خبرنگاران گزارش می دهد؛ تبعات بی توجهی به وضعیت اضطرار آلودگی صوتی در تهران، از کاهش قدرت شنوایی تا احساس خستگی و اختلالات روانی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، آلودگی صوتی شامل امواج ناخواسته ای است که می تواند عوارض متعدد جسمی و روحی را به همراه داشته باشد.

خبرنگاران گزارش می دهد؛ تبعات بی توجهی به وضعیت اضطرار آلودگی صوتی در تهران، از کاهش قدرت شنوایی تا احساس خستگی و اختلالات روانی

به گزارش خبرنگار ، امروزه آلودگی صوتی بخشی از زندگی شهری مردم شده و سر و صدای زیاد آن همه را کلافه نموده است.

آلودگی های زیست محیطی در سه دهه اخیر بیش از گذشته توجه جهانیان را به خود معطوف داشته است و در این میان موضوع آلودگی صدای شهرها در اکثر کشورها به عنوان یک مشکل فراگیر مطرح می گردد.

بسیاری از مطالعات صورت گرفته در کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که صدای ترافیک به عنوان یک صدای محیطی مزاحم مورد توجه است و منجر به اختلال در رفاه و سلامتی جامعه می گردد.

منظور از آلودگی صوتی امواج ناخواسته ای است که در شرایط مکانی و زمانی ویژه بر فعالیت موجودات زنده به ویژه انسان تأثیر گذاشته و می تواند عوارض متعدد جسمی و روحی را به همراه داشته باشد.

آلودگی صوتی در تهران

طبق اخبار منتشره در رسانه ها حدود 600 نقطه خارج از حد استاندارد آلودگی صوتی در تهران وجود دارد که هشداری جدی به همه پایتخت نشینانی است که در شرایط نابسامان و فرابحرانی روزگار می گذرانند.

براساس آخرین آنالیز ها از وضعیت آلودگی صوتی پایتخت، آلوده ترین قسمت شهر از لحاظ آلودگی صوتی مناطق مرکزی (پرترافیک) و مناطق جنوبی (پرجمعیت) است که ریل راه آهن و فرودگاه در مجاورت آنها قرار دارند. به گفته اقبال شاکری عضو سابق شورای شهر تهران، منطقه 9 تا 20 بیشترین آلودگی صوتی را در پایتخت دارند.

علاوه بر این منابع اصلی آلاینده های صوتی تهران وجود دو فرودگاه عمده در محدوده شهر، شبکه راه آهن در منطقه جنوبی پایتخت و استفاده از وسایل نقلیه مانند سواری، اتوبوس، کامیون و موتورسیکلت است.

به گفته کارشناسان موتورسیکلت ها را عامل 49 درصد از آلودگی صوتی پایتخت می داند و می گوید: نقش خودروهای سبک در این آلودگی ها 30 درصد، خودروهای سنگین 20 درصد و اتوبوس های شرکت واحد یک درصد است.

نصب دیوارهای صوتی در تعدادی از بزرگراههای تهران

لازم به ذکر است؛ نگرانی ها درخصوص افزایش آلودگی صوتی در پایتخت کار را به جایی رساند که پروژه دیوارهای صوتی در تعدادی از بزرگراههای شهر به اجرا گذاشته شد.

براساس گفته کارشناسان شهری نصب هر دیوار صوتی بسته به طول آن ممکن است تا 1.5 میلیارد تومان هزینه داشته باشد؛ این در حالی است که بزرگراه های شهر از جمله بزرگراه شهید همت نیز احتیاجمند نصب دیوار صوتی می باشد.

برخی دیگر از کارشناسان محیط زیست معتقدند وضعیت آلودگی صوتی پایتخت از مرز هشدار گذشته و اکنون در شرایط اضطرار واقع شده است و چنانچه به مانند آلودگی هوا برای آن چاره اندیشی نگردد در آینده ای نزدیک به وضعیت بحران خواهد رسید .

قوانین ایران در خصوص کاهش آلودگی صوتی

مسئله آلودگی صوتی در قوانین و مقررات ایران، مصوبه شورای عالی محیط زیست شماره 236 در زمینه حد مجاز آلودگی صدا در هوای آزاد ایران مصوب 1381 و همچنین مصوبه پیشنهادی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنایع و معادن در ارتباط با معین حد مجاز آلودگی صوتی در خودروهای فراوری داخل مورخ 1384 تنفیذ شده است.

مطابق ماده 7 آیین نامه فوق الذکر، به کار انداختن و تردد هرگونه وسیله نقلیه موتوری مولد آلودگی صوتی ممنوع است. نیروی انتظامی از تردد هرنوع وسیله نقلیه موتوری فاقد گواهینامه موضوع ماده 6 ممانعت به عمل آورده و عاملین یا رانندگان این گونه وسایل نقلیه را به مجازات های مقرر در ماده 32 قانون محکوم خواهند کرد.

بر اساس ماده 32 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی، عاملین آلودگی صوتی به جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا پانصدهزار ریال و درصورت تکرار از یکصدهزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم خواهند شد.

عوارض آلودگی صوتی و اثرات آن بر انسان

ساده ترین و ملموس ترین عارضه ای که آلودگی صوتی ایجاد می نماید، کاهش قدرت شنوایی است. همچنین خطر ابتلا به امراض قلبی-عروقی را افزایش می دهد. در انسان ها رنگ پریدگی و بالارفتن فشارخون از اثرات آلودگی های صوتی است. همچنین درجه حرارت بدن نیز کاهش می یابد.

مطالعات نشان داده است که افرادی که با صدا روبروه دارند بیشتر به اختلالات روانی دچار می شوند؛ گرچه انسان به سرو صدا عادت نموده ولی در حقیقت آلودگی صوتی یک عامل خستگی بوده و ظرفیت کار انسان را چه در مشاغل فکری و چه در شغل های بدنی و ساده کاهش می دهد. آلودگی صوتی روی وضع روانی و روحی شخص تاثیر گذاشته و باعث اشکال در تطابق یافتن انسان با محیط کار می گردد که نتیجه آن کاهش بازدهی کار است.

واحد اندازه گیری آلودگی صوتی دسی بل است و آستانه تحمل گوش انسان در حدود 130 دسی بل است. با توجه به این که صفر دسی بل آستانه شنوایی یک فرد سالم و جوان است، چنانچه فردی طی 8 ساعت به طور مداوم در معرض سر و صدای بالای 70 دسی بل قرار گیرد، فشار خون وی 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش می یابد.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، روبروه با تراز فشار صوت 80 دسی بل می تواند سبب بروز رفتارهای پرخاشگرانه در افراد گردد. هم چنین حساسیت به صدا برای برخی از افراد می تواند آستانه بروز برخی واکنش ها را کاهش دهد.

برخی متخصصان معتقدند هنگامی به شنوایی آسیب می رسد که صدا بلندتر از 85 دسی بل باشد؛ یعنی چیزی در حدود صدای یک ترافیک سنگین است که ما هر روزه با آن روبرو هستیم .

همچنین محققان در تحقیقات خود در یافته اند که هرچه صدا بلندتر و بیشتر باشد، شانس از بین رفتن شنوایی بیشتر است. برای مثال قرار دریافت در معرض صدایی با بلندی 109 دسیبل، بیش از دو دقیقه، بسیار خطرناک است. البته طول مدت شنیدن صدا هم بسیار مهم است.

راهکارهای کاهش آلودگی صوتی

کاهش آلودگی صوتی در قانون بند 6 منشور حقوق شهروندی به این صورت آمده است؛ شهروندان حق دارند ضمن مشارکت در انجام مسئولیت های قانونی و تأمین منابع مالی مورد احتیاج، از هوای پاک، فضای سبز عمومی و بوستان، معابر تمیز و عاری از پسماند و شهری بدون آلودگی های صوتی و زیست محیطی برخوردار باشند.

از قوانین مربوط به کاهش آلودگی صوتی، آئین نامه اجرایی جلوگیری از آلودگی صوتی مشتمل بر 13 ماده و 6 تبصره معین ترین قاعده حقوقی کشورمان در زمینه جلوگیری از آلودگی صوتی است.

باتوجه به اینکه معمولاً صداها از فراورینماینده ای پخش و توسط گیرنده ای دریافت می شوند؛ بنابراین جهت کنترل این آلودگی، کاهش شدت صدا جلوگیری از انتشار و نفوذ صدا و محافظت از گیرنده و سیستم شنوایی می تواند موثر باشد. به عنوان مثال یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش سرو صدای ناخواسته و آلودگی صوتی استفاده از گیاهان است؛ چنانچه استفاده از گیاهان تنها برای کاهش تراز صدا در فرکانس های بالا به کار می رود.

همچنین از اقدامات اصلی برای کاهش آلودگی صوتی می توان به استفاده از وسایل نقلیه هیبریدی و یا با صدای کم، احداث فرودگاه ها و ایستگاه های قطار در خارج از شهر و ... اشاره نمود.

سلب مسئولیت از این موارد موجب بروز عدم تمرکز، پرخاشگری و در نهایت اختلالات روحی شهروندان می گردد. بنابر این انتظار می رود که مسئولان مربوطه برای کاهش آلودگی صوتی اقدامات مفیدی انجام دهند و شهروندان هم با فراگیری مهارت های اجتماعی و استفاده از وسایل استاندارد و مطابق با استانداردهای صوتی در این زمینه موثرتر از قبل عمل نمایند.

گزارش از محمد کفایتی

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 218

به "خبرنگاران گزارش می دهد؛ تبعات بی توجهی به وضعیت اضطرار آلودگی صوتی در تهران، از کاهش قدرت شنوایی تا احساس خستگی و اختلالات روانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش می دهد؛ تبعات بی توجهی به وضعیت اضطرار آلودگی صوتی در تهران، از کاهش قدرت شنوایی تا احساس خستگی و اختلالات روانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید