کاوشگر فرصت 45 روز بیشتر فرصت ندارد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، مریخ نورد فرصت به محض اینکه طوفان گرد و خاک مریخ تمام گردد، برای تماس با زمین 45 روز زمان خواهد داشت.

کاوشگر فرصت 45 روز بیشتر فرصت ندارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، از وقتی یک طوفان گرد و غبار گسترده سراسر سیاره مریخ را فراگرفته، نگرانی های بسیاری در مورد سرنوشت کاوشگر فرصت (Opportunity) ناسا به وجود آمده است.

این کاوشگر به پنل های خورشیدی برای تامین انرژی خود وابسته است. حجم گرد و غبار طوفان موجب گردیده است که نور به اندازه کافی برای این پنل ها فراهم نباشد و در نتیجه فرصت نتواند حرکت کند.

یک تیم در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا(JPL) آخرین ارتباط را با این کاوشگر در تاریخ 10 ژوئن برقرار نموده است. اکنون طوفان در حال خوابیدن است و هنگامی که تاری آن به اندازه کافی کم گردد و به سطح 1.5 تائو (tau) برسد، فرصت 45 روز برای پاسخ به سیگنال های واحد کنترل عملیات زمان خواهد داشت. در غیر این صورت، ناسا کوشش مداوم برای ارتباط با فرصت را متوقف خواهد نمود.

تائو واحد اندازه گیری ذرات و گرد و غبار در جو مریخ است. واحد کنترل امیدوار است هنگامی که آسمان مریخ به اندازه کافی تمیز گردد، باتری فرصت خود را شارژ کند و قادر به شنیدن و پاسخ دادن به سیگنال هایی باشد که از زمین فرستاده می گردد.

اگر 45 روز بدون پاسخ بگذرد، گروه کنترل عملیات، فعالیت و کوشش خود برای بازیابی فرصت را متوقف خواهد نمود.

جان سالاس مدیر پروژه فرصت می گوید: اگر بعد از 45 روز پاسخی از فرصت نشنویم، گروه مجبور خواهد شد نتیجه بگیرد که گرد و غباری که جلوی نور خورشید را گرفته اند و سرد شدن مریخ موجب گردیده است تا فرصت دچار اختلال گردد و در این صورت احتمال اینکه این کاوشگر دیگر نجات پیدا نکند، قوی است.

این به این معنا نیست که ناسا به طور کامل از فرصت قطع امید خواهد نمود. ضمن اینکه فرصت در ابتدا برای یک مأموریت 90 روزه طراحی گردیده بود و حالا تقریبا 15 سال است که فعالیت می نماید. گروه کنترل کوشش خود برای ارتباط گیری را خیلی کمتر از اکنون ادامه خواهد داد و ارسال سیگنال های فعال رادیویی را از طریق شبکه عمیق فضایی متوقف می نماید.

مسئله این است که پنل های خورشیدی فرصت ممکن است در گرد و غبار دفن گردیده باشند. در صورتی که این حدس درست باشد، زمان خواهد برد تا بادهای مریخ این گرد و غبار را از روی آنها پاک نمایند تا نور خورشید بتواند باتری فرصت را شارژ و برای دریافت سیگنال آماده کند.

احتمال آن زیاد است که تا زمان وقوع این اتفاق، پنجره 45 روزه تمام گردیده باشد. با این حال، این هم ممکن است که شرایط دیگر در طول طوفان گرد و غبار به اجزای مهم کاوشگر آسیب زده باشد و فرصت به آخر خط رسیده باشد.

تنها گذر زمان همه چیز را معین می نماید و گروه عملیات امیدوارند که فرصت از این آخرین چالش نیز سربلند بیرون بیاید.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 55

به "کاوشگر فرصت 45 روز بیشتر فرصت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر فرصت 45 روز بیشتر فرصت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید