طلوع خودروهای فرانسوی، این بار از شرق

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، اگر در عصر کنونی سری به خیابان های هریک از کشورهای درحال توسعه بزنید صنعت خودروسازی آن کشور و خودروهای درحال تردد در خیابان های آنجا را تحت تاثیر مستقیم یک کشور صاحب نامن در صنعت خودروسازی خواهید یافت. از این نمونه ها می توان به کشورهایی چون ترکیه یا ازبکستان اشاره کرد که صنعت خودروسازی و صنایع وابسته آنها تحت تاثیر یا به عبارت بهتر تحت سلطه دو کشور ایتالیا و کره جنوبی است.

طلوع خودروهای فرانسوی، این بار از شرق

طبیعتا کشورمان نیز از این قاعده مستثنا نیست. با نیم نگاهی به خیابان ها و کوچه پس کوچه های شهرهای کشورمان ناگفته پیداست که پس از وقوع انقلاب اسلامی، صنعت خودروسازی ایران که پیش از آن همکاری بسیار نزدیکی با خودروسازان آمریکایی داشت کم کم به سمت فرانسوی ها (که منافع مالی در بازار ایالات متحده ندارند) گرایش پیدا کرد و اکنون باید گفت که صنعت خودروسازی ایران فرزند خوانده صنعت خودروسازی فرانسه محسوب می گردد.

سلطه فرانسوی ها در صنعت و بازار خودرو ایران چنان ریشه دوانده است که چندی پیش عضو فراکسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان جمله نگران نفوذ فرانسوی ها باشیم، از نفوذ بیش از حد فرانسوی ها در صنعت خودروسازی کشور ابراز نگرانی کرده بود اما همانگونه که می دانید حضور فرانسوی ها در ایران پیش از این مربوط به حضور دو برند پژو و سیتروئن می شد که شرکت پژو به واسطه همکاری با بزرگ ترین خودروسازی کشورمان توانست در طول سه دهه گذشته تا روستاهای دورافتاده کشورمان نیز نفوذ کرده و محصولات از رده خارج خود را به مشتری ایرانی بفروشد.

هرچند که حضور دیگر خودروسازان فرانسوی یعنی سیتروئن و رنو در بازار ایران در مقابل موفقیت گسترده پژو قابل چشم پوشی است اما به تازگی شرکت رنو که چند سالی است برای بازار بکر ایران دندان طمع تیز کرده با یک برنامه ریزی منسجم و حساب شده قصد تکرار موفقیت هموطن خود در کشورمان را دارد. در نوشتار پیش رو ضمن مرور تاریخچه حضور شرکت رنو در ایران، نگاهی خواهیم داشت به محصولات جدید الورود رنو در بازار ایران.

نوستالژی رنو5

نام و نشان رنو را در ایران با مدل دوست داشتنی رنو5 می شناسند. این خودروی نوستالژیک که احتمالا هریک زا ما تجربه یک بار سوارشدن در آن را داریم میهمان 30 ساله خیابان های ایران است که به واسطه عملکرد فنی مناسب در زمان عرصه و قیمت رقابتی در مقابل رقبا به خوبی توانست نگاه مثبت ایرانی ها را به این برند فرانسوی جلب کند. هرچند تصمیمات و اقدامات غیرعقلانی و سودجویانه برخی مدیران داخلی در ماجرای بازتولید رنو 5 با نام جدید سپند، سپند PK و در نهایت سپند NEWPK، لطمات جبران ناپذیری به هویت و اصالت این خودرو و البته خاطرات مشتری ایرانی که با این خودرو رقم خورده بود وارد ساخت اما هرچه باشد امروز رنو 5 یکی از خودروهای نوستالژیک شهر است که در سرما و گرما روی مالکین خود را زمین نمی اندازد!

موج دوم با حضور مگان و لوگان

دومین جبهه حضور این برند فرانسوی در ایران به اواسط دهه 80 بازمی گردد که بحث واردات خودرو به ایران و بروزرسانی محصولات خودروسازان داخلی داغ بود. در این میان یکی از پرسروصداترین ورود برندهای جدید به ایران متعلق به رنو بود. از ماجرای عجیب واردات رنو مگان و گروکشی ترکیه در قبال صادرات سمند به این کشور گرفته تا جنجال معرفی و تولید رنولوگان یا همان تندر 90 در دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور که رجزخوانی بی سابقه همراه با ادبیاتی شگفت آور از سوی این دو شرکت را به دنبال داشت از اتفاقات عجیب ورود رنو به ایران است اما از ماجرای پرسروصدای مونتاژ رنو مگان و تندر 90 که فاکتور بگیریم به جرات می توان گفت حضور این دو محصول در بازار ایران اعتبار دوباره ای به نام و نشان رنو در کشورمان بخشید و پشتوانه محکمی برای حضور گسترده تر رنو در ایران شد (فراموش نکنیم به واسطه حضور ناموفق رنو21 در اوایل دهه 70 شمی از اعتبار این برند در ایران کاسته شده بود).

پس از حضور موفقیت آمیز تندر 90 و مگان در بازار کشورمان شرکت رنو با همکاری یک شرکت واردکننده خودرو در ایران که پیش از این نمایندگی یک برند ژاپنی را برعهده داشت و پس از اعمال تحریم شریک ژاپنی علیه ایران، قادر به ادامه همکاری با شریک خود نبود اقدام به معرفی و عرضه محصولات جدید رنو در ایران (اما این بار به صورت صرفا وارداتی) کردند. در ادامه، دو مدل لاتیتود و کالیوس را که در فاز نخست ورود محخصولات رنو به ایران وارد کشورمان شده و به تازگی تحویل مشتریان خود داده شده اند را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

لاتیتود، سدان لوکس با سس فرانسوی!

رنو لاتیتود را باید رقابتی ترین عضو خانواده رنو و یکی از امیدهای اصلی این شرکت در بازار ایران دانست. لاتیتود جزو محصولات تازه معرفی شده شرکت رنو محسوب می گردد که با استراتژی فتح بازارهای آسیایی و آفریقایی روانه میدان شده است. به طوری که شرکت رنو در هنگام معرفی لاتیتود بیان نمود که این خودرو به طور همزمان در 50 کشور جهان به فروش خواهد رسید. طراحی ظاهری لاتیتود ترکیبی از مدرینیته و سادگی در حجم پردازی است که نمایش عامه پسند از این خودرو را به معرض نمایش می گذارد. هرچند چهره ظاهری لاتیتود در مقابل رقبای صاحب نام خود چندان هم چشم نواز به نظر نمی رسد. با نگاهی دقیق تر به چهره لاتیتود می توان به وضوح رگه هایی از طراحی لکسوس سری ES را در آن مشاهده کرد. جالب است بدانید که به واسطه حمایت مالی شرکت رنو از جشنواره معتبر فیلم کن، در جشنواره امسال کن ستارگان چندمیلیون دلاری سینمای جهان سوار بر لاتیتود، خود را به فرش قرمز جشنواره رساندند تا بدین ترتیب تبلیغ بسیار موثر و هوشمندانه ای برای این خودرو شکل گیرد.

صرف نظر از چهره ظاهری لاتیتود که شاید امری سلیقه ای باشد طراحی داخلی این خودرو به همراه تجهیزاتو امکانات رفاهی و ایمنی آن از نکات مثبت برجسته این خودرو به حساب می آید. رنو لاتیتود در قبال پول پرداختی مالک خود، تجهیزاتی همچون سقف شیشه ای پانورامیک، صندلی های برقی جلو به همراه ماساژور صندلی راننده، سامانه تهویه مطبوع اتوماتیک چندناحیه ای با قابلیت یونیزه کردن هوا، سامانه تقسیم نیروی ترمز، سامانه کنترل باد تایرها و سامانه ناوبری فعال با قابلیت اتصال به بلوتوث را در اختیار راننده و سرنشینان خود قرار می دهد. رنو لاتیتود که به رغم ملیت فرانسوی خود، در سایت تولیدی رنو در بوسان کره جنوبی به تولید می رسد در ایران قرار است با پیشرانه 5/3 لیتری شش سیلندر که قادر به تولید 240 اسب بخار قدرت است عرضه گردد که پیشرانه مذکور قادر خواهد بود این سدان لوکس را در عرض 4/8 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند. رنول اتیتود که در بازار ایران رقبای جدی همچون هیوندای آزرا، کیا کادنزا و نیسان تینا را در مقابل می بینید با قیمت رسمی 9/65 میلیون تومان از سوی واردکننده وطنی عرضه می گردد که اگر اهل خرید از نمایندگی رسمی نیستید، می توانید امروز لاتیتود مدل 2012 را با قیمت 83 میلیون تومان در بازار آزاد خریدرای کنید.

کالیوس، گریزان از هیجان!

رنو کالیوس در حقیقت نخستین تجربه شرکت رنو در تولید خودروهای شاسی بلند است. این خودرو نیز همچون لاتیتود در فرانسه تولید نمی گردد و در دو سایت تولیدی رنو در بوسان کره جنوبی و چنای هند به مرحله مونتاژ و تولید می رسد تا به این ترتیب بازهم نتوانیم این محصول را یک فرانسوی اصیل بنامیم. نسل نخست کالیوس در سال 2008 رونمایی و روانه بازار گشت و اخیرا نیز مدل فیس لیفت (بهینه سازی شده) آن برای سال 2012 معرفی گشت که تغییرات جزئی را در نمای خارجی و طراحی دکوراتیو داخلی به خود می بیند. هرچند که مدل بهینه سازی شده کالیوس چهره ای مدرن تر و زیباتر نسبت به مدل پیشین را به نمایش می گذارد اما بازهم نمی توان کالیوس را یک SUV اغواگر و جذاب دانست که بتواند حس خوشایندی را به بیننده القا کند و کالیوس با چهره کسل کنده خود از این نظر در مقابل رقبایی چون نسل جدید توسان، نیسان قشقایی و حتی سوزوکی ویتارا هیچ حرفی برای گفتن ندارد. هرچند با به یادآوری این موضوع که فرانسوی ها تا همین 10 سال پیش هیچ تجربه ای در ساخت خودروی شاسی بلند نداشتند، نمی توان ایراد چندانی به نخستین تجربه طراحان و مهندسان رنو در تولید SUV وارد ساخت.

کالیوس در بازارهای جهانی با طیف نسبتا گسترده ای از پیشرانه های بنزین سوز و دیزلی عرضه می گردد که نمونه انتخابی جهت ورود به بازار کشورمان از یک پیشرانه 5/2 لیتری 4 سیلندر با بیشینه قدرت 171 اسب بخار بهره می گیرد. پیشرانه 5/2 لیتری کالیوس با شتاب صفر تا صد 3/10 ثانیه ای می تواند این خودرو 1655 کیلوگرمی را به سقف سرعت 185 کیلومتر بر ساعت رسانده و طبق اعلام رسمی شرکت رنو در هر 100 کیلومتر از پیمایش در سیکل ترکیبی 6/9 لیتر بنزین را جهت دستمزد خود طلب می کند! از تجهیزات استاندارد کالیوس نیز می توان به مواردی چون سانروف برقی، سامانه استارت بدون کلید، ترمز دستی الکترونیکی، سیستم صویت حرفه ای BOSE مجهز به آمپلی فایر و آینه الکتروکرومیک اشاره کرد. کالیوس در بازار ایران در دو گونه تک دیفرانسیل (دیفرانسیل جلو) و دو دیفرانسیل عرضه می گردد که نمایندگی رسمی محصولات رنو در ایران قیمت 58 میلیون و 900 هزار تومانی را برای گونه تک دیفرانسیل و قیمت 68 میلون تومانی را برای گونه دو دیفرانسیل در نظر گرفته است که این رقم در بازار آزاد امروز به 80 میلیون تومان برای مدل 2012 می رسد.

منبع: روزنامه هفت صبح

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 793

به "طلوع خودروهای فرانسوی، این بار از شرق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلوع خودروهای فرانسوی، این بار از شرق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید