کشف مدارکی از سکونت انسان اولیه در جزیره هرمز به قدمت بیش از 40 هزار سال

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، ایسنا/ براساس اخبار بدست رسیده، کشف مدارکی از سکونت انسان اولیه در جزیره هرمز به قدمت بیش از 40 هزار سال صورت گرفت.

کشف مدارکی از سکونت انسان اولیه در جزیره هرمز به قدمت بیش از 40 هزار سال

سپهر زارعی، سرپرست هیأت باستان شناسی مستقر در محوطه چند درخت جزیره هرمز گفت: نتایج حاصل از آنالیز اولیه محوطه چند درخت به منظور ارزیابی ظرفیت این محوطه برای انجام برنامه های میدانی آینده، روشن ساخت که پیشینه حضور انسان در این جزیره نیازمند بازبینی است.

او اضافه نمود: با وجود دست ساخته های سنگی شاخص و به ویژه حضور تکنیک لوالوا، میتوان این مجموعه را به دوره پارینه سنگی میانی منتسب کرد.

این باستان شناس اظهار کرد: این یافته های نو، حضور گروه های شکارگر ـ گردآورنده دوران پارینه سنگی در این جزیره را تأیید نموده و بیانگر اهمیت تنگه هرمز در باستان شناسی پارینه سنگی خلیج فارس و سواحل جنوبی ایران است.

زارعی تاکید نمود: حفظ این محوطه و منظر زیست محیطی آن و انجام پژوهش های بیشتر در این بخش از سواحل شرقی جزیره هرمز یکی از اهداف پژوهشی حفاظتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان است.

او بیان نمود: امیدواریم پژوهش های آینده شامل آنالیز فشرده، نمونه برداری سیستماتیک، کاوش لایه های برجا و مطالعات تکمیلی، دانش باستان شناسان را درخصوص توسعه گروه های پارینه سنگی و ارتباط خلیج فارس با جنوب ایران و شبه جزیره عربستان در دوره پلیستوسن را افزایش دهد.

این باستان شناس اضافه نمود: محوطه چند درخت، نخستین مدرک از استقرارهای دوره پارینه سنگی در جزیره هرمز و پس از محوطه بام قشم، دومین مدرک از این گونه استقرارها در جزایر خلیج فارس است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان نیز با اشاره به شناسایی یک محوطه از دوره پارینه سنگی به وسیله کارشناسان این اداره کل در سواحل شرقی جزیره هرمز اظهار کرد: در آنالیز اولیه، پراکندگی قابل توجهی از دست ساخته های سنگی روی یک پادگانه دریایی (تراس ساحلی) شناسایی شده که با توجه به مشاهدات باستان شناسان از ویژگی های فناوری و گونه شناختی آنها و وجود تکنیک لوالوا قابل انتساب به دوره پارینه سنگی میانی است.

سهراب بناوند اضافه نمود: دوره ای که هم زمان با حضور انسان نئاندرتال و احتمالاً انسان هوشمند باستانی در ایران است و در حدود 200 هزار سال پیش آغاز و در حدود 40 هزار سال پیش به خاتمه رسیده است.

او با اشاره به آنالیز های باستان شناختی پیشین در جزیره هرمز که از دهه 1310 خورشیدی آغاز شده و طی آن، تنها آثار و بقایای سکونت های دوره اسلامی یافت شده است، اظهار کرد: در خلال بازدید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان برای نخستین بار، پراکندگی دست ساخته های سنگی روی پادگانه دریایی به نام چند درخت شناسایی شد.

بناوند با اشاره به اهمیت این کشف، برنامه ریزی و اجرای پروژه آنالیز مقدماتی آغاز شده در این محوطه را با هدف آنالیز زمینه طبیعی این محوطه و بقایای پارینه سنگی دانست و اظهار کرد: پژوهش این محدوده، به منظور ثبت پراکندگی دست ساخته های سنگی و مطالعه گونه شناختی و فناوری دست ساخته ها و ارائه یک گاه نگاری نسبی انجام شد.

حدود شش سال پیش نیز اعلام شد که ردپایی از انسان اولیه در قشم، جزیره ای دیگر در خلیج فارس شناسایی شده است. فرزین حقدل، معاون اسبق فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در سالهای 87 تا 1386 کاوش هایی در منطقه ای به نام بام قشم آنالیز و کاوش شده که تصور میشد انسان های اولیه نئاندرتال و نئونئاندرتال پس از پیدایش در قاره آفریقا به سمت اروپا عزیمت نموده و از آنجا به دیگر نقاط دنیا رفته اند، اما یافته های باستان شناسان در سال 96 نظریه های اولیه را رد کرد و به این منتج شد که انسانهای اولیه به دو دسته تقسیم شده اند که بخشی به سمت قاره اروپا و بخشی به سمت جزیره قشم کنونی حرکت و از اینجا به دیگر منطقه ها قاره آسیا عزیمت نموده اند. از این محوطه ابزارهای سنگی کوبشی و برنده ای همانند تبر، سرنیزه و چاقو کشف شد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 10597

به "کشف مدارکی از سکونت انسان اولیه در جزیره هرمز به قدمت بیش از 40 هزار سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مدارکی از سکونت انسان اولیه در جزیره هرمز به قدمت بیش از 40 هزار سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید