برنامه های روسیه و چین برای کاوش ماه

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، شوروی سابق اولین کشوری بود که توانست فضاپیمایی را با پیروزیت بر سطح ماه فرود آورد و چین تنها کشوری است که در سال های اخیر پیروز به فرود سطح نشین بر ماه شده است. اکنون این دو کشور تصمیم گرفته اند تا بعضی از برنامه های آینده خود برای کاوش ماه را با همکاری یک دیگر انجام دهند.

برنامه های روسیه و چین برای کاوش ماه

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

شوروی سابق در سال 1966 توانست برای اولین بار فضاپیمایی را بر سطح ماه فرود آورد. در این ماموریت که لونا 9 نام داشت اولین تصاویر از سطح ماه به زمین ارسال شد. شوروی تا یک دهه بعد ماموریت های خود به مقصد ماه را ادامه داد، اما از سال 1976 دیگر فضاپیمایی را به سطح ماه ارسال نکرد.

اکنون این بازیگر قدیمی و قدرتمند عرصه فضایی تصمیم گرفته تا ماموریت های مشترکی را با چین به انجام برساند. کشوری که در سال های اخیر ماموریت های موفقی را به سمت ماه ارسال نموده است.

در زمستان سال گذشته چین با موفقیت ماموریت چانگ ای 4 را انجام داد. در این ماموریت یک سطح نشین به همراه ماه نورد یوتو 2 در نیمه پنهان ماه فرود آمد. به این ترتیب چین به اولین کشوری تبدیل شد که فضاپیمایش در نیمه پنهان ماه فرود آمده است.

برنامه های چین برای کاوش ماه ادامه دارد. چین میخواهد در سال آینده ماموریت چانگ ای 5 را روانه ماه کند. این فضاپیما از سطح ماه نمونه برداری نموده و نمونه ها را به زمین باز خواهد گرداند. فضاپیمای چانگ ای 6 نیز در سال 2023 به سمت ماه ارسال خواهد شد و قرار است از قطب جنوب ماه نمونه برداری کند. در نهایت ماموریت چانگ ای 7 به کاوش دقیق تر همین منطقه از ماه خواهد پرداخت.

روسیه نیز برنامه های مختلفی برای کاوش ماه دارد. سازمان فضایی روسیه میخواهد در سال 2024 یک مدارگرد را روانه ماه کند. در ادامه ماموریت نمونه برداری و بازگرداندن نمونه ها به زمین در سال 2028 انجام خواهد شد و احتمالا در سال 2029 یا 2030 سفر سرنشین دار به مقصد ماه صورت خواهد گرفت.

این دو بازیگر صنعت هوا فضا به توافقاتی برای همکاری در ماموریت های کاوش ماه دست پیدا نموده اند. قرار است ماموریت چانگ ای 7 چین با همکاری مدارگرد لونا 26 روسیه انجام گردد و طبق توافق این دو کشور مدارگرد روس ها محل فرود مناسب برای سطح نشین چانگ ای 7 را انتخاب خواهد نمود. احتمالا روسیه و چین در ساخت ابزارهای علمی این دو فضاپیما نیز با یک دیگر همکاری خواهند کرد.

چین تا کنون تمام ماموریت های خود به سمت ماه را با موفقیت به انجام رسانده است. از سویی دیگر روسیه نیز جزء کشورهای پیشتاز در صنعت هوا فضا است. همکاری این دو کشور احتمالا به دستاوردهای مهمی منجر خواهد شد.

عکس کاور: تصویر ماه نورد یوتو 2 از دید سطح نشین چانگ ای 4.

Credit: CNSA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 751

به "برنامه های روسیه و چین برای کاوش ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های روسیه و چین برای کاوش ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید