جنجال میان ماکرون و سیسی درباره موضوع حقوق بشر در مصر

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی به نقل از روسیاالیوم، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر گفت: ما با رئیس جمهور مصر برخی موضوعات مربوط به سازمانهای جامعه مدنی و حقوق بشر در مصر را مورد بررسی قرار دادیم و اسامی را مورد رایزنی قرار دادیم. ما صریح با عبدالفتاح السیسی درباره موضوع حقوق بشر گفتگو کردیم.

جنجال میان ماکرون و سیسی درباره موضوع حقوق بشر در مصر

وی افزود: درباره اوضاع لیبی گفت وگو داشتیم و راه های محتمل برای حل آن ها را بررسی کردیم. تبدیل لیبی به عرصه ای برای مداخله و اثرگذاری های خارجی را محکوم می کنیم. فرانسه روابط راهبردی با مصر دارد. برخی در تلاش هستند ثبات خاورمیانه را بر هم بزنند. روی مصر برای ایفای نقش درخصوص یافتن راه چاره حساب می کنیم.

ماکرون با اشاره به منازعات اخیر میان ترکیه و کشورهای اروپایی بر سر اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه گفت: قصد داریم از حق حاکمیت کشورهای حوزه شرق مدیترانه دفاع کنیم. ما زیرپا گذاشتن این حق حاکمیت را محکوم می کنیم. مبارزه با تروریسم محور اصلی روابط فرانسه و مصر است و در تلاش هستیم روابط امنیتی و نظامی خود را با مصر تقویت کنیم. این کشور سنگری در برابر افراط گرایی است.

از سوی دیگر السیسی هم گفت: با ما به گونه ای در زمینه حقوق بشر گفتگو می کنند که گویا ما حاکم مستبد هستیم و این زیبنده مصر نیست و نباید به آن پرداخته شود زیرا شما به گونه ای صحبت می کنید که گویا ما به مردم احترامی نمی گذاریم. حدود 55 هزار سازمان جامعه مدنی در مصر فعال هستند. ما چیزی برای ترس یا پنهان کردن نداریم. ما برای ساخت آینده ملت در شرایط بسیار سخت و پرتنش تلاش می کنیم.

وی افزود: ما با رئیس جمهور فرانسه موضوع عدم ارتباط تروریسم به دین رابررسی کردیم و اینکه نباید به نمادهای دینی اهانت شود. یک میلیارد مسلمان در دنیا وجود دارد و حتی اگر به فرض، یک درصد از آنها دست به اقدامات افراطی بزنند مفهومش این نیست که همه افراط گرا هستند. من در گفتگوهایم با السیسی ضرورت عدم ارتباط تروریسم با دین را مورد تاکید قرار دادم و اینکه نباید به مقدسات و نمادها اهانت شود.

رئیس جمهور مصر گفت: مصر با وجود اینکه کشوری است که تاوان سنگینی به سبب اقدامات تروریستی پرداخته است اما با آرامش با مشکل تروریسم برخورد می کند. شماری از مصری ها از طوایف مختلف حتی برادران مسیحی به خاطر اقدامات افراطی کشته شده اند. مصر بیش از دیگر کشورهای منطقه از تروریسم رنج برده است.

السیسی گفت: ما با ماکرون تحولات منطقه مدیترانه شرقی و خاورمیانه را بررسی کردیم و اینکه باید با برخی تحرکات و اقدامات تحریک آمیز برخی کشورها مقابله شود.

وی بر ضرورت راه چاره سیاسی برای حل بحران لیبی تاکید کرد و گفت: ما بر ضرورت خروج همه شبه نظامیان از لیبی اصرار داریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 6247

به "جنجال میان ماکرون و سیسی درباره موضوع حقوق بشر در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال میان ماکرون و سیسی درباره موضوع حقوق بشر در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید