کشف یک ویژگی غیرمنتظره در سیاره زهره

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، تهران (پانا) - سیاره زهره شاید یک سیاره سمی و داغ باشد اما شواهد جدید نشان می دهد که این سیاره بیش از آنچه تصور می کردیم به زمین شباهت دارد.

کشف یک ویژگی غیرمنتظره در سیاره زهره

به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، طی دهه های آینده زهره مورد بازدید فضاپیماهای زیادی قرار می گیرد. زمین و زهره اندازه ای مشابه دارند و در کنار یکدیگر قرار دارند. هر دوی این سیاره ها از مواد ستاره ای یکسانی تشکیل شده اند اما زمین تبدیل به مکانی سرسبز شد در حالی که زهره یک سیاره داغ و جهنمی است. اما علت چیست؟

برای پاسخ به این سوال همه ویژگی های زهره باید مورد آنالیز قرار بگیرد. این ویژگی ها شامل نحوه دگرگونی آن در گذر زمان است.

زمین صفحات تکتونیکی دارد که در حرکتند و باعث تشکیل کوه ها و اقیانوس های وسیع می شوند. زهره این صفحات را ندارد اما بر طبق مطالعات جدید که در هفته نامه مقالات آموزشگاه ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است به نظر می رسد بخش هایی از سطح زهره که از بلوک هایی تشکیل شده حرکت می نمایند و محیط اطراف شان را تغییر می دهند.

این صفحات که نازک و صاف هستند، کمپی(campi) خوانده می شوند. کمپی ها می توانند به اندازه ایرلند کوچک باشند یا وسعتی به اندازه آلاسکا داشته باشند.

این یافته ها با استفاده از داده های کاوشگر ماژلان(Magellan) ناسا به دست آمده است.

در اوایل دهه 1990 از رادارهای این کاوشگر برای گذر از جو سیاره و مشاهده سطح آن استفاده شد. دانشمندان با نگاهی دوباره به این نقشه ها توانستند 58 کمپی کشف نمایند. این کمپی ها در کنار کوه هایی کوچک و حفره هایی قرار دارند اما این کوه ها و شیارها چگونه شکل گرفته اند؟

به گفته پل بیرن(Paul Byrne)، دانشمند سیارات در دانشگاه ایالتی کالیفرنیای شمالی و نویسنده اصلی این مقاله: تنها یک شرح منطقی وجود دارد.

حرکت کمپی ها که توسط مواد مذاب زیر سطح خود جابه جا می شوند به سمت زمین های ثابت حرکت نموده و باعث فشرده شدن آنها و تشکیل کوه ها می گردد. هنگامی که کمپی ها دور می شوند باعث باز شدن سطح زمین و ایجاد شیارهایی می گردد.

اینکه این تغییرات در مناطق پست سیاره زهره اتفاق افتاده قابل توجه است. گدازه ای که آن ها را حرکت می دهد قدمت چند صد میلیون سالی دارد و این سطوح جوان ترین زمین های این سیاره هستند. این بدان معناست که این اتفاقات به تازگی در منظومه شمسی اتفاق افتاده است. اما آیا حرکت این صفحات امروزه نیز ادامه دارد؟

ماموریت های وریتاس(VERITAS) ناسا و انویژن(EnVision) اروپا جواب این پاسخ را خواهند یافت. این کاوشگرها که رادارهای خاص خود را دارند این کمپی ها را با وضوح بالا آنالیز خواهند کرد تا دانشمندان دریابند آیا این صفحات از زمان آغاز کار کاوشگر ماژلان حرکت نموده اند یا خیر.

اگر جواب بله باشد می توان گفت سیاره زهره از نظر زمین شناسی فعال است.

دکتر جوزف او روک(Joseph ORourke)، دانشمند سیارات از دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: شرح علت این حرکات تکتونیکی شگفت انگیز کاربردهای زیادی دارد. در دنیا تعداد بی شماری سیاره هم اندازه زمین و زهره وجود دارد و فعالیت های تکتونیکی آن ها سرنوشت آن ها را معین می نماید. ما نمی توانیم سیارات سنگی منظومه شمسی و فراتر از آن را درک کنیم تا زمانی که به درک درستی از سیاره همسایه خود نرسیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 8664

به "کشف یک ویژگی غیرمنتظره در سیاره زهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک ویژگی غیرمنتظره در سیاره زهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید