جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 15 فروردین 1400

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، بورس امروز درست مثل روز گذشته کار خود را با ریزش شاخص کل آغاز کرده و اینطور که از صف های فروش اول صبح پیداست، انگار که شاخص کل به دنبال ثبت یک رکورد جدید در ریزش روزانه با دامنه محدود دو درصدی است. طوری که تنها در 30 دقیقه ابتدایی بازار نصف راه را رفته و ریزش پنج هزار و 200 واحدی را پشت سر گذاشته است. شاخص کل در این لحظه در محدوده یک میلیون و 277 هزار واحدی قرار گرفته است و نماد های شستا، شپنا، فملی، تاپیکو، فولاد، کگل و پارس بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص کل گذاشته اند. تا اینجای کار شاخص کل 41 صدم درصد و شاخص هم وزن 14 صدم درصد عقب نشینی کرده اند. محدود بودن کاهش شاخص هم وزن نه به خاطر شرایط بهتر نماد های کوچک بلکه به خاطر کاهش چشمگیر معاملات و پر نشدن حجم مبنا در این نماد ها است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 15 فروردین 1400

تنها 15 نماد قرمزرنگ نیستند!

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه 15 فروردین ماه تنها 15 نماد از ریزش بورس در امان مانده اند و از بین 283 نماد معامله شده اول صبح 268 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند. در بازار فرابورس هم شرایط مشابهی را شاهد هستیم. طوری که از مجموع 185 نماد معامله شده در این بازار، 160 نماد قرمزپوش هستند و تنها 25 نماد در مدار صعودی حرکت می کنند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 15 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ قرمز حرف اول و آخر را در نمای ابتدایی نقشه بازار امروز می زدند و در هر گروهی می توان غالب بودن نمادهای نزولی را به وضوح مشاهده کرد. بدترین شرایط امروز برای صندوق های سرمایه گذاری به خصوص دولتی ها رقم خورده است. پالایش و دارا یکم هرکدام با صف فروش چهار درصد ارزش سهام خود را از دست داده اند و دیگر صندوق های سهامی هم به کمک بازارگردان ها به کاهش دو درصدی رضایت داده اند. در غیر این صورت آنها هم پتانسیل کاهش هرچه بیشتر قیمت را در خود دارند. با کاهش چشمگیر حجم معاملات نمادهای شاخص ساز، گروه رایانه و عرضه اولیه هایش به برترین گروه صنعت تبدیل شده اند. صف خرید رافزا جمع آوری شده اما این نماد در کنار رانفور همچنان سبزرنگ است. سپیدار، سپ، سیستم و مرقام که هرکدام ارتباطی با نمادهای عرضه اولیه دارند امروز با صف فروش دو درصدی روبرو شده اند. محصولات شیمیایی امروز یکدست صف فروش هستند و سهامداران نشان داده اند هیچ علاقه ای به نگه داشتن سهام دلاری ندارند. تاپیکو، شیران، شپدیس، پارسان، آریا، پارس، شتولی، شلعاب، شپارس، جم، شیراز، قرن، زاگرس، شجم و جم پیلن حجم معاملات بیشتری نسبت به دیگر نمادهای شیمیایی دارند. برکت در کنار دیگر نمادهای دارویی امروز فرایند نزولی در پیش گرفته و همرنگ دیگر نمادهای بازار شده. فباهنر و فافزا تنها نمادهای سبزرنگ فلزی هستند. کاوه، فملی، فولاد، فخوز، فنورد و فسپا همگی صف فروش دارند. دیگر گروه های بازار هم شرایط مشابهی را تجربه می کنند و در بینشان معدود نمادهای سبزرنگ از جمله سمایه و وملل از گروه بانک، غفارس از غذایی ها، معیار از سرمایه گذاری ها، ثباغ از انبوه سازی ها، سیمرغ از زراعت، سدشت از سیمانی ها و پلوله از لاستیک و پلاستیک به چشم می خورند.

قفل پنج هزار میلیاردی بر معاملات بازار سرمایه

80 درصد نماد های بورس نه تن ها امروز ارزش سهام خود را از دست دادند، بلکه با صف فروش حتی امکان فروش را هم از سهامدارانشان گرفتند. نقدشوندگی بازار به کلی از بین رفته و چشم ها منتظر معجزه ای است که سراغ 510 نماد بازار سرمایه می آید. در ساعات خاتمهی معاملات ارزش مجموع صف های فروش به بیش از پنج هزار و 150 میلیارد تومان رسیده و این موضوع نشان می دهد در صورت هزینه پنج هزار میلیاردی برای باز کردن قفل صف های فروش، تازه می توان روی نقدشوندگی بازار حساب کرد، چه رسد به فرایند صعودی! در بازار سراسر قرمزرنگ امروز 20 نماد به کلی راهشان را از بقیه جدا کردند و صف خریدی به ارزش 200 میلیارد تومان دارند.

شپنا؛ گران ترین صف فروش بازار

حدود پنج هزار نفر از سهامداران شرکت پالایش نفت اصفهان، 122 میلیون سهام خود را به ارزش 162 میلیارد تومان به فروش گذاشتند و تا خاتمه ساعت کاری بورس خریداری برای آن پیدا نشد. موردی که باعث شده شپنا، از نماد های دلاری بازار در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار بگیرد. سهام غیردلاری هم آش دهن سوزی نبودند. خساپا با صف فروش 94 میلیارد تومانی به عنوان یکی از سهام غیردلاری در ربته دوم سنگین ترین صف های فروش ایستاده و وتجارت با صف 75 میلیاردی آن را دنبال می کند. فولاد، خزر، غصینو، خودرو، وبصادر، شبندر، کاذر، وبملت، کویر، غدام، فملی، ثنوسا و شتران از نماد هایی هستند که ارزش صف فروش آن ها بیش از 40 میلیارد تومان است.

غگیلا؛ سنگین ترین صف خرید بازار

فهرست کوتاه نماد های دارای صف خرید در بازار قرمزرنگ امروز، با صدرنشینی غگیلا و صف 66 میلیارد تومانی اش همراه است. شصدف از دیگر نماد های عرضه اولیه با صف خرید 20 میلیاردی در رتبه دوم قرار گرفته است و زگلدشت با صف خرید 9 میلیاردی در رتبه سوم ایستاده. این سه نماد در کنار سه نماد دیگر یعنی دروز، نمرینو و سدشت تنها صف های خرید با ارزش بالای یک میلیارد تومان را تشکیل می دهند.

ریزش بورس سریع تر شد

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز یکشنبه 15 فروردین ماه با ریزش عجیب 13 هزار و 414 واحدی به رقم یک میلیون و 269 هزار و 534 واحد عقب نشینی کرد. روز گذشته هم شاخص کل 11.6 هزار واحد ریزش را تجربه کرده بودند. در بازاری که 80 درصد نمادهایش صف فروش داشتند، فولاد، فملی، فارس، شستا، کگل، کچاد و شپنا بیشترین تاثیر را بر ریزش شاخص کل گذاشتند و آن را 1.05 درصد کاهش دادند. این اولین بار بعد از اجرای دامنه نوسان نامتقارن است که شاخص کل بیش از یک درصد کاهش پیدا می کند. شاخص هم وزن نیز امروز کاهش 27 صدم درصدی را پشت سر گذاشت که نشان می دهد خیلی از نماد های کوچک بازار سرمایه حجم مبنا را پر نکردند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 15 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه قرمزرنگ بازار امروز نشان می دهد صندوق های سهامی امروز بدترین شرایط را در بین نمادهای مختلف بازار سرمایه تجربه کردند. دارا یکم و پالایش هر کدام چهار درصد ارزش خود را از دست دادند و دیگر صندوق های سرمایه گذاری سهامی هم اغلب بیش از دو درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. محصولات شیمیایی امروز سراسر قرمزپوش بودند و اغلب نمادهای بزرگ گروه از جمله فارس، تاپیکو، بوعلی، آریا، نوری، پترول و شپدیس با صف فروش دست و پنجه نرم می کردند. دارویی ها عموما فرایند نزولی داشتند اما در بینشان چند نماد از جمله دروز، وپخش، شفا و دفرا با رنگ سبز به کار خود خاتمه دادند. رافزا امروز پیروز نشد تا صف خرید خود را پابرجا نگه دارد و نهایتا به صف فروش به فرایند صعودی خود از زمان عرضه اولیه خاتمه داد. دیگر نمادهای گروه رایانه که از جمله شان می توان به سپیدار و سیستم اشاره کرد قرمزرنگ بودند. میدکو و فافزا تنها نمادهای گروه فلزات اساسی بودند که بدون کاهش قیمت به کار خود خاتمه دادند و اغلب نمادهای فلزی از جمله بزرگترهایی مثب فملی، فخوز، کاوه، فولاد و فباهنر با وجود گزارش های عملکرد چشمگیرشان در اسفندماه، با صف فروش روبرو شدند. از جمله معدود نمادهای سبزرنگ در نمای خاتمهی نقشه بازار امروز می توان به زگلدشت و سیمرغ از گروه زراعت، ثباغ و وساخت از گروه انبوه سازی، سدشت و ساروج از گروه سیمانی ها، غپاک و غفارس از گروه غذایی ها و نمرینو از گروه منسوجات اشاره کرد.

رکورد کمترین ارزش معاملات روزانه شکسته شد

معامله گران بورس امروز تنها یک میلیون و 500 هزار سهام و اوراق مالی را در قالب 195 هزار معامله به ارزش هزار و 900 میلیارد تومان دادوستد کردند که این رقم کمترین ارزش معاملات روزانه طی یک سال گذشته به حساب می آید و نشان می دهد بازار در بی رونق ترین و غیرنقدشونده ترین حالت ممکن قرار گرفته است. امروز نماد های برکت، اپال، شستا، رانفور، حکشتی، سیتا و بوعلی به ترتیب پرتراکنش ترین نماد های بورس بودند. در فرابورس این فهرست از نماد های رافزا، آریا، بگیلان، بپیوند، ثباغ، غفارس و غگیلا تشکیل شده است.

629 میلیارد تومان پول از بورس رفت

سهامداران حقیقی امروز حدود 629 میلیارد تومان سهام خود را در صف های طولانی به شرکت های حقوقی فروختند و پولشان را از بازار قرمزرنگ بیرون کشیدند. عمده خروج پول امروز در نماد های اپال، برکت، فملی، شپنا، بپاس، شیران، شتران، شستا، وپاسار و کاوه بوده و تنها نماد زگلدشت میزبان پول سهامداران حقیقی بود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 7690

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 15 فروردین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 15 فروردین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید