خبرنگاران اولین مرکز زندگی هوشمند در تهران راه اندازی می شود

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، تهران- خبرنگاران- مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران(فاوای) با تاکید بر اهمیت داده در هوشمندسازی شهرها، از راه اندازی اولین مرکز زندگی هوشمند در تهران خبر داد.

خبرنگاران اولین مرکز زندگی هوشمند در تهران راه اندازی می شود

به گزارش خبرنگاران از اعلام روز یکشنبه روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، محمد فرجود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایران ایتکس، نخستین نمایشگاه مجازی در حوزه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: جریان داده از طریق شهروند، کسب و کارهای خصوصی و سازمان های عمومی ایجاد می شود و در یک شهر هوشمند می توان با استفاده از این داده ها، خدمات داده محور، مدل های تازه تجاری و نوآوری تولید کرد.

وی اضافه کرد: شهرداری ها در شهر هوشمند، باید پلتفرم ها و دسترسی های مورد نیاز کسب وکارهای نوآور را ایجاد و با ارائه API های خود به این کسب وکارها، زمینه را برای ارائه انواع خدمات نوآورانه به شهروندان و خلق ارزش برای آن ها فراهم کنند.

دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند با توجه به دو فاز برنامه ریزی و توسعه پلتفرمی برای هوشمندسازی تهران گفت: در سه سال گذشته اقدامات زیادی در حوزه تهران هوشمند و نوآوری در پایتخت اجرا شده است.

فرجود ادامه داد: در شورای راهبردی و مرکز تهران هوشمند، سیاستگذاری متمرکز در راستا حرکت به سمت شهر هوشمند در شهرداری تهران اجرا شده و به سوی اجرای انواع پروژه های هوشمندسازی قدم برداشتیم که بسیاری از این پروژه ها به مرحله اجرا و عملیاتی وارد شده و اکنون مورد استفاده شهروندان قرار گرفته است.

وی با اشاره به پروژه های برنامه تهران هوشمند مانند مراکز نوآوری، پارک هوشمند حاشیه ای، API، اپلیکیشن دوچرخه و راه اندازی اولین فن بازار تخصصی شهر هوشمند، در خصوص برنامه های پیش رو گفت: به زودی قصد داریم اولین مرکز زندگی هوشمند (Living Lab) را در تهران راه اندازی کنیم. همچنین در سال آینده چند پروژه مبتنی بر اینترنت اشیا را در جهت مدیریت بهینه منابع و حفاظت از محیط شهری اجرا خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران اضافه کرد: توجه و مشارکت انواع ذی نفعان شهر هوشمند به ویژه شهروندان و بخش خصوصی، داده محور بودن و پایداری شهری از جمله اهداف کلیدی برنامه تهران هوشمند است.

فرجود به همکاری گسترده با دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: براساس نیازهای مدیریت شهری پروژه های فراوانی در نتیجه این همکاری ها، در حوزه هایی مثل تحلیل داده، هوش مصنوعی، متن کاوی، پیش بینی آلودگی هوا با حضور بیش از 100 نفر از استادان و دانشجویان اجرا شده که یک نمونه پیروز از ارتباط دانشگاه با شهرداری بوده است.

وی از مجموعه های علاقمند به کار در حوزه شهر هوشمند دعوت کرد پیشنهادات خود در خصوص خدمات شهر هوشمند و رفع چالش های شهری را از طریق سامانه باهم baham.tehran.ir با شهرداری مطرح کنند.

مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه مجازی ایران ایتکس، با سخنرانی دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان، دکتر سیروس وطن خواه، رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و دکتر حمیدرضا ربیعی، رئیس مرکز نوآوری و فناوری اطلاعات دانشگاه شریف و حضور مدیران کسب وکارهای نوآور، پژوهشگران و دست اندرکاران و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات برگزار شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 7357

به "خبرنگاران اولین مرکز زندگی هوشمند در تهران راه اندازی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اولین مرکز زندگی هوشمند در تهران راه اندازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید