جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 27 بهمن ماه 99

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، بورس امروز کار خود را نزولی آغاز کرد و در ساعات ابتدایی بازار شاهد کاهش دو درصدی قیمت سهام شاخص ساز ها و تشکیل صف فروش برای آن های هستیم. بعد از گذشت 30 دقیقه فشار فروش کمتر شده، اما همچنان شاخص کل پنج هزار و 700 واحد کاهش را تجربه می کند که معادل عقب نشینی 45 صدم درصدی است. البته شاخص هم وزن نزدیک به رقم روز گذشته واقع شده است و تا این لحظه تنها دو صدم درصد نوسان داشته. موردی که نشان می دهد امروز شرکت های بزرگ شرایط سخت تری را تجربه می کنند. از جمله آن ها می توان به شستا، فولاد، تاپیکو، وغدیر و فارس اشاره کرد که بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل گذاشته اند. در بین شاخص ساز ها تنها فملی و شبندر با تاثیر مثبت بر شاخص کل معامله می شوند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 27 بهمن ماه 99

شاخص و بازار قرمزپوش شد

به گزارش خبرنگاران، در ابتدای معاملات امروزاز مجموع 326 نماد بورسی شاهد کاهش قیمت سهام در 258 نماد یعنی حدود سه چهارم بازار هستیم. در طرف مقابل تنها 68 نماد فرایند صعودی در پیش گرفته اند. در بازار فرابورس هم از مجموع 216 نماد معامله شده در ساعات ابتدایی بازار، 156 نماد در مدار نزولی حرکت می کنند و 60 نماد روی نقشه بازار سبزرنگ هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 27 بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

یک نگاه کلی به نقشه بازار کافی است تا ببینیم محدود کردن دامنه نوسان نزولی به منفی دو درصد چطور اغلب نماد ها را درگیر صف فروش کرده است. در گروه صندوق های سرمایه گذاری که دامنه نوسان بازتری دارند، دارا یکم و پالایش تا چهار درصد ارزش خود را از دست داده و دیگر صندوق های سهامی هم امروز رنگ قرمز به خود گرفته اند. در گروه فلزات اساسی فملی حدود سه درصد افزایش قیمت پیدا کرده، فولاد نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شود و کاوه، ذوب و فخوز در کنار نماد های کوچک گروه اغلب به صف فروش رسیده اند. در گروه فرآورده های نفتی شتران و شبریز در صف فروش قرار دارند، شپنا یک درصد ارزش سهام خود را از دست داده و شبندر حدود چهار درصد صعودی است. در بین خودرویی ها اغلب نماد ها از جمله خودرو و خگستر دچار صف فروش شده اند. خساپا در آستانه تشکیل صف قرار گرفته است و خچرخش، خنصیر، خفنر و خکار تنها نماد های سبزرنگ گروه هستند. سیمانی ها شرایط بهتری نسبت به دیگر گروه ها دارند. دست کم تعداد نماد های سبزرنگ در این گروه بیشتر است و از جمله آن ها می توان به ساوه، سفار، ساروم، سکرد، سیلام و سرود اشاره کرد. شیمیایی ها امروز یک دست صف فروش هستند. تاپیکو، آریا، پترول، شتوکا، بوعلی، شلرد، فارس و شپدیس همگی دو درصد ارزش سهام خود را از دست داده اند. ار جمله دیگر گروه های قرمزرنگ بازار امروز می توان به سرمایه گذاری ها، قندی ها، هلدینگ ها، بانک ها، زراعت، ماشین آلات و لیزینگ ها اشاره کرد.

نصف بازار قفل در صف فروش

تا ساعات انتهای معاملات امروز تعداد نماد های دارای صف فروش به 342 نماد رسید. موردی که نشان می دهد امروز 51 درصد بازار سرمایه درگیر صف فروش شده و ارزش کل صف های تشکیل شده حدود سه هزار و 430 میلیارد تومان است. در طرف مقابل شاهد تشکیل صف خرید برای 96 نماد هستیم، اما ارزش این صف ها نهایتا به 750 میلیارد تومان می رسد که رقم قابل توجهی به حساب نمی آید.

پالایش؛ سنگین ترین صف فروش بازار

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم دوباره به مدار نزولی افتاده و با توجه به دامنه نوسان بزرگتر نسبت به سهام عادی بازار، امروز چهار درصد ارزش خود را از دست داده و شاهد تشکیل صف فروش به ارزش 211 میلیارد تومان است که سنگین ترین صف فروش بازار به حساب می آید. کلوند با صف فروش 111 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و دارا یکم با صف فروش 89 میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار گرفته است. موضوعی که نشان می دهد صندوق های دولتی امروز چندان به نفع مشتریانشان عمل نکردند. شستا، کدما، وتجارت، وبملت، بپاس، سمگا، کتوکا، غصینو و کمرجان از جمله دیگر نماد هایی بودند که امروز درگیر صف های فروش سنگین شدند.

شبندر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

شرکت پالایش نفت بندرعباس امروز شاهد تشکیل سنگین ترین صف خرید در بازار است. البته صف خرید این نماد چندان باارزش نیست و حدود 22 میلیارد تومان می ارزد. غپاک با صف خرید 19 میلیاردی و کفپارس با صف خرید 15 میلیارد تومانی در رتبه های بعدی قرار دارند. خکار، گوهران، بمپنا و فرزین در کنار نماد های عرضه اولیه کزغال؛ غگیلا و گدنا از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

صف های فروش شاخص بورس را هفت هزار واحد کاهش دادند

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز دوشنبه 27 بهمن ماه با کاهش هفت هزار و 306 واحدی به رقم یک میلیون و 257 هزار و 61 واحد رسید. در این روز شاخص کل 58 صدم درصد کاهش داشت، اما شاخص هم وزن بدون تغییر نسبت به روز گذشته باقی ماند و تنها سه صدم درصد صعودی بود. امروز نماد های فملی و شبندر بیشترین تلاش را برای مثبت نگه داشتن شاخص کل به خرج دادند، اما زورشان به شستا، فولاد، فارس، کچاد و وغدیر نرسید.

نقشه بازار در انتها معاملات روز دوشنبه 27 بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در انتها معاملات شرایط سخت تری نسبت به ابتدای آن دارد. با وجود اینکه دامنه نوسان نامتقارن قرار بود هیجانات بازار را کاهش دهد، بعد از گذشت سه روز از اجرای این تصمیم عجیب و غریب شورای عالی بورس، حالا نقشه بازار به خوبی نشان دهنده نتایج این اقدام است. طوری که اغلب نمادها درگیر صف فروش شده و عملا معاملات چندانی در جریان نیست. در بین صندوق های سرمایه گذاری ETF، پالایش و دارا یکم هر دو در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته و چهار درصد ارزش خود را از دست دادند. دیگر صندوق های ETF سهامی هم اغلب قرمزپوش بودند. در گروه فرآورده های نفتی شاهد تشکیل صف فروش برای شتران بودیم و شپنا و شبریز هم در استانه تشکیل صف فروش قرار داشت اما شبندر تا انتها معاملات به سنگین ترین صف خرید بازار تبدیل شد. در گروه فلزات اساسی فملی تنها نماد بزرگ سبزرنگ بود که دو درصد افزایش قیمت را پشت سر گذاشت. دیگر فلزی های بزرگ بازار از جمله فولاد، ذوب، فخوز، کاوه و فروی همگی درگیر صف فروش بودند. شرایط برای خودرویی ها مشابه بود و اغلب نمادهای این گروه به جز چند نماد معدود از جمله خنصیر و خفنر، دیگران همگی صف فروش داشتند. نمادهای بزرگ دارویی شرایط خوبی را تجربه کردند که از جمله شان می توان به برکت، دروز، دبالک و ددام اشاره کرد. دیگر نمادهای این گروه همگی صف فروش داشتند. محصولات شیمیایی و سیمانی ها به جز ساوه و سمازن امروز قفل در صف فروش بودند. بانک ها، هلدنیگ ها، استخراج کانه های فلزی، هتل و رستوران، نهادهای مالی، لاستیک و پلاستیک و ... شرایط مشابهی داشتند و معاملات اغلب نمادهایشان در صف فروش متوقف شده بود.

کاهش چشمگیر ارزش معاملات به 10 هزار میلیارد تومان

معامله گران بورس امروز حدود شش میلیارد و 944 میلیون سهام و اوراق مالی را در قالب 782 هزار معامله به ارزش هفت هزار و 676 میلیارد تومان دادوستد کردند. در فرابورس هم شاهد معاملات 17 هزار و 355 میلیارد تومانی بودیم، اما از این رقم حدود 14 هزار و 500 میلیارد تومان به اوراق اراد یا مراحبه دولتی اختصاص داشت. در مجموع می توان گفت امروز در بازار سرمایه حدود 10 هزار و 500 میلیارد تومان سهام جابه جا که کاهش چشمگیری نسبت به روز قبل دارد و نشان می دهد محدودیت دامنه نوسان نزولی چطور بازار امروز را قفل کرده است. امروز نماد های فملی، خساپا، شپنا، برکت، شبندر، فولاد و شستا به ترتیب پرتراکنش ترین نماد های بورسی و چخزر، کزغال، گدنا، وسپهر، شاروم، زملارد و ساوه پرتراکنش ترین نماد های فرابورسی بودند.

خروج 724 میلیارد تومان پول از بورس

بررسی تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی نشان می دهد در بازار امروز هم مثل روز گذشته شاهد خروج پول توسط سهامداران حقیقی بودیم. عمده این خروج در ساعات ابتدایی بازار اتفاق افتاده که هنوز صف های فروش کامل نشده بودند. بعد از آن با کاهش حجم معاملات، سرعت خروج پول کمتر شد و نهایتا سهامداران حقیقی تا انتها ساعت معاملات 724 میلیارد تومان سهم خود را فروختند از بازار خارج کردند. عمده این خروج پول در نماد های شستا، وسپهر، سمگا، برکت، شپنا، فولاد، شتران، قثابت، تاپیکو و سیتا اتفاق افتاده است. در طرف مقابل شاهد ورود پول جدید به نماد های شبندر، بمپنا، فملی، فپنتا، چخزر، دروز، وسکاب، زکشت، وصنعت و چکارن بودیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 7127

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 27 بهمن ماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 27 بهمن ماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید