعالند از روش های دیگری هم می توانند شما را نقره داغ نمایند؛ دزدی از منزل حین باربری، سرقت بعد از انجام خدمات در منزل، برای پرداخت وام بیعانه می گیرند در حالی که اساسا وامی در کار نیست، یا به بهانه ارائه خدمات در منزل خفت گیری و دزدی می نمایند. مورد مشهورتر اینکه با شما سر یک مبلغ معین توافق می نمایند اما بعد از اتمام کار دبه و مبلغ بالاتری طلب و مشتری را مجبور به پرداخت می نمایند.

استخدام و کاریابی

اینکه در این تورم طاقت فرسا و گرانی بی میزان اجناس بیکار باشی و دنبال کار و باز هم سرت کلاه بگذارند خیلی ناراحت نماینده است؛ اما متاسفانه شیوه رایجی است. دیده شده بعضی از شرکت های کاریابی به بهانه ارسال تجهیزات مورد نظر برای انجام کار یا ارسال مواد اولیه به منزل از کارجو بیعانه می گیرند اما اصلا شغلی وجود ندارد.

یا افراد را به شماره تلفن های پولی وصل می نمایند، مدارک شناسایی آنها را به بهانه استخدام می گیرند و از آنها سوءاستفاده می نمایند. برای پر کردن فرم استخدام از آنها هزینه می گیرند و دیگر پاسخ نمی دهند و مواردی از این دست.

اگر کمی با فضای مجازی آشنا باشیم می دانیم اصل اول این است که هرگز نباید به اشخاصی که هویت حقیقی آنها را نمی دانیم اعتماد کنیم، اصل بر عدم اعتماد است و راستی آزمایی ادعاهای آنها یا خدماتی که ارائه دهنده ش هستند. کنترل کردن چندباره، اطمینان از صحت موارد ذکر شده در آگهی ها به وسیله پیگیری همه جانبه و سپس ارسال پول.

در زمینه خدمات مسکن و خودرو، اطمینان از اینکه مورد آگهی شده در واقعیت هم وجود دارد، کنترل کردن اسناد و مدارک مربوط به خانه، زمین و ماشین ..که سرقتی و چندبار فروخته شده نباشد، گرفتن شماره تلفن معتبر از ارائه دهندگان خدمات و... جزو مواردی است که رعایت آنها می تواند تا حدی مانع از کلاهبرداری گردد. اما

همانطور که اول گفتیم مجرمان معمولا یک قدم از پلیس جلوترند و هر روز شیوه های نوی ابداع می نمایند.

اما این توصیه معاون اجتماعی ناجا که در سایت پلیس منتشر شده خیلی مفید است: به هیچ اسم هیچ گونه مبلغی را به اسم بیعانه به آگهی دهندگان پرداخت نکنید و پس از اطمینان از اصالت کار و ارایه خدمات نسبت به انجام معامله اقدام کنید.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 9043

به "چگونه هنگام معامله آنلاین کلاهمان را سفت بچسبیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هنگام معامله آنلاین کلاهمان را سفت بچسبیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید