نگرانی از بعضی سهم خواهی ها در عراق

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، بعضی شخصیت های عراقی از اصرار گروه های کُرد و سنی عراق بر تصاحب کرسی های وزارتی و پست هایی در دولت آینده عراق اطلاع داد.

نگرانی از بعضی سهم خواهی ها در عراق

به گزارش گروه بین الملل مجله تصویر و سرگرمی، سعد السعدی یکی از رهبران ائتلاف الفتح در مجلس عراق روز یکشنبه از گروه های سیاسی سخن گفت که به سهم خواهی اصرار دارند و می خواهند کرسی های وزارتی و پست هایی در دولت جدید عراق داشته باشند.

السعدی در گفت وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: ائتلاف الفتح خواستار هیچ نماینده ای در دولت جدید نیست و هرگز به دنبال سهم خواهی از کرسی های وزارتی نیست، اما معتقدیم گروه های سیاسی کُرد و سنی همچنان بر سهم خواهی اصرار دارند در حالی که مواضع گروه های سیاسی شیعی همچنان در عدم مطالبه هیچ کرسی وزارتی ثابت است.

او تاکید نمود: گروه های سیاسی کُرد و سنی بر اساس مواضعشان می خواهند نامزد تصدی وزارتخانه ها به آنها ارائه گردد و طی روزهای آینده مواضع گروه های سیاسی درباره درخواست آنها برای وزارتخانه ها و دیگر پست ها در دولت جدید روشن خواهد شد تا این لحظه شرایط هنوز خیلی روشن نیست.

حاکم الزاملی یکی از رهبران جریان صدر به رهبری مقتدی الصدر هم تاکید نمود که طرف هایی سیاسی همچنان بر سهم خواهی در تشکیل دولت اصرار دارند.

به گفته الزاملی موضع صدر در موافقت با تشکیل دولتی که بر مبنای سهم خواهی تشکیل شده باشد، ثابت خواند و گفت: ما از تشکیل دولت حزبی حمایت نخواهیم کرد، زیرا ملت عراق هم خواستار فیصله یافتن چنین دولت هایی است و برای آن خون داده است.

او ابراز امیدواری کرد که الکاظمی دولتی متخصص و مستقل و به دور از فشارهای سیاسی تشکیل دهد و تسلیم فشارها برای بازگرداندن امور به سر خانه اول خود نباشد.

بدر الزیادی عضو ائتلاف سائرون هم روز یکشنبه گفت: اگر دولت الکاظمی طی سهم خواهی تشکیل گردد تصویب او در مجلس سخت خواهد بود.

الزیادی تاکید نمود: هدف ائتلاف سائرون تشکیل دولتی مستقل است و این خط مشی سائرون ثابت است.

برهم صالح رئیس جمهور عراق بعد از به بن بست رسیدن فرآیند تشکیل کابینه توسط عدنان الزرفی و مخالفت احزاب سیاسی از جمله احزاب شیعی، پنجشنبه پیش (9 آوریل) مصطفی الکاظمی را برای این مأموریت معرفی کرد و شمار زیادی از شخصیت های عراقی در جلسه معرفی او برای تشکیل کابینه حضور داشتند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 16 خرداد 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 2516

به "نگرانی از بعضی سهم خواهی ها در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از بعضی سهم خواهی ها در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید