جایگزین سیمان در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به ساخت منابع رسی با خلوص کم بعنوان مواد جایگزین سیمان شدند که ضمن کارایی بهتر در ساخت و ساز های شهری سبب کاهش وابستگی به محصولات وارداتی می گردد.

جایگزین سیمان در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آرش ذوالفقارنسب دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ارزیابی خواص مکانیکی و دوام در برابر حمله یون های کلراید در مصالح پایه سیمانی حاوی رس های کلسینه شده گفت: سیمان به عنوان جزء جدایی ناپذیر ساخت و ساز شهری و زیربنایی نقش بسیار مهمی در خواص مصالح پایه سیمانی از جمله مشخصات مکانیکی، مهندسی و دوام دارد. با توجه به مسائل زیست محیطی پیرامون فراوری و به کارگیری مصالح پایه سیمانی و اهداف مقوله توسعه پایدار، افزایش عمر مفید سازه ها و کاهش آلایندگی های ناشی از فراوری این مواد دارای اهمیت بسیار زیادی است.

ذوالفقارنسب با بیان اینکه به کارگیری مواد جایگزین سیمان می تواند راه حلّی عملی در راستای بهبود دوام و در نتیجه افزایش عمر مفید سازه ها قلمداد گردد، گفت: در کنار بهبود پایایی سازه ها، جایگزینی بخشی از سیمان پرتلند با مواد افزودنی معدنی (مواد پوزولانی) موجب کاهش اندازه مصرف سوخت و گاز های آلاینده به وجود آمده در فرآیند فراوری سیمان می گردد.

ذوالفقارنسب گفت: دسترسی به منابع یکی از مسائل اصلی در به کارگیری این مواد است. پوزولان های مصنوعی که محصول جانبی صنایع است عمدتاً فراوری کمی داشته و این حجم محدود جوابگوی احتیاج های آینده نبوده و تهیه آن وابسته به توسعه صنعتی منطقه به کارگیری آن است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: از سوی دیگر منابع پوزولان های طبیعی به صورت یکنواخت در تمامی منطقه ها توزیع نشده و مشخصات جغرافیایی ناحیه به کارگیری این مواد در دسترسی به آن ها تاثیرگذار است. کیفیت این مصالح نیز در نقاط مختلف یک ناحیه یا حتی یک معدن تفاوت چشمگیری دارند؛ لذا بکاربردن گسترده پوزولان های طبیعی در تمامی منطقه ها امکان پذیر نیست.

به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این میان می توان با حرارت دهی رس های مناسب و پختن آن ها در بازه دمایی 650 تا 850 درجه سانتی گراد نوعی از مواد پوزولانی را تهیه کرد که تحت عنوان رس های کلسینه شده شناخته می شوند. استفاده از رس کلسینه شده به عنوان یک ماده جایگزین سیمان که توزیع جغرافیایی مناسب و خاصیت پوزولانی مطلوبی دارد رو به افزایش است. رس کلسینه شده به عنوان یک ماده جایگزین سیمان و پوزولان طبیعی امکان فراوری انبوه در منطقه ها مختلف را داشته و طی سالیان اخیر مورد آنالیز محققان قرار گرفته است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در کشور ما نیز وجود منابع با ذخیره قابل توجه امکان بهره گیری از این مواد را فراهم می آورد، گفت: در این تحقیق استفاده از منابع داخلی با خلوص کم و یا ضایعات صنایع فراوری کائولن برای ساخت مواد جایگزین سیمان در دستور کار قرار گرفته شد. این امر از منظر مالی و نیز از لحاظ زیست محیطی توجیه پذیر بوده و به کاهش هزینه های فراوری، مصرف انرژی، آلایندگی ناشی از فراوری کلینکر سیمان و افزایش عمر مفید سازه ها می انجامد. عدم وابستگی به محصولات وارداتی (مانند متاکائولن) در ساخت سیمان آمیخته، از جمله نکات مثبت در انجام این تحقیق به شمار رفته که امکان استفاده از منابع داخلی را فراهم می آورد.

ذوالفقارنسب در مورد دستاورد این طرح گفت: سیمان های آمیخته پوزولانی و یا ترکیبات سه گانه LC3 بعنوان دستاورد های این تحقیق بصورت مستقیم در صنعت فراوری سیمان کشور امکان استفاده دارد. از سوی دیگر، بهره گیری از این سیمان ها در ساخت پروژه های زیر بنایی کشور موجب افزایش عمر مفید سازه ها و در نتیجه کاهش اندازه تعمیرات در دوره زمانی بهره برداری می گردد.

وی مطرح کرد: این تحقیق امکان توسعه در فاز صنعتی را دارا بوده و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعلاوه کارخانه های سیمان می توان فراوری سیمان های آمیخته پوزولانی و LC3 را در دستور کار قرار داد. بی شک صنعتی سازی این پروژه گام مهمی در مورد سیمان های نوین در عرصه بین المللی به شمار می رود. بعلاوه تهیه اطلس جامع کشور در مورد خاک های رسی با قابلیت استفاده بعنوان مواد پوزولانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ویژگی های این طرح گفت: پیشتاز بودن در زمینه تحقیقات در مورد سیمان های آمیخته سه گانه موسوم به LC3 در کشور، مطالعه امکان سنجی استفاده از منابع رسی با خلوص کم بعنوان مواد جایگزین سیمان، آنالیز اثر استفاده از رس های کلسینه با خلوص کم بر خواص دوام در برابر حمله یون های کلراید از ویژگی های این طرح به شمار می رود. این پروژه، با تمرکز بر منابع داخلی سعی بر ساخت مصالح با دوام در برابر شرایط بومی کشور انجام گرفته است.

وی در مورد مزیت های رقابتی این طرح گفت: با توجه به احتیاج های فنی و زیست محیطی موجود در صنعت سیمان و بتن، استفاده از مواد جایگزین سیمان امری اجتناب ناپذیر در فرآیند توسعه کشور است از این رو، مواد پوزولانی مختلف، رس های کلسینه شده که در این تحقیق مورد آنالیز قرار گرفته اند، می توانند با بهبود خواص دوام مصالح سیمانی در برابر محیط های مخرب، به اقتصاد طرح یاری کرده و در اثرات زیست محیطی ناشی از بکارگیری سیمان را کاهش دهند.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این مقوله در مورد رس های کلسینه شده با افزایش قابل توجه دوام در مقایسه با سایر مواد جایگزین سیمان بعنوان یک مزیت رقابتی شناخته می گردد. بعلاوه گسترده بودن منابع رسی در کشور می تواند حجم فراوری مواد جایگزین سیمان را نسبت به شرایط کنونی بسیار افزایش دهد.

ذوالفقارنسب در مورد کاربرد های پروژه گفت: این پروژه در راستای افزایش فراوری سیمان های آمیخته در کشور کاربرد مستقیم داشته و این امر سبب بهبود دوام سازه های بتنی مهم کشور در برابر شرایط آسیب رسان خواهد شد. بعلاوه با توجه به احتیاج سایر کشور های حاشیه خلیج فارس به سیمان های با دوام، ظرفیت صادرات محصولات تخصصی صنعت سیمان نیز با بکارگیری مواد مورد آنالیز در این تحقیق فراهم می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 12964

به "جایگزین سیمان در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزین سیمان در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید