سرعت افت معاملات مسکن گرفته شد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش 67 درصدی معاملات تهران در 17 روز ابتدای دی ماه نسبت به زمان مشابه سال قبل گفت: آمار نشان می دهد سرعت افت ماهیانه قراردادهای خرید و فروش گرفته شده و به تدریج شاهد ثبات قیمت و ثبات معاملات خواهیم بود.

سرعت افت معاملات مسکن گرفته شد

مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در شهر تهران از یکم تا هفدهم دی ماه 1397 بالغ بر 4316 قرارداد خرید و فروش مسکن منعقد شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل 67 درصد کاهش نشان می دهد. درخصوص اجاره نامه نیز در این مدت 6607 مورد قراراداد اجاره به امضا رسیده که از کاهش 20 درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.

وی اضافه نمود: هم چنین از یکم تا هفدهم دی ماه 1397 بالغ بر 27 هزار و 48 قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد کاهش یافته است. در مدت مذکور شاهد امضای 23 هزار و 696 قرارداد اجاره بودیم که افت 11 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

قیمت مسکن بالا نمی رود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک توضیح داد: معاملات در تهران نسبت به ماه گذشته تفاوت چندانی نداشته و حدود 5.5 درصد کاهش یافته است. اگر به آمار ماه های گذشته اتحادیه دقت کنیم در شهریور، مهر، آبان و آذرماه معاملات به ترتیب با افت 25، 7.9، 33 و 2.4 درصد کاهش ماهیانه روبرو بوده است. این نشان می دهد سرعت افت معاملات در ماه های آذر و دی کاهش یافته و از این به بعد انتظار داریم شاهد ثبات خرید و فروش و ثبات قیمت مسکن باشیم. رشد مجدد قیمت ها نیز رخ نمی دهد و به همین دلیل در ماه های پیش رو زمان خوبی برای خرید مسکن فراهم می شود.

خسروی با اشاره به تاکید وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسهیل شرایط ساخت و ساز گفت: امیدواریم با تحقق این موضوع به تدریج شاهد ایجاد توازن عرضه و تقاضا و تعادل در بازار مسکن باشیم.

معاملات با خارجی ها زیر نظر پلیس انجام شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم چنین از دستورالعمل جدید نیروی انتظامی به مشاوران املاک سراسر کشور درخصوص ضوابط صنوف و اماکن عمومی اطلاع داد و گفت: در این دستورالعمل موارد 9 گانه ای ذکر شده که یکی از آنها بدین توضیح است: در صورت ارایه خدمات به اتباع خارجی (خرید، رهن و اجاره مسکن) مراتب را در اسرع وقت به پلیس نظارت بر اماکن عمومی منعکس نمایند. هم چنین عنوان شده است: پیش از هرگونه معامله یا عقد قرارداد خرید و فروش، رهن و اجاره املاکی که در اختیار سفارتخانه ها و یا عناصر دیپلماتیک قرار خواهد گرفت، مراتب با قید فوریت به پلیس نظارت بر اماکن عمومی اعلام شود.

ممنوعیت پیش فروش و تاکید مجدد بر کد رهگیری

خسروی هم چنین گفت: طبق اعلام نیروی انتظامی، کلیه قراردادهای پیش فروش خلاف قانون است. هم چنین عنوان شده که ثبت کلیه قراردادهای منعقده (رهن، اجاره، فروش و ...) کد رهگیری در سامانه املاک الزامی است.

به گزارش خبرنگاران، از سال 1395 دفاتر مشاور املاک نمی توانند راسا مبادرت به تنظیم قرارداد پیش فروش نمایند و باید پس از انجام مذاکرات مقدماتی بر اساس فرم های ابلاغی به آنان، طرفین معامله را جهت تنظیم قرارداد، پیش فروش ساختمان به یکی از دفاتر اسناد رسمی راهنمایی نمایند. در غیر این صورت برای بار اول تا یک سال و برای بار دوم تا دو سال به تعلیق پروانه کسب و برای بار سوم به ابطال پروانه کسب محکوم می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1398 بروزرسانی: 1 خرداد 1398 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 254

به "سرعت افت معاملات مسکن گرفته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت افت معاملات مسکن گرفته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید