تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری منتشر شد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، دانشمندان با استفاده از روشی به نام تصویربرداری لاکی(Lucky imaging) و با استفاده از تلسکوپ جمنای(Gemini Telescope) هاوایی پیروز به ثبت تصویری بی نظیر و با وضوح بالا از سیاره مشتری شدند.

تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری منتشر شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از بی بی سی، اخترشناسان تصویر جدید و شگفت انگیزی از مشتری تولید کرده اند و در آن پیروز به ردیابی مناطق گرم درخشان این غول گازی که در زیر ابرهای آن کمین کرده اند، شدند.آنها با کمک امواج فروسرخ تلسکوپ جمنای پیروز به ثبت این تصویر شده اند و این تصویر یکی از واضح ترین تصاویری است که تا به امروز از زمین از این سیاره به دست آمده است.

برای دستیابی به تصویری با این وضوح بالا، دانشمندان از تکنیکی بنام تصویربرداری لاکی استفاده کردند که می تواند اثر مبهمی که هنگام دیدن مشتری، در اثر جو آشفته زمین ایجاد می شود را از بین ببرد.

مادون قرمز طول موجی طولانی تر از نور مرئی شناسایی شده توسط تلسکوپ هابل است. از امواج مادون قرمز می توان برای مشاهده مه و ابرهای نازکی که در بالای جو سیاره مشتری قرار گرفته است، استفاده نمود و این کار به دانشمندان این فرصت را می دهد تا بسیار دقیق تر ساختار داخلی سیاره را بررسی کنند.

محققان می خواهند بهتر درک کنند که چه چیزی باعث ایجاد و پایداری سیستم های آب و هوایی این غول گازی شده است. علاوه بر این موضوع آنها همچنین قصد دارند تا درک بهتری نسبت به طوفان های بزرگی که در آن سیاره رخ می دهد نیز پیدا کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(University of California, Berkeley) این تصویر مادون قرمز از سیاره مشتری را تولید کرده اند و مطالعه آنها بخشی از برنامه مشترک مشاهدات(joint programme of observations) بود که طی آن از داده های تلسکوپ فضایی هابل و فضاپیمای جونو که هم اکنون در حال چرخش به دور این سیاره است، استفاده کردند. چندی پیش فضاپیمای جونو(Juno) ناسا در بیست و سومین پرواز نزدیک خود از سیاره مشتری تصویری از طوفان چرخه ای(cyclonic storm) این سیاره به ثبت رسانده است. ⁣جونو این طوفان چرخه ای را در منطقه ای از مشتری که کمربند معتدل شمال شمال شمال شمال(north north north north temperate belt) نام دارد، مشاهده کرد. کمربند معتدل شمال شمال شمال شمال یکی از نوارهای ابری این سیاره گازی به شمار می آید.

فضاپیما جونو

جونو نام فضاپیمای رباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناسا است که در چهارم ژوئیهٔ 2016 در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت 2011 از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت لاکهید مارتین و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمان کار هدایت آن هستند. این فضاپیما در مدار قطبی این سیاره قرار گرفته تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی، و مَگنِتوسفِرِ مشتری را بررسی کند. جونو همچنین تلاش هایی برای یافتن سرنخ هایی در مورد چگونگی تشکیل شدن این سیاره، از جمله احتمالِ داشتنِ یک هستهٔ سنگی، مقدار آب موجود در ژرفای جو آن، توزیع انبوه جِرمی، و بادهای عمیق آن که سرعت آن می تواند تا 618 کیلومتر(384 مایل) در ساعت برسد، خواهد داشت. پس از فضاپیمای گالیله که از 1995 تا 2003 این سیاره را دور زد، جونو دومین فضاپیمایی است که مدار مشتری را دور می زند.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 2942

به "تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید