آنالیز طرحی نو برای آزادسازی سهام عدالت

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، اکبر حیدری در خصوص امکان یا عدم امکان فروش سهام عدالت جویا، با تأکید بر اینکه هدف قانون گذار و سیاست گذاران این است که مردم در سهام عدالت ماندگار شوند و به جای فروش آن، از درآمد و امکانات جانبی آن استفاده نمایند، این را هم گفت در عین حال بعضی از مردم احتیاج فوری دارند و ما نمی توانیم برای درصد اندکی از آنها که می خواهند دارایی خود را بفروشند مانعی ایجاد کنیم.

آنالیز طرحی نو برای آزادسازی سهام عدالت

به گفته وی، در این زمینه طرح بازآرایی آئین نامه آزادسازی سهام عدالت به وسیله وزارت اقتصاد، وزارت کار و فراکسیون تعاون مجلس در حال آنالیز است و امیدواریم با تصویب این طرح به جای رهاسازی سهام عدالت، به سمت آزادسازی مؤثر حرکت گردد.

اجرای نامناسب طرح کارت اعتباری سهام عدالت

وی گفت: یکی از درآمد های سهام عدالت در کنار سود سالانه آن می تواند امکاناتی از قبیل کارت اعتباری باشد، اما سال گذشته به بدترین نحو اجرا شد، به گونه ای که از بین 49 میلیون سهامدار عدالت، فقط حدود 100 هزار نفر توانستند کارت اعتباری با پشتوانه سهام عدالت دریافت نمایند، بنا بر این طرح موفقی نبود.

حیدری این را هم گفت: عمده کسانی که می خواهند سهام عدالت خود را بفروشند، برای تأمین معیشت است، بنابراین اگر با موضوع شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت، بتوان با وثیقه گرفتن آن، کالاهای مورد احتیاج معیشت مردم و از جمله لوازم خانگی به قیمت تمام شده و مقرون به صرفه تهیه کرد و به جای فروش سهام آن را به صورت قسطی با اقساط بلندمدت و با کارمزد اندک در اختیارشان بگذاریم، مشمولان سهام عدالت به ماندگاری در این سهام ارزنده تشویق می شوند.

طرح آزادسازی سهام عدالت ناپخته بود

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت: مسئولان قبل، متأسفانه در یک طرح ناپخته آزادسازی سهام عدالت کاری کردند که 19 میلیون نفر از مردم روش مدیریت مستقیم انتخاب کردند در حالی که در هیچ جای جهان، مردم به صورت مستقیم وارد بورس نمی شوند، بلکه به وسیله صندوق ها وارد می شوند و هجوم گسترده سهامداران عدالت برای فروش سهام ارزنده، یکی از عوامل مهم در ریزش شاخص بورس در سال گذشته بود.

حیدری گفت: اگر به جای 19 میلیون کد سهامداری برای سهام عدالت، برای حدود 400 شرکت تعاونی شهرستانی کد بورسی صادر می شد و مردم به وسیله تعاونی های شهرستانی می توانستند بر سهام عدالت خود مدیریت نمایند، مسائل ریزش بازار پیش نمی آمد و این شرکت ها می توانستند کالاهای مورد احتیاج مردم را تهیه نموده و با پشتوانه سهام عدالت شان به صورت قسطی در اختیار آنها قرار دهند.

امکان ارائه تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد پایین

وی این را هم گفت: سهامداران عدالت انتظار دارند به جای وام های معمولی بانکی تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد پایین در اختیارشان گذاشته گردد و اگر مشکل معیشت آنها با پشتوانه سهام عدالت حل گردد، کسی حاضر به فروش دارایی ارزشمند سهام عدالت نمی گردد، سهام عدالت با پرتفوی متنوع، همانند باغی از انواع درخت میوه است که میوه هایشان در فصل های مختلف می رسد، بنابر این به جای فروش باغ، می توان از میوه ها و درآمد آن استفاده کرد.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت: سهام عدالت از پرتفوی سهام شرکت های ارزنده تشکیل شده و مردم هم ارزش آن را می دانند و تمام تأکید قانون گذاران و سیاست گذاران بر ماندگاری مردم در سهام عدالت است تا از این طریق هم عدالت اجتماعی محقق گردد و هم مردم بتوانند در شرکت های مختلف سهامدار بمانند، اما به هر حال مشکل معیشت مردم هم با پشتوانه سهام عدالت باید حل گردد.

توصیه ما به نگهداری سهام عدالت است

حیدری گفت: توصیه ما به نگهداری سهام عدالت نزد مشمولان است اما در عین حال دارایی که در اختیار مردم قرار گرفته است را نمی توانیم آنها را از فروش مطلق آن برحذر کنیم اما توصیه می کنیم به جای فروش سهام عدالت از مزایای آن بهره ببرید، در عین حال در بازآرایی سهام عدالت باید امکانات مجذوب کننده از قبیل تهیه لوازم مورد احتیاج مردم فراهم گردد تا مردم به ماندگاری در سهام عدالت تشویق شوند.

وی این را هم گفت : در طرح بازآرایی سهام عدالت شرکت های سرمایه گذاری استانی نظرات خود را به صورت مکتوب ارائه نموده اند و ما انتظار داریم طوری بازآرایی گردد که کسانی که قبلا روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را هم انتخاب نموده اند، بتوانند به وسیله صندوق هایی بر سهام خود مدیریت نمایند و تقاضا برای فروش سهام موجب افت ارزش این سهام ارزنده و بر هم زدن تعادل بازار سرمایه نگردد.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت: اگر با موضوع تعاونی های شهرستانی سهام عدالت، به مدیریت این سهام بپردازیم هم به سیاست های اقتصاد مقاومتی نزدیک می گردد و هم مسائل معیشتی مردم با تأمین کالاهای مورد احتیاج آنها با پشتوانه سهام عدالت حل می گردد.

منبع: فارس

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 9929

به "آنالیز طرحی نو برای آزادسازی سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز طرحی نو برای آزادسازی سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید