جنجال عوارض کرونا؛ آیا واکسن کرونا عقیم می نماید؟

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، از زمانی که دانشمندان درحال کوشش برای ساخت واکسن کرونا بودند شایعاتی درمورد زدن یا نزدن این واکسن و همچنین عواقب ناشی از تزریق آن در سراسر دنیا پخش شده بود که یکی از شایعات گسترده در خصوص واکسن کرونا این بود که تزریق واکسن می تواند باعث ناباروری گردد.

جنجال عوارض کرونا؛ آیا واکسن کرونا عقیم می نماید؟

خبرنگاران| با دسترسی بیشتر افراد در سراسر دنیا به واکسن های ویروس کرونا، سوالات بسیاری همچون آیا این واکسن تاثیر دارد؟ آیا عوارض جانبی ایجاد خواهد شد؟ آیا بعد از واکسن زدن احتیاج به استراحت دارم؟ آیا واکسن کرونا باعث ایجاد ناباروری در زنان و مردان می گردد؟ به وجود آمده است.

طبق گفته های لیانا ون، پزشک اورژانس و استاد ویزیتور دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جورج واشنگتن، علائمی که ممکن است پس از تزریق واکسن در افراد به وجود آید در یکی از دو دسته عوارض جانبی ایجاد می نمایند. اول، آن ها می توانند در محل تزریق، درد، قرمزی و تورم بیشتری داشته باشند. دوم، می توانند علائمی سیستمیک داشته باشند، به این معنی که آن ها چیزی را در سراسر بدن احساس می نمایند.

همچنین، افرادی که واکسن را تزریق می نمایند ممکن است دچار سردرد، تب، خستگی و درد های عضلانی شوند و این عوارض می تواند ساعت ها طول بکشد و معمولاً پس از یک روز از بین می رود. بیشتر افرادی که این علائم را دارند، آن ها را ناراحتی جزئی می دانند. آن ها می توانند به محل کار خود بروند و روز خود را سپری نمایند. برخی از افراد ممکن است علائم را کمی بیشتر احساس نمایند.

استراحت معمولاً از علائم مراقبت می نماید و افراد همچنین می توانند از ایبوپروفن یا تایلنول برای یاری به درد و تب استفاده نمایند.

به گزارش خبرنگاران، تیم زوئی در کینگز کالج لندن مطالعاتی بر روی افرادی که واکسن کرونا تزریق نموده اند انجام داده و گفته اند که 37 درصد افراد بعد از تزریق دوز اول نوعی عارضه جانبی موضعی همچون درد یا ورم را در محل تزریق تجربه نموده بودند. شماری از آن ها نیز بعد از تزریق دوم به 45 درصد رسید. اما 14 درصد از این افراد یک عارضه جانبی در تمام بدن مانند تب، درد یا لرز را طی مدت هفت روز بعد از دریافت دوز اول تجربه کردند که شمار آن ها بعد از تزریق دوم به 22 درصد رسیده بود که خوشبختانه این عوارض بعد از چند روز رفع شد.

باید به این نکته نیز توجه داشت که کلیه کارآزمایی های پزشکی و تجربه ها در دنیا واقعی خبر از ایمن و موثر بودن این واکسن داده اند. البته برخی از پزشکان معتقدند افرادی که سابقه بروز آلرژی جدی بعد از دریافت واکسن را دارند نباید واکسن فایزر یا واکسن مشابه مدرنا را تزریق نمایند، چرا که شمار کوچکی از کسانی که این واکسن را دریافت نموده اند به علت آلرژی شدیدی که داشته اند به مداوا احتیاج پیدا نموده اند.

براساس گزارش ها، در بین دریافت نمایندگان واکسن کرونا تعدادی عوارض جانبی بروز نموده که در اساس همان هایی هستند که ممکن است در تزریق واکسن های دیگر نیز ایجاد شوند. این عوارض جانبی همانند دیگر عوارضی که گفته شد می توانند احساس درد در محل تزریق واکسن، تب یا سر درد خفیف، یا احساس خستگی و درد در مفاصل و ماهیچه ها باشند.

کریستوف اشپشت، پزشک و متخصص بیماری های گرمسیری در مصاحبه ای که با شبکه ان تی وی درباره برخی واقعیت ها و افسانه های مطرح در خصوص واکسن کرونا انجام داده بود خاطرنشان کرد: عوارض جانبی خفیف می تواند تحت شرایطی شرایط جسمی نامناسب افراد سالمند یا کسانی با سیستم دفاعی ضعیف به دلیل ابتلا به بیماری های متعدد را تشدید کند و در موارد استثنایی به مرگ آن ها منجر گردد.

در آزمایش بالینی مرحله سوم واکسن کرونا، بسیاری افراد درد در محل تزریق را تجربه نموده بودند، به طور معین باید گفت که 66 تا 83 درصد افراد مورد مطالعه این درد را تجربه کردند. البته بسیاری از آن ها نیز از خستگی و سردرد، کوفتگی عضله و یا لرزه اعلام ناراضایتی نموده اند که 11 درصد آن ها افراد مسن و 16 درصد دیگر جوان ها بودند که تب کردند.

علاوه بر این عوارض مواردی ویژه در بریتانیا و امریکا نیز مشاهده شده اند که باید یادآور شد در آلاسکا، فردی بلافاصله پس از تزریق، دچار شوک آنافیلاکتیک یا حساسیت حاد شده است. 2 الی 5 درصد مردم دنیا آنافیلاکسی را در مقاطعی از زندگی تجربه خواهند کرد که این مورد خاص ترشح به واسطه پروتئین از انواع خاصی از گلبول های سفید خون مربوط است.

فرد مورد اشاره در آلاسکا، سابقه بیماری یا آلرژی ندارد، اما دچار تنگی نفس حاد و سرخی شدید پوست می گردد. در انگلستان نیز دو نفر واکنش مشابهی داشته اند، درواقع کمی بعد از تزریق واکسن فایزر، واکنش های آلرژیک حاد در آن ها بروز می نماید، اما تفاوت در این است که هر دو نفر در پرونده طبی خود سابقه حساسیت دارند. بعد از این تجربه، به افراد آلرژیک توصیه شد که هنگام واکسن زدن، سرنگ آدرنالین همراه آن ها باشد.

از زمانی که دانشمندان درحال کوشش برای ساخت واکسن کرونا بودند شایعاتی درمورد زدن یا نزدن این واکسن و همچنین عواقب ناشی از تزریق آن در سراسر دنیا پخش شده بود که یکی از شایعات گسترده در خصوص واکسن کرونا این بود که تزریق واکسن می تواند باعث ناباروری گردد. طبق گفته پزشکان بهداشت دانشگاه لوما لیندا، هیچ مدرکی مبنی بر این که واکسن های کووید 19 باعث ناباروری می شوند، وجود ندارد.

همانطور که مردم در سراسر کشور در حال آنالیز این موضوع هستند که آیا واکسیناسیون محافظت می نمایند تا از آن ها در برابر ویروس کرونا محافظت کند، دکتر کورتنی مارتین و دکتر سیپریان گرگه امیدوارند که ادعا هایی که می گوید واکسیناسیون می تواند باعث ناباروری گردد، رفع نمایند. مارتین، مدیر پزشکی خدمات بارداری دانشگاه اوما لیندا نیز خاطرنشان کرد که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن های کووید 19 باعث ناباروری می شوند.

همچنین، دکتر کاترین اوبراین، مدیر بخش ایمن سازی، واکسن ها و بیولوژیک های سازمان بهداشت دنیای نیز این شایعات را رد نموده است. او می گوید که واکسن هایی که برای پیشگیری از ابتلا هر بیماری استفاده می گردد نمی توانند باعث ناباروری شوند. این شایعه ای است که در خصوص واکسن های مختلف وجود دارد و هیچ وقت صحت این شایعه ثابت نشده است. هیچ واکسنی وجود ندارد که باعث ناباروری گردد.

باید توجه داشت که در بیشتر واکسن ها با استفاده از یک پروتئین یا یک جزء کوچک از پاتوژن عامل بیماری ایجاد خواهند شد که پاسخ ایمنی بدن را در برابر آن تحریک می نمایند. فناوری ام. ار. ان. آ، یک رویکرد جدید است که به جای استفاده از آن اجزاء کوچک، به بدن دستور می دهد که به ساخت پروتئین بپرازد تا بتواند واکنش ایمنی طبیعی را در برابر عامل بیماری زا از قبیل ویروس کرونای سارس 2، عامل بیماری کووید 19 به وجود بیاورد.

دکتر اوبراین معتقد است که هیچ راهی وجود ندارد که واکسن های mRNA بتوانند دی ان ای سلول های انسانی ما را تغییر دهند. از آنجا که فقط بخشی از پروتئین ساخته می گردد، هیچ ضرری برای فرد واکسینه شده نخواهد داشت. ضمناً از آنجا که واکسن های mRNA حاوی ویروس زنده نیستند، خطر ایجاد بیماری در فرد واکسینه شده را نیز ندارند.

طبق اعلام وب مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، از آنجا که mRNA حاصل از واکسن، هرگز وارد هسته سلول نمی گردد، بر دی ان ای فرد تأثیر نگذاشته و با آن ارتباط برقرار نمی نماید.

دکتر اوبراین با بیان اینکه واکسن های کرونای ساخته شده هیچ عواقبی برای باروری انسان ها نخواخند داشت، بیان کرد: به طور کلی این واکسن ها برای انسان ها بی خطر هستند. تمام اجزای سازنده هر واکسنی به سختی مورد آزمایش قرار می گیرند تا محققان و پزشکان مطمئن شوند که هر آنچه در آن واکسن مورد استفاده قرار گرفته و یا دوز مورد نظر از آن هنگام تزریق، برای انسان بی خطر باشد. به طور کلی واکسن ها حاوی تعدادی عنصر مختلف هستند و هر یک از آن ها آزمایش می شوند.

لیانا ون، پزشک اورژانس و استاد ویزیتور دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جورج واشنگتن که مدتی پیش با شبکه خبری سی. ان. ان به تبادل نظر پرداخته بود معتقد است:د در صورت بروز این عوارض، باید بدانید که این طبیعی و مورد انتظار است؛ و اینکه این علائم در واقع خوب هستند! این بدان معنی است که واکسن ها در حال کار هستند. این واکنش بدن شما است. این واکسن سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می نماید تا آنتی بادی فراوری کند که در آینده شما را در برابر ویروس کرونا محافظت می نماید. توجه به این نکته مهم است که افراد واکنش متفاوتی نسبت به واکسن ها نشان می دهند..

اما در این میان برخی از افراد هستند که حداقل عوارض جانبی دارند یا هیچ عارضه ای ندارند، این بدان معنا نیست که مسئله ای در آن ها وجود دارد. واکسن نیز در آن ها کار می نماید، اما بدن آن ها فقط واکنش دیگری نشان می دهد.

لیانا ون در پاسخ به این سوال که آیا درست که برخی از افراد بعد از تزریق دوم عوارض جانبی بیشتری احساس می نمایند؟ گفته است که به طور خلاصه، به نظر می رسد این درست است. بسیاری از افراد بعد از اولین تزریق واکسن شان احساس خیلی کمی دارند، اما بعد از واکسن دوم ویروس کرونا، عوارض جانبی بیشتری دارند. یک فرضیه این است که اولین تزریق، سیستم ایمنی بدن شما را آماده می نماید و واکسن دوم تقویت نماینده، هنگامی است که بدن شما از قبل جوش خورده است و به همین دلیل پاسخ بیشتری دارید. به یاد داشته باشید که پاسخ چیز خوبی است و شواهدی از اثبات واکسن است!

دو موسسه علمی روبرت کخ و پاول ارلیش، عوارض اعلام شده به وسیله واکسن را عوارض عمومی واکسن دانسته اند و معتقدند که در واقع این عوارض نشان دهنده پردازش درست عامل بیماری در سیستم دفاعی بدن هستند؛ این عوارض به این معنی هستند که بدن در حال تمرین برای مواجهه با ویروس واقعی است.

آنا گودمن پزشک بیمارستان گای اند سن توماس در لندن، سایر واکسن های کرونا از آکسفورد استرازنکا و نوواوکس را آزمایش نموده بود و اعتقاد دارد که عوارض جانبی ممکن است ناخوشایند باشند، اما این واکنش طبیعی سیستم ایمنی است و مردم باید مقررات فاصله گیری اجتماعی را همچنان رعایت نمایند، چرا که مصونیت ناشی از واکسن ممکن است 100 درصد نباشد.

گودمن می گوید که هنگام بروز عوارض خفیف واکسن مانند درد بازو می توان از استامینوفن استفاده کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 7473

به "جنجال عوارض کرونا؛ آیا واکسن کرونا عقیم می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال عوارض کرونا؛ آیا واکسن کرونا عقیم می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید