برگزاری دومین دوره کنفرانس ملی درمان های نوین سردرد در نیمه اول سال 1398

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی از برگزاری دومین دوره کنفرانس ملی درمان های نوین سر درد در نیمه اول سال 98 اطلاع داد.

برگزاری دومین دوره کنفرانس ملی درمان های نوین سردرد در نیمه اول سال 1398

به گزارش خبرنگاران، دکتر حسین نیک فرجاد در اولین کنفرانس ملی درمان های نوین سر درد که با حضور اساتید این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار گردید، ضمن ارایه توضیحاتی درباره توصیه های طب سنتی برای مبتلایان سردرد، مطرح کرد: جهاد دانشگاهی در این زمینه اقدامات مختلفی انجام داده که در این راستا می توان به انتشار کتاب آروماتراپی اشاره نمود.

وی با بیان اینکه همچنین یک دارو در زمینه اختلالات خواب سالمندان در دست تهیه است، گفت: با توجه به این که سبد دارویی سالمندان سبد پر و پیمانی است و در استفاده همزمان از چند دارو تداخلات دارویی اجتناب ناپذیر است، این دارو که به صورت کرم تهیه گردیده و و به وسیله ماساژ جذب می گردد، تا دهه فجر رونمایی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه طب سنتی ایران با گیاه درمانی متفاوت است، مطرح کرد: به زودی دوره آموزشی گیاهان دارویی توسط جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی خواهد شد که یک رویکرد جهانی است. البته طب سنتی یک مکتب کامل بوده و فلسفه، فیزیولوژی، نشانه شناسی و داروشناسی ویژه خود را دارد. با این حال بخشی از موادی که در طب سنتی برای درمان استفاده می گردد، گیاهی است.

نیک فرجاد با بیان اینکه داروهای استفاده گردیده در طب سنتی همه براساس مزاج نیست، مطرح کرد: اثر داروهایی که در این طب استفاده می گردد یا بالخاصیه یا بالکیفیه و یا بالماده است. آنچه بر اساس مزاج است بالکیفیه نامیده گردیده است. اما یک سری از داروها بر اساس خاصیت تجویز می شوند که برای هر مزاجی موثر است. به عنوان نمونه همانطور که اشاره شد بادمجان اثرش را در همه مزاج ها دارد، به عبارتی اگر بگویم 30یا 40 درصد اثرمربوط به خاصیت آن است، این مساله در همه مزاج ها قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: در همین راستا دسته سوم رویکرد بالماده و مربوط به اختلال کمبود موادی مثل ویتامین یا کلسیم است. به عبارت دیگر مساله اصلی مزاج فرد نیست بلکه هدف تامین ریزمغذی است. بنابراین علیرغم تصوری که از طب سنتی ایرانی وجود دارد، دست متخصصان این طب برای تجویز دارو در این رویکردها باز است.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از این کنفرانس با اشاره به سخنرانی های پنل دوم با رویکردهای هومیوپاتی، بیورزونانس و کاربرد لیزر برای درمان سردرد، مطرح کرد: تمامی دستگاه ها و تجهیزات پزشکی جدید در این رابطه باید تاییدیه مربوطه را از وزارت بهداشت داشته باشد که در حال حاضر در فاز مطالعاتی قرار دارند.

نیک فرجاد در پایان با بیان اینکه در این مقوله طب رایج، رویکردهای نوین را رد نمی کند، گفت: روش های جدیدی که در زمینه درمان های نوین سردرد مطرح گردیده متقاضیان زیادی دارد که در همین کنفرانس نیز مورد توجه قرار گرفته است. البته رویکردهای دیگری همچون طب سوزنی، موسیقی درمانی، ماساژ، طب سنتی هند(ایورودا) و طب سنتی چینی نیز در این راستا مطرح است که در دومین کنفرانس ملی درمان های نوین سردرد در نیمه اول سال 98 گنجانده و آنالیز می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 121

به "برگزاری دومین دوره کنفرانس ملی درمان های نوین سردرد در نیمه اول سال 1398" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری دومین دوره کنفرانس ملی درمان های نوین سردرد در نیمه اول سال 1398"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید