انتقاد از نگاه هایی که شهرداری ها را بی احتیاج از پژوهش می دانند

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، پژوهشگران شهری معتقدند شهر تهران نیازمند مطالعات کاربردی و خُرد است و برای خروج از اداره سوداگرایانه شهر، خِرد ناشی از پژوهش های پیشینی باید مبنای تصمیم سازی ها در شهر باشد و برخلاف تصور موجود، پژوهش در شهر امری تجملاتی نیست.

انتقاد از نگاه هایی که شهرداری ها را بی احتیاج از پژوهش می دانند

به گزارش خبرنگاران، در نشستی که به مناسبت گرامی داشت هفته پژوهش در سالن ایران زمین شورای اسلامی شهر تهران برگزار گردید، محمدرضا جوادی یگانه رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران انجام پژوهش در شهرداری ها را برای بهبود وضع موجود ضروری دانست و گفت: بازنگری مداوم، رصد متداوم و اصلاح به واسطه نقد درونی از راه حلهای اصلی برای رسیدن به نقطه مطلوب است.

جوادی یگانه با انتقاد از نگاهی که شهرداری ها را بی احتیاج از پژوهش می داند، توضیح داد: متأسفانه مطالعات در شهرداری پسینی است در حالی که باید قبل از هر تغییر، مطالعات مربوط صورت گیرد؛ بنابراین تصمیم ها در شهرداری بر اساس پژوهش نیست.

وی همچنین از تأثیرات منفیتصمیمات پاورپوینتی انتقاد و اعلام نمود: منظور ما از پژوهش داشتن دید جامع در مسائل است؛ بنابراین وظیفه ما در مرکز مطالعات شهرداری فراوری دانش نیست بلکه ارائه راه حل برای حل مسائل شهری و داشتن نگاه انتقادی به مسائل است.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود حل مسأله کلان شهری را وظیفه پژوهشگران شهری در شرایط کنونی ندانست و اضافه نمود: ما باید در سطح خرد در مسائل شهری تصمیم گیری و سیاست گذاری کنیم؛ توجه و تعامل با شهرداران نواحی و ورود پژوهشگران محلی به مسائل شهری می تواند راه حل رسیدن به این مطلوب باشد.

جوادی یگانه با قدردانی از سیاست پلیس پیاده به جای پلیس سواره در شهر توضیح داد: در همین زمینه مسئولان شهری باید مسائل شهری را خرد ببینند و مدیریت شهری بر پایه گزارش های این چنینی تصمیم بگیرند؛ سه شنبه های بدون خودرو نیز فارغ از وجه نمادین آن می تواند در همین راستا ارزیابی گردد. در ابتدای این جلسه محسن جبیبی، استاد معماری و شهرسازی دانشگاه تهران با بیان اینکه برنامه جامع شهر تهران با وضعیت موجود تطابق ندارد، گفت: این عدم تطابق باعث می گردد شهر در شکاف و پرتگاهی قرار گیرد که هرگز وارد وضعیت مطلوب نگردد.

شهر را نه برنامه ریزان شهری بلکه اقتصاد سوداگرانه می سازد

حبیبی از نفوذ سازمان های اقتصادی در فرآیند ساخت در شهر سخن گفت و ادامه داد: برخلاف تصور عمومی در حال حاضر شهر را نه برنامه ریزان شهری بلکه اقتصاد سوداگرانه می سازد و از همین رو پژوهش در شهر به یک سو و منافع سازمان اقتصادی در شهر به سویی دیگری می رود.

وی توضیح داد: تا زمانی که نگاهی دگرگون نماینده برای اداره شهر وجود نداشته باشد و سازمان اقتصادی شهر به سامان نگردد ناگزیر از فروش شهر برای اداره شهر هستیم و این روند ربطی به حضور فرد در اداره شهر هم ندارد.

وی از عدم توجه به فضاهای عمومی در طرح جامع شهری انتقاد کرد و اضافه نمود: برخلاف اینکه شهر با فضاهای عمومی تعریف می گردد، در طرح های جامع شهری معین نیست که چه کسی مسئول ساماندهی این فضاهای عمومی است و این طرح ها عمدتا به فضاهای خصوصی پرداخته اند چرا که اقتصاد سوداگرانه در این فضاها قوی تر است. به گزارش خبرنگاران، در ادامه این همایش پرویز اجلالی، استاد جامعه شناسی به سلطه سرمایه در فرآیند شهرسازی اشاره نمود و گفت: در این میان مراکز پژوهشی و دانشگاه ها هم سعی می نمایند که وضع شهر خراب تر از آنی که هست نگردد و در میان پول پرستی و سودجویی سرمایه دارها نظم شهر حفظ گردد.

اجلالی با بیان اینکه فرایند فراوری در کشور ضعیف شده و این مسئله باعث رشد بی رویه سرمایه گذاری در ساخت و سازهای شهری شده است، گفت: این بناها هم با بی توجهی به این نکته که سازه ها باید عضوی از شهر باشند ساخته می شوند و نهادهای نظارتی هم به دلیل ضعف یا جهل قانون را اجرا نکرده و اجازه ساخت می دهند و در ازای آن جریمه دریافت و با آن شهر را اداره می نماید؛ این روش ضد قانون و ضد نظم شهری است.

این استاد جامعه شناسی از روش های پژوهش در دانشگاه نیز انتقاد کرد و اضافه نمود: نقصی که امروز در علوم انسانی ما وجود دارد این است که در داخل سازمان کارشناس خوب نداریم و در دانشگاه ها نیز استاد خوب که نظریه ها را به شکل کاربردی برای پژوهش ها آماده سازی نمایند.

وی در عین حال کاربردی نبودن پژوهش را بهانه مناسبی برای عدم به کارگیری نتایج حاصل از آن توسط مدیران دانست و اضافه نمود: متاسفانه نظام دانشگاهی گرایشی به پژوهش کاربردی ندارد و به دانشجویان برای انجام چنین پژوهش هایی هم علاقه ای نشان نمی دهند و نگاه مثبتی به پژوهش در دستگاه ها هم وجود ندارد و بودجه پژوهش را بودجه تجملاتی تصور می نمایند.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران این همایش در سالن ایران زمین شورای اسلامی شهر تهران برگزار گردید و از پیشکسوتان پژوهش حوزه شهری با حضور سکینه اشرفی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران و محمدرضا جوادی یگانه رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تقدیر به عمل آمد. محسن حبیبی استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و پرویز اجلالی عضو هیئت علمی موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی به واسطه خدمات چندین ساله در حوزه تالیف، ترجمه و انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با حوزه مدیریت شهری از سوی شهرداری تهران مورد تقدیر قرار گرفتند.

محمدرضا غلامی نیز برای ایده پاداش(پول مجازی) برای تفکیک زباله از سازمان نوسازی شهرداری و حامد عبدالمحمدی برای ایده سامانه هوشمند مدیریت حمل آسفالت گرم از حوزه فنی و عمرانی سازمان بازرسی شهرداری نیز در فراخوان ایده های برتر دهمین جشنواره بین المللی برترین های پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری حائز رتبه برتر شده بودند که در این همایش جوایز خود را دریافت کردند.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 231

به "انتقاد از نگاه هایی که شهرداری ها را بی احتیاج از پژوهش می دانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از نگاه هایی که شهرداری ها را بی احتیاج از پژوهش می دانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید