کتاب ردیف میرزا عبدالله برای سنتور تجدیدچاپ شد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، کتاب ردیف میرزاعبدالله برای سنتور براساس اجرای مجید کیانی، به آوانگاری شهاب مِنا، با نت نویسی کامپیوتری، صفحه بندی و ویرایش مجدد، توسط مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور تجدید چاپ شد.

کتاب ردیف میرزا عبدالله برای سنتور تجدیدچاپ شد

در شرح پشت جلد کتاب آمده است: ردیف میرزاعبدالله یکی از منابعِ اصلیِ آموزشِ ردیف در موسیقی ایرانی محسوب می گردد. این ردیف در اصل بنا بر ساختار و تکنیک های نوازندگی سه تار شکل گرفته است لیکن با محورقراردادن آن توسط نورعلی برومند برای سایر سازهای موسیقی دستگاهی نیز مورد استفاده قرارگرفت.

مجید کیانی، که یک دورۀ کامل این ردیف را نزد نورعلی برومند و داریوش صفوت آموخته است، پس از سال ها ممارست آن را براساس تکنیک و شیوۀ مضراب گذاری حبیب سماعی برای سنتور تنظیم، و اجرای صوتی خود را در سال 1367 منتشر نموده که سال ها به عنوان مرجع درس ردیف در مراکز دانشگاهی موسیقی ایران مورد استفاده قرار گرفته است. آوانگار در کتاب حاضر اجرای مجید کیانی را به خط نت برگردانده است به قسمی که آوانگاری، ضمن تدقیق و ثبت جزئیات ملودیک، با تمهیداتی، جنبۀ کاربردیِ خود را نیز حفظ کند.

شهاب منا نیز در بخشی از شرحات خود پیرامون انتشار چاپ دوم این اثر تالیفی نوشته است: اتمام چاپ اول کتاب حاضر پس از 9 سال با شمارگان 3300 نسخه رخدادی است که آدمی نمی داند باید آن را به فال نیک بگیرد یا بر احوال جامعه موسیقی اش تأسف بخورد! کتابی که به دقت وسواس گونه ای پیش از انتشارش دوبار کامل و یک سوم آن سه بار آوانگاری شده است تا آوانگار رضایت بر انتشارش داده و مرارت های فراوان در راه آماده سازی فنی آن- تا پای ترک جان- متحمل شده و حاوی آوانگاری اجرای استادی است که در نواختن ردیف میرزاعبدالله با شیوه مضراب گذاری پیشینیان تخصصی بی بدیل دارد و اجرای او حدود سی سال است به عنوان مرجع درس ردیف برای ساز سنتور در دوره کارشناسی موسیقی در دانشگاه های ایران مورد استفاده است و دیگرانی که ایشان نیز در این راه قدم گذارده اند و کتاب منتشر نموده اند به طور مستقیم نزد وی قسمتی از این ردیف را آموخته اند یا غیرمستقیم از اجرای او در تنظیم این ردیف برای سنتور بهره برده اند.

باری، به رغم استقبال کمّیِ نه چندان زیاد، کتاب حاضر به عنوان مرجع درس ردیف مورد استفاده دانشجویان موسیقی در دانشکده های موسیقی ایران و نیز هنرجویان آزادی که به صورت جدی به آموزش موسیقی می پردازند درآمده و نگارنده نیز خود به دعوت بعضی مراکز دانشگاهیِ موسیقی از مهرماه سال 1393 تاکنون تدریس درس ردیف را در دانشگاه براساس کتاب حاضر و نیز کتاب ردیف حبیب سماعی (دیگر اثر یافته نگارنده) با ساز سنتور برعهده داشته است.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 291

به "کتاب ردیف میرزا عبدالله برای سنتور تجدیدچاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب ردیف میرزا عبدالله برای سنتور تجدیدچاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید