استاندار خراسان رضوی: انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور توهم نیست، 1875 واحد مسکن مهر در هفته دولت افتتاح می گردد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، استاندار خراسان رضوی گفت: انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور توهم نیست بلکه یک ضرورت است.

استاندار خراسان رضوی: انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور توهم نیست، 1875 واحد مسکن مهر در هفته دولت افتتاح می گردد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران از مشهدمقدس، علیرضا رشیدیان ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت که در استانداری خراسان رضوی برگزار گردید، گفت: امسال در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و هفته دولت از 28 مرداد تا 8 شهریور با شعار شفافیت، پاسخگویی و کارآمدی نام گذاری شده که درصدد هستیم از این فرصت برای خدمت و اطلاع رسانی مناسب به مردم استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: ما تا دهه فجر انقلاب اسلامی بناست گزارش تغییرات و تحولات در زمینه امکانات روبنایی و زیربنایی اتفاق افتاده در این چهل سال را به مردم ارائه کنیم، ضمن اینکه امسال در راستای سال دوم برنامه ششم توسعه دولت برای موضوعات کاری خود اولویت طرح های اقتصادی، فراوری، اشتغال فراگیر، توسعه اشتغال روستایی و غیره قرار داده و در این راستا دولت به شدت پیگیر مشارکت بخش خصوصی و دولتی است.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: احیای بافت های ناکارآمد و فرسوده روستایی و شهری و بازسازی ناوگان فرسوده شهری و بین شهری از دیگر برنامه های مدنظر است که اولویت در روستاها در استحکام و مقاوم سازی خانه های روستایی با توجه به زلزله خیز بودن استان خراسان رضوی است.

رشیدیان با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام و تحریم های جدید و تکان ها و عدم تعادل در اقتصاد داخلی را سبب شد، گفت: با برنامه ریزی های تمام قوا کوشش داریم به نقطه تعادلی جدید برسیم که بیشترین نگاه ما به دهک های پایین جامعه است که برنامه ریزی های در این زمینه در حال اجرا است.

وی درباره پروژه های افتتاحی هفته دولت استان خراسان رضوی توضیح داد: افتتاح 1544 پروژه با اعتبار 14 هزار و 532 میلیارد ریال در هفته دولت در نظر گرفته شده است همچنین 436 پروژه نیز همزمان با سفر رییس جمهور افتتاح شد که در مجموع 1980 پروژه با اعتبار 56 هزار میلیارد و 165 میلیارد ریال در استان خراسان رضوی تا خاتمه هفته دولت امسال افتتاح می گردد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه 43 دستگاه اجرایی و 44 شهرداری در استان طرح های خود ارائه نموده اند البته شهرداری مشهد هنوز برنامه های خود را اعلام ننموده است، اظهار داشت: پس از مشهد، در سرخس و چناران بیشترین اعتبارات در پروژه های افتتاحیه هفته دولت امسال هزینه شده و قوچان، مشهد و سبزوار بیشترین افتتاح پروژه از نظر تعداد را دارند در زمینه شهرداری ها نیز شهرداری نیشابور و سبزوار به ترتیب با 14 و 28 پروژه بیشترین افتتاح پروژه را دارند.

رشیدیان ادامه داد: برای 20 پروژه اعتباری بالای 100 میلیارد ریال هزینه شده است همچنین 1875 واحد مسکن مهر در هفته دولت افتتاح می گردد که 900 واحد آن در شهرک گلبهار قرار گرفته است.

وی درباره برنامه پیگیری وضعیت صندوق های قرض الحسنه توضیح داد: این صندوق ها با هدف همدلی و مددرسانی به افرادی که مسائل اقتصادی دارند توسط خیرین شکل گرفته است، متاسفانه در بعضی موارد از حیطه کاری خود خارج شده و به حوزه جذب سرمایه و سودآوری وارد می شوند و مسائلی ایجاد می نمایند با توجه به تعداد بسیار بالای این صندوق ها با مواردی که به سمت حاد شدن می رفت برخورد و تذکر داده شد. امیدواریم در اینباره بانک مرکزی چارچوب معینی را برای جلوگیری از پیش آمدن مسائل موسسات اقتصادی ایجاد کند.

وی در پاسخ به سوالی درمورد کمربند جنوبی شهر مشهد گفت: نظر ما همچنان اجرا و تکمیل پروژه ای است که 80 درصد آن در این منطقه اجرا شده که نقش مهمی در کاهش ترافیک درون شهری و آلودگی هوای مشهد دارد. دولت به ویژه در شرایط امروزی اصلاً به دنبال تنش با سایر قوا و مسئولان نیست و مسائل ما با دستگاه قضایی در این مورد قابل حل است و امیدواریم سریع تر رفع گردد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه ما هرساله درباره کاهش تصادفات در مناطق حادثه خیز برنامه داریم، توضیح داد: در این راستا برای محور سبزوار- سمنان جانمایی برای مجتمع های بین راهی در محل های دارای اولویت صورت گرفته که بخشی از آن را آستان قدس متکلف شده است که با همکاری های ارگان های مربوطه بسازند.

رشیدیان با اشاره به مسئله انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور، گفت: درباره هر موضوعی عده ای موافق و مخالف هستند باید در این زمینه تصمیم گیری گردد تاکنون کلیات به تأیید رسیده و مطالعات، امسال به خاتمه می رسد و کار اجرایی باید دنبال گردد؛ این بحث توهم و خیال نیست بلکه یک ضرورت واقعی است و در استان کرمان آغاز شده چرا که با توجه به مطالعات بلندمدت بارش ها، برای تامین آب آینده شرق کشور احتیاجمند این برنامه هستیم.

وی اضافه کرد: در راستای تامین آب استان خراسان رضوی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه هایی در نظر گرفته شده، بهره وری، چرخش و بهره برداری مجدد از پساب ها که شهرهای بزرگ ما ظرفیت این امر را دارند و در بحث فضای سبز و صنعت می توان مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این اصلاح شبکه های آبرسانی را دنبال می کنیم.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: در مرحله بعد مدیریت کلان آب استان است؛ ما در حوزه های برق گاز و آب احتیاجمند نگاه کلان کشوری هستیم و نگاه منطقه ای در این زمینه سم است؛ باید با اعتماد به مسئولان مربوطه مدیریت ملی را بپذیریم و با عدم تحریک احساسات اجازه دهیم مدیریت کلان برنامه های خود را پیش ببرد.

استاندار خراسان رضوی درباره برقی شدن قطار مشهد به تهران گفت: 15 درصد سهم جمهوری اسلامی بلوک شده و در حساب مشترکی نهاده شده است اما طرف چینی هنوز نرسیده و عملیاتی نشده است و از این بابت ما از پروژه عفبیم و از مردم باید عذرخواهی کنیم البته جلسه ای را با دولت داشتیم که معاون اول رییس جمهور پیگیر هستند و امیدواریم هرچه سریعتر عملیاتی شدن پروژه داشته باشیم. مرحله اول این پروژه قطار مشهد به نیشابور است که در این صورت دسترسی مردم مشهد به این شهرستان آسان شده و بالعکس آن سفر گردشگران را به نیشابور تسهیل می نماید.

رشیدیان اظهار داشت: در قانون بودجه سال 97 این مسئله ابلاغ شده که تمام واحد های فعال اقتصادی در یک استان موظفند اقتصادیات خود را در همان استان پرداخت نمایند؛ البته ممکن است تصور گردد که بخش کلی آن به خزانه دولت می رود و تفاوتی با قبل ندارد اما چنین نیست و درصدی از آن برای شهرداری، دهیاری ها، آموزش و پرورش، کتابخانه ها و ورزش و جوانان استان صرف می گردد.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تا خاتمه تیرماه 7 هزار میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات توسط بانک ها پرداخت شده که 27 درصد آن در بخش صنعت و معدن استان خراسان رضوی صرف شده است.

استاندار خراسان رضوی درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: قانون تا زمانی که نهایی نگردد، شورای نگهبان تصویب نکند و ابلاغ نگردد، ابعاد آن برای ما معین نیست برای مثال در آن آزادگان شامل کسانی می گردد که بیش از سه سال در استارت باشند باید دید آیا چنین امری تایید می گردد. وقتی ابلاغ شد افرادی که شامل قانون می شوند معین شده و باید تمکین نمایند لذا ضمن قدرشناسی از زحمات، همگان موظفند به قانون احترام گذاشته و عمل نمایند البته کشور هیچ زمان در بن بست نخواهد بود و اگر چنین تصمیمی ابلاغ گردد افراد نزدیک به این مسولیت به لحاظ توانمندی ها انتخاب شده و قانون، ملاک عمل برای حال و آینده خواهد بود.

رشیدیان درباره جریان پدیده و ورود به بورس، توضیح داد: پدیده سیر قانونی و طبیعی نداشت برای اینکه سیر رفته را قانونی کنیم، تمام دستگاه ها مشارکت حداکثری انجام دادند و کوشش کردند با همکاری قوه قضاییه و مقننه راهکارهایی برای حل مشکل بیابیم و ارگان های متفاوتی یاری کردند به طوری که بانک مرکزی 500 میلیارد تومان کنسرسیوم بانکی را پذیرفت. با توجه به وضعیت پدیده به هیچ وجه در بورس و فرابورس قابل پذیرش نبود اما چارچوب قانونی برای خرید و فروش سهام مهیا شد امیدوار بودیم در مرحله اول با تامین اعتبارات، اصلاح مدیریت و غیره پروژه راه بیفتد که پروژه از لحاظ عمرانی راه افتاد اما تا این مرحله برای سهامداران تاثیری نداشت.

وی اضافه کرد: ما با همکاری دولت و بانک مرکزی با 4 بانک گفت وگو کردیم که وارد خرید سهام شوند و در این زمینه چند هفته ای یک بانک اقدام نموده است که این امر یک سدشکنی است و اکثریت سهامداران با ما همکاری نموده و تحمل می نمایند تا سرمایه گذاری که سهام را خریداری می نماید کار خود را انجام دهد و ما امیدواریم علاوه بر شرکت های مربوط به بانک ها بخش خصوصی نیز وارد گردد بنابراین زمینه برای ورود سرمایه گذار فراهم شده و شرایط ورود به فرابورس در حال مهیا شدن است. در مرحله اول سهام شرکت ابنیه فروخته می گردد در این راستا حسابرسی دو شرکت دیگر از 14 شرکت باقی مانده است، با نهایی شدن صورتحساب این دو شرکت، آماده برگزاری مجمع عمومی می گردد.

استاندار خراسان رضوی درباره تعداد کلنگ زنی ها در هفته دولت اظهار داشت: در مجموع 202 پروژه در هفته دولت کلنگ زنی می گردد که بیشترین تعداد آن با 117 پروژه با همکاری دهیاری ها و شوراهای روستایی انجام می گردد که به این امر افتخار می کنیم.

رشیدیان درباره حل مسئله برگزاری کنسرت در خراسان رضوی گفت: در شورای فرهنگ عمومی در خصوص مسئله کنسرت بحثی مطرح شد و قرار شد کمیسیون یا کارگروهی از نمایندگان بخش های مختلف تشکیل شده و چارچوب اجرای صحنه ای موسیقی در استان معین نمایند. در حال حاضر نگاه ها تلطیف شده است البته این امر بیشتر در خصوص موسیقی فاخر و سنتی بوده است اما در بعضی شهرستان ها نیز موسیقی پاپ اجرا شده و مسئله ای نداشته است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دولت یازدهم 1300 میلیارد تومان در زمینه بهداشت و درمان در استان هزینه شده گفت: در این مدت افزایش 40 درصدی در شاخص تعداد تخت بیمارستانی داشتیم همچنین پروژه بیمارستان شهید هاشمی نژاد در شرق مشهد پیشرفت 48 درصدی داشته و کار به خوبی جلو رفته است.

استاندار خراسان رضوی توضیح داد: براساس گزارش کارگروه اشتغال استان، در 3 ماهه اول امسال 24 هزار شغل در قالب صنعت، معدن، تجارت، ساختمان، کشاورزی، حمایتی و خدماتی ایجاد شده و نرخ بیماری ما از 14.3 در بهار سال گذشته به 10.7 در مدت مشابه امسال کاهش داشته است با این وجود همچنان 263 هزار جوان بیکار در استان داریم و باید در این زمینه کار بیشتری انجام گردد.

رشیدیان ادامه داد: در این راستا میزان اشتغال زایی طرح های هفته دولت امسال در حوزه صنعت و معدن 1710 نفر و کشاورزی 713 نفر است که جمعا برای 2423 نفر به صورت مستقیم و حدود 8 هزار نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد می گردد اما هنوز با اهداف ما که ایجاد 110 هزار شغل است فاصله دارد.

وی درباره احتکار بعضی محصولات توسط عده ای توضیح داد: باتوجه به تغییر و تحولات ارزی تغییرات جدیدی در کشور ایجاد شد و برنامه ریزی و تمام کوشش دولت این بود که کالاهای اساسی برای تامین احتیاج آینده ذخیره سازی گردد که اقدامات خوبی در کشور و استان انجام شد اما در این ایام عده ای به فکر سودجویی افتاده و خلاف روحیه دینی و اخلاقی عمل کردند که برخورد شد و در این راستا بیش از 140-130 هزار بازرسی و 9 هزار پرونده تشکیل شد تا انبارهایی که خروجی نداشتند کشف گردد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در حمایت از دهک های پایین جامعه برنامه هایی نظیر بن های کالا، بسته های ارزاق و بسته های واحد حمایتی را دنبال می کنیم. در این زمینه کالاهایی نظیر شکر، روغن، برنج و آرد را وارد کردیم و در انبارهای تحت نظر خود دپو کردیم اما آنچه کشف می گردد اضافه بر دپویی است که انجام دادیم به طوری که ما درمورد شکر برای احتیاج بیشتر از یکسال آینده در انبارها داریم اما در عرضه اتفاقاتی افتاده که افزایش قیمت اتفاق افتاده است.

رشیدیان درباره تاسیس باند سوم فرودگاه مشهد گفت: حرکت هر هواپیما بر سقف مشهد به اندازه حدود 1000 خودرو آلودگی ایجاد می نماید. در این زمینه با ارگان ها از جمله آستان قدس رضوی صحبت شده و هیچ مخالفتی ندارند لذا امیدواریم هرچه سریع تر کارهای مطالعاتی را به خاتمه برسانیم و کار وارد مرحله اجرایی گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازارچه مرزی دوغارون گفت: در 4 ماهه اول امسال 90 میلیارد دلار از این بازارچه ها صادرات داشتیم که رشد 248 درصدی داشته که باید مدیریت گردد. ضمن اینکه در مجموع در چهارماهه اول امسال 29 درصد صادرات و 17 درصد واردات ما افزایش داشته بنابراین برخلاف تصور افکار عمومی صادرات و واردت پیش می رود و انجام می گردد.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: از ابتدای سال در قالب 20 طرح، 116 میلیون دلار جذب سرمایه گذاری داشتیم که نسبت به سال قبل افزایش داشته و ظرفیت های بسیار خوبی در این امر داریم که باید مورد توجه قرار گیرد.

رشیدیان درباره رسیدگی به امور زلزله زدگان سفیدسنگ فریمان توضیح داد: مسایل مربوط به بازسازی منازل، خانه های بهداشت، مدارس و جاده پس از قریب به 8 ماه به خاتمه رسیده است اکنون در زمینه محل نگهداری دام تسهیلات 6-5 میلیون تومانی به مردم ارائه می گردد که در صورت تمایل دریافت می نمایند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره ایجاد سد توسط افغانستان در جهت رودی که آب سد دوستی را تامین می نماید، اظهار داشت: کارگروهی درباره آب های مرزی تشکیل شده است البته فکر نمی کنم ایجاد سد مذکور سبب جلوگیری 100 درصدی ورود آب به سد دوستی گردد اما امیدواریم در کارگروه مدنظر حق آبه ما و ترکمنستان گرفته شده و تامین کنیم.

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1291

به "استاندار خراسان رضوی: انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور توهم نیست، 1875 واحد مسکن مهر در هفته دولت افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندار خراسان رضوی: انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور توهم نیست، 1875 واحد مسکن مهر در هفته دولت افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید