گزارش، سند جامع همکاری تهران-کابل تلاشی دیرهنگام یا اقدام نمایشی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، پنجمین دور از مذاکرات سند جامع همکاری های راهبردی ایران و افغانستان در حالی از روز گذشته در تهران شروع شده است که گزارش روشنی از گذشته و آینده این سند بویژه در ماه های پایانی دولت روحانی وجود ندارد و پرسش های مهمی بی پاسخ مانده است.

گزارش، سند جامع همکاری تهران-کابل تلاشی دیرهنگام یا اقدام نمایشی

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، مذاکرات هیئت های ایران و افغانستان در پنجمین دور برای نهایی کردن سند جامع همکاری از روز یکشنبه شروع شده است و در حالی ادامه دارد که عباس عراقچی گفته است؛ بزودی این سند به ریاست جمهوری دو کشور برای امضا داده می گردد.

این در حالی است که درباره این سند جامع، گزارشی روشنی در گذشته و آینده وجود ندارد و با ابهام روبرو است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

برای اولین بار ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزرات امور خارجه در 29 خرداد 1396 گفت که سند جامع همکاری های راهبری ایران و افغانستان پس از نشست هایی نهایی خواهد شد.

همچنین به همین دلیل، کمیته های پنج گانه ای مشخص شد تا حداکثر شش ماه این مذاکرات را به نتیجه برسانند اما در دی ماه 1397 با تدوین سند راهبردی دو کشور وارد بخش جدیدی شد و به مرحله نگارش رسید.

بهرام قاسمی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران درباره کمیته های پنج گانه در اواخر مردادماه 1397 گفت که کار کمیته ها بزودی سرانجام خواهد یافت و هئیت هایی با اختیارات لازم پیگیر کار هستند.

پس از یک وقفه چند ماهه بار دیگر در اواخر تیرماه 1399 در سفر عباس عراقچی به کابل، سند راهبردی ایران و افغانستان روی زبانها افتاد.

عراقچی با حضور در نشست چشم انداز روابط ایران و افغانستان، چالش ها و فرصت ها درباره سند جامع همکاری دو کشور گفت که برای تهیه این سند پنج کمیته مالی، فرهنگی، دفاعی و امنیتی اتباع و آب تشکیل شده است و کار کمیته های فرهنگی، آب و اتباع سرانجام یافته است، در دو کمیته دیگر رایزنی ها و گفت وگوها ادامه دارد.

وی در این نشست اظهارداشت: بنای سند این است که صلح بین دو کشور را به یک امر دائمی تبدیل کند و دو کشور در هیچگونه ائتلاف، اتحاد و پیمانی با کشوری ثالث علیه طرف مقابل شرکت نکند.

با توجه به آنچه که گفته شد، شرح دیگری در رسانه ها و یا دولتمردان دو کشور ارائه نشده است. اگرچه که مردم و دو کشور همیشه از بسیاری جهات بر یکدیگر تاثیرگذارند و پیوندهای بسیاری دارند اما یک پرسش اساسی همچنان بی پاسخ مانده است که هدف دولت های کنونی از این سند، همکاری واقعی یا گزارشی برای دولت های آینده است؟

دولت آقای روحانی در ماه های سرانجامی خود به سر می برد و کارهای ناتمام بسیاری در عرصه داخلی و بویژه خارجی دارد و مطرح کردن چنین سندی بیشتر شبیه به قطور کردن کارنامه این دولت می ماند تا کاری برای مردم دو کشور.

این در حالی است که اگر قرار است کار مناسب و عینی انجام گردد باید مسائل مهاجرین افغان در ایران در شرایط کنونی گام به گام ساده تر می شد.

در سوی دیگر، دولت اشرف غنی علاوه بر این که به فساد اداری و بی کفایتی متهم است، در مذاکرات بین الافغانی صلح در قطر نیز دستاوردی نداشته است.

همچنین در سالهای اخیر حتی آمریکایی ها نیز در موضوعات مهم دولت کنونی افغانستان را به حاشیه رانده اند.

باوجود حضور نیروهای نظامی آمریکا و تحولات سریع سیاسی و نظامی در افغانستان بیشتر دولت های منطقه از جمله، ترکیه، هند، پاکستان، روسیه و حتی عربستان و کشورهای کوچک آسیای مرکزی همچنین جامعه دنیای برای سهم گیری و یا تاثیرگذاری در این کشور دیپلماسی فعالی داشته اند و با توجه به ظرفیت های خودشان، کوشش های قابل توجهی از میزبانی برای صلح تا سایر موارد، انجام داده اند.

اما در این سوی، دولت آقای روحانی و وزارت خارجه محترم کاری که حداقل در رسانه از آن بتوان دفاع کرد از خود نشان نداده اند.

برپایی چند نمایشگاه و سفرهای بدون دستاورد و حمایت و تقبیح های نابهنگام تنها کارهایی بوده که در رسانه بازتاب داشته است.

این در حالی است که افغانستان در همسایگی ایران شرایط ویژه ای دارد، این کشور بخشی از آسیای مرکزی است، در حوزه امنیتی روسیه، چین و جنوب آسیا واقع شده است همچنین برای خاورمیانه نیز حائز اهمیت است بنابراین نیازمند نگاه خاص سیاسی، امنیتی، مالی و دیگر حوزه هاست و بدلیل اشتراکات فراوان، زمینه های مناسبی برای همکاری ایران فراهم است.

با نگاه متفاوت از آنچه که دولت کنونی داشته است، افغانستان و ایران نیازمند سند راهبردی هستند تا منافع دو کشور تامین گردد و مناسبات بیش از گذشته گسترش یابد اما در شرایط کنونی به نظر نمی رسد که دولت اشرف غنی که درباره مشروعیت و مدت زمانش با غربی ها چانه می زند و دولت روحانی که در ماههای سرانجامی واقع شده است، توانسته باشند کاری از پیش ببرند.

اگر چنین نیست باید دولت های کنونی ایران و افغانستان شفاف سازی نمایند.

.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 5990

به "گزارش، سند جامع همکاری تهران-کابل تلاشی دیرهنگام یا اقدام نمایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، سند جامع همکاری تهران-کابل تلاشی دیرهنگام یا اقدام نمایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید