معرفی آب گرم لاریجان

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، روستای آبگرم لاریجان، شاید توریستی ترین روستای این منطقه باشد که این موقعیت را مدیون چشمه آب گرم لاریجان است.

معرفی آب گرم لاریجان

آبگرم چیست؟

آبگرم به چشمه ای گفته می­شود که گرمای آب آن بالاتر از اندازه معمولی است و دارای بعضی مواد معدنی است و اثر درمانی نیز دارند. این آب­های معدنی از اعماق زمین سرچشمه می گیرند و از شکافهای سطح زمین با فشار به بیرون تراوش می نمایند.

فواید چشمه های آبگرم:

چشمه های آب گرم درمانی ایران قابلیت این را دارند که تسکینی برای دردهای عضلانی، بیماری های پوستی و همینطور خاصیت های ضدقارچی نیز می باشند؛ همچنین نکته جالبی و قابل توجهی در خصوص استفاده از چشمه های آب گرم درمانی ایران وجود دارد این است که در یک ساعت استراحت در آب 40 درجه با نیم ساعت پیاده روی نیز برابر است. این روش را به طور علمی گرمایش غیر فعال می نامند و برای افرادی که نمی توانند تحرک چندانی داشته باشند نیز به کار برده می شود.

در روش گرمایش غیر فعال شما حتی قند خون و وزن شما کاهش پیدا می نماید. عموما خواص درمانی چشمه های آب گرم و چشمه های آب معدنی بستگی شرایط فیزیکی، شیمیایی، درجه حرارت و گازهای مختلف رادیواکتیویته نیز دارد.

گرمای چشمه های آب گرم باعث می شود عضلات آرامش یابد. رسیدن گرما به رگ های بیمار، خون را در بدن او افزایش داده و اکسیژن بیشتری در دسترس سلول ها قرار می دهد همچنین گشاد شدن مویرگ ها در اثر گرمای آب قابلیت عکس العمل اعصاب را بالا برده و راهنمایی انرژی حرارتی مورد احتیاج را تامین نموده، کار تبادل مواد در سلول های بدن را تسریع و موجب برطرف خستگی عضلات و آرامش در سلسله اعصاب می شود.

برای بیمارانی که عضلات ضعیف دارند یا بعد از عمل جراحی عضوی از بدنشان بی حرکت و بی استفاده مانده فیزیوتراپی در آب گرم بخشی از درمان است چرا که مفاصل و عضلات را در آب راحت تر تکان و ورزش می دهند تا حرکت عضو مستحکم تر و پیشرفته تر شود.

قدمت استفاده از روش آب درمانی برای درمان بیماری های ذکر شده نیز به هزاران سال قبل از میلاد مسیح بر می شود و افراد سرشناسی نظیر افلاطون، ارسطو و بقراط درباره این روش درمانی اطلاعات زیادی را در کتاب های خودشان نوشته اند. همانطور که می دانید همین چشمه های آب گرم درمانی ایران سبب شده اند تا سالانه خیل عظیمی از مسافران راهی شهرهایی که این چشمه ها در آن ها قرار دارند نیز می فرایند.

آبگرم لاریجان دارای خواص فراوانی است

معرفی آبگرم لاریجان:

آبگرم لاریجان یکی از مناطق سیاحتی نزدیک تهران است که تا به امروز از نگاه بسیاری از گردشگرانی که ده ها بار جاده هراز را به قصد دریای شمال پیموده اند، دور مانده است؛ درحالیکه می تواند یک محل تفریحی و مقصدی برای سفر یک روزه از مبداء تهران و سایر نقاط کشور باشد. این آبمعدنی که از چشمه های جوشان قله دماوند سرچشمه گرفته و قدمت بسیاری دارد، علاوه بر خواص درمانی بسیاری که امروز مورد توجه توریسم درمانی قرار گرفته، از جذابیت های طبیعی و تفریحی خوبی هم برخوردار است.

آبگرم در نزدیکی شهر رینه لاریجان واقع در استان مازندران و شهستان آمل قرار گرفته است و هر ثانیه هزار لیتر آبدهی دارد، درجه حرارت آن بین 65 تا 70 درجه سانتی گراد است. مزه این آب نامطبوع و بوی هیدروژن سولفور دارد و رنگ آن زلال است اما این چشمه دارای املاح بیکربنات منیزیم است که این آب برای درمان بیماری های جلدی، مفصلی و عفونی مؤثر است.

این روستا شامل یک خیابان اصلی است که در هر دو سمت آن تعداد زیادی مغازه، برای برطرف احتیاجهای گردشگران وجود دارد. روستای آب گرم لاریجان امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران و گردشگران در محدوده چشمه فراهم آورده است.

از بناهای معروف روستای آبگرم لاریجان حمام شاه عباسی مربوط به دوره صفوی است.

روستای آب گرم لاریجان امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران دارد

بهترین فصل سفر به آبگرم لاریجان:

تقریبا در تمامی فصل ها رفتن به روستای آبگرم لاریجان زیبایی های خاص خود را دارد. در هر فصلی میتوانید به روستای آبگرم لاریجان این روستای زیبا و با صفا سفر کنید. این روستا یکی از روستاهای سردسیر می باشد و اگه مشکل برف در راستا نداشته باشید زمستان هم رفتن به آبگرم لاریجان خیلی لذت بخش و خالی از لطف نیست.

امکانات رفاهی آبگرم لاریجان:

برای بهره بردن از آب گرم چشمه معدنی رینه لاریجان تأسیساتی مجهز به حوضچه های جکوزی و واحدهای اقامتی تأسیس شده اند که برای اسکان به صورت خانوادگی و تفریح نیم روزه هم علاوه بر اسکان شبانه مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته مهم:

توجه داشته باشید که به علت افزایش بی رویه منازل مجهز به آبگرم گوگردی در رینه، چشمه آبگرم همه آن ها را کفاف نمی دهد و منازل و سوییت ها و ویلاها وسط هفته و به صورت نوبتی آبگرم را به منبع های آب خود منتقل و روزهای آدینه آن را داغ نموده و به حوضچه ها سرازیر می نمایند که خاصیت گوگردی آب از بین می رود. پس به هنگام کرایه منزل دقت کنید اولا آب گرم بلکه داغ باشد و دوما گوگرد ته استخر یا حوضچه ته نشین شده باشد. در ضمنً با صاحبخانه طی کنید که در صورتیکه آب داغ و گوگردی نباشد کرایه را پرداخت نخواهید کرد.

برای بهره بردن از آب گرم لاریجان حوضچه های جکوزی و واحدهای اقامتی تأسیس شده اند

راستا دسترسی به روستای آبگرم لاریجان:

جاده دسترسی به آبگرم لاریجان پس از طی 70 کیلومتر در راستا توریستی هراز که شهر آمل را به تهران متصل می نماید در محل گزنک بخش لاریجان از راه اصلی جدا شده و به سمت غرب در راستا کوهستانی و آسفالت ادامه یافته و پس از عبور از روستای ییلاقی گزانه به آبگرم می رسد.

حدود 78 تا 80 کیلومتر که از تهران توی راستا جاده هراز فاصله گرفتید، تابلوی انحرافی این روستا را می بینید. البته مستقیما به آبگرم اشاره ننموده و نوشته Reyne (رینه). شاید بهترین نشانه رستوران سالاری باشد. راستا انحرافی روستا دقیقا از کنار این رستوران جدا می شود. از کنار جاده اصلی تا روستای آبگرم دو روستای دیگه هم هست: رینه و نیاک. باید این دو را رد کنید. راه روستا کمی باریک و پیچ در پیچ و کوهستانی است و اگه شب را برای رفتن به روستا انتخاب می کنید، یک مقدار ترسناک است چون خیلی تاریک است، تقریبا 20 دقیقه طول می کشد که این راستا را طی کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 2381

به "معرفی آب گرم لاریجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی آب گرم لاریجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید