کاخ باهیه، درخششی تاریخی در مراکش، عکس

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، این کاخ در سال 1866 تا 1867 توسط سی موسی ساخته شد و با 150 اتاق و یک بخش حرمسرا، حدود 8 هکتار مساحت دارد و در مرکز محله قدیمی شهر مراکش واقع شده است. در دوران قیومیت فرانسه این بنا محل اقامت ژنرال بود و امروزه نیز یکی از بهترین و دیدنی ترین موزه های تاریخی عمومی شهر به شمار می رود. اینجا به صورت روزانه به روی مردم باز بوده و در گذشته میزبان رویدادهایی چون دوسالانه مراکش می شد.

کاخ باهیه، درخششی تاریخی در مراکش، عکس

کاخ باهیه در گذشته برای مصرف شخصی سی موسی، وزیر اعظم سلطان ساخته شد. او سابقاً یک برده بود که توانست پله های ترقی را پیموده و به این مقام برسد. اندکی بعد، مالکیت کاخ به پسر وی، بو احمد رسید. او در سال 1894 به قدرت رسیده و تا زمان مرگش در سال 1900 بر دولت کنترل کامل داشت. در زمان حکومت بو احمد بود که کاخ باهیه به اوج شکوه خود رسید و باغ های سر سبزی هم به آن اضافه شدند. این باغ های خصوصی دور باغ را گرفته بودند و امروزه بازدیدکنندگان بعد از ورود از آن ها عبور می کنند و به کاخ می رسند. هر اتاق کاخ به سبک با شکوه مراکشی تزئین شده و حکاکی های چوب و گچبری های زیبایی در آن ها به چشم می خورد.

در این کاخ، اتاق های شورایی با اجاق های کاشی کاری شده، کفپوشی زیبا و منبت کاری های خیره کننده وجود دارد. حیاط مرکزی در دوران قدرت سی موسی ساخته شد و دور تا دور عمارت را درختان مرکبات در بر گرفته اند. بو احمد با چهار همسر و فرزندان بسیارش در کاخ زندگی می کرد و امروزه نیز به غیر از بخش حرمسرا، باقی قسمت ها شامل باغ های سنتی با درختان پرتقال و فواره های خروشان قابل بازدید هستند. در میان اتاق های بسیار باهیه، اتاق لالا زینب همسر بو احمد از همه دیدنی تر است. شیشه های رنگی به کار رفته در پنجره ها حس خوشایند و آشنایی به بازدیدکنندگان می دهد که به هنگام آفتاب بعد از ظهری بسیار دیدنی خواهد بود. گفته می شود که بعد از مرگ بو احمد در سال 1900، کاخش غارت و تمام اشیا ارزشمند آن خارج شدند. با حضور فرانسوی ها در دهه 1900، ساکنین کاخ به زور بیرون شدند تا آن برای اقامت ژنرال آماده کنند.

به طور کل کاخ باهیه به دو قسمت قدیمی و جدید تقسیم شده که در بخش قدیمی، فواره ها، درختان پرتقال، سرو، یاسمن، موز و غیره قرار دارند. در بخش های جدیدتر که توسط بو احمد ساخته شدند، میل به پیشی دریافت از حاصل کار پدر به وضوح به چشم می خورد. امروزه دولت مراکش از این کاخ به عنوان مکانی برای پذیرایی از مهمانان ویژه و خارجی استفاده می کند. بخشی از آن نیز توسط وزارت فرهنگ اشغال شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 4377

به "کاخ باهیه، درخششی تاریخی در مراکش، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ باهیه، درخششی تاریخی در مراکش، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید