به استواری فلک الافلاک (2)

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، به استواری فلک الافلاک (2) استان لرستان سرزمینی زیبا و پر رمز و راز با آب و هوای دل پذیر و محصور در کوه های مرتفع در باختر ایران قرار گرفته است. ارتفاعات برف گیر، آب و هوای مطبوع، دره های عمیق و سرسبز، رودهای پرآب و دایمی با انواع آبزیان، دریاچه ها، تالاب ها، سراب ها، چشمه ها، جنگل ها و مراتع سرسبز با انواع گیاهان خودرو طبیعی و پوششی از درختان بنه، بادام، بلوط و ارس در کوه های گرین کوه، اشترانکوه، مخمل کوه و هشتادپهلو، تخت و بلوران سیمای طبیعی این استان را به...

به استواری فلک الافلاک (2)

به استواری فلک الافلاک (2)

استان لرستان سرزمینی زیبا و پر رمز و راز با آب و هوای دل پذیر و محصور در کوه های مرتفع در باختر ایران قرار گرفته است. ارتفاعات برف گیر، آب و هوای مطبوع، دره های عمیق و سرسبز، رودهای پرآب و دایمی با انواع آبزیان، دریاچه ها، تالاب ها، سراب ها، چشمه ها، جنگل ها و مراتع سرسبز با انواع گیاهان خودرو طبیعی و پوششی از درختان بنه، بادام، بلوط و ارس در کوه های گرین کوه، اشترانکوه، مخمل کوه و هشتادپهلو، تخت و بلوران سیمای طبیعی این استان را به وجود آورده و این خطه را به بهشتی ناشناخته تبدیل نموده است. لاله های دشت تیان، شقایق های سفید کوه و لاله های واژگون اشترانکوه همراه با حیات وحش متنوع سبب رونق هر چه بیش تر طبیعی استان لرستان شده است. رودهای خروشان سیمره، سزار و کشکان رود پهنه استان را طراوت بخشیده و در طی راستا عبوری خود هنگام ریزش از ارتفاعات؛ آبشارهای بزرگ و منظرههای کم نظیری را به وجود آورده اند. آبشارهای بیشه پوران، شوی تله زنگ، آب سفید، تاف نوژیان، وارک و قلعه خان جان منطقه پاپی از جمله آبشارهای زیبای این منطقه اند. سرزمین لرستان پهنه آبشارها، رودخانه ها و چشمه های خروشان و جوشان است که تماشا این همه مظاهر طبیعی هر طبیعت دوستی را به حیرت و تحسین وا می دارد. دریاچه رویایی و زیبای گهر در استان لرستان همراه با ده ها عارضه طبیعی دیگر همیشه چشم انتظار گردشگران برای نمایاندن و معرفی زیبایی های خود است.

● منطقه ها توریستی - طبیعی خاص استان لرستان

دریاچهی زیبای گهر و محیط پیرامونی آن ، قله های متعدد استان لرستان، آبشارهای کم نظیر بیشه پوران، شوی تله زنگ، آب سفید، تاف نوژیان، وارک و قلعه خان جان منطقه پاپی از جمله منطقه ها توریستی - طبیعی خاص این سرزمین هستند. سرزمین لرستان پهنه آبشارها، رودخانه ها و چشمه های خروشان و جوشان است که تماشا این همه مظاهر طبیعی هر طبیعت دوستی را به حیرت و تحسین وا می دارد. راستا عبوری کوچ عشایر که با ده ها عارضهی طبیعی پوشیده شده اند همراه با دشت لاله های واژگون از دیگر منطقه ها خاص استان لرستان محسوب می شوند.

● دریاها، سدها، جزیره هاو تالاب ها استان لرستان

مهم ترین و زیباترین دریاچه استان لرستان را گهر می نامند که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه است لرستان دارای دو دریاچه به نام های دریا چه گهر (گل گهر) و دریاچه کیو (کی یو) است که از نظر جاذبه های طبیعی بسیار با اهمیت هستند.

▪ دریاچه کیو (کی یو) خرم آباد

دریاچه کیو در کنار پارکی در خرم آباد واقع شده است و آب آن از چشمه تامین می گردد. این دریاچه، زیبایی خاصی به شهر بخشیده است. مساحت آن هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است. این دریاچه از ارزش های گردشگری درون شهری برخوردار است.

▪ دریا چه گهر (گل گهر) دورود

علاوه بر همه زیبایی های اشترانکوه دریاچهی گهر گوهر دیگری است که در زمرهی دریاچه های کوهستانی و مرتفع این منطقه به شمار می آید. در دامنه اشترانکوه، دریاچه های دایمیو شیرین گهر بالا و گهر پایین گسترده شده اند. این دریاچه از ذوب برف های اشترانکوه، و انباشت آب آن در پشت سد یا آب بندی که از ریزش کوه پدید آمده، به وجود آمده است.فراوانی نسبی آب های ورودی به این دریاچه باعث می گردد، سرزیر آب به دریاچه پایینی (بزرگ) بریزد. درازای دریاچه اصلی گهر را 5/1 کیلومتر و پهنای میانه آن را 600 متر بر آورده نموده اند. بیش ترین عمق دریاچه 28 متر و مساحت آن در حدود 100 هکتار است. دریاچه گهر مانند آبگیری است که از چشمه ها، آبشارها و سراب های اشترانکوه پرشده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است. بیش تر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می بندد. انواع بوتهها، درختان تنومند بید، گیاهان و گل های زیبای پیرامونی، اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی شگفتانگیز در آورده است. زیبایی خیره نماینده و منظره های بدیع دریاچه سبب شده است هر ساله، با وجود سختی راه، انبوهی از مردم لرستان، استان های اطراف و دیگر نقاط کشور، با پای پیاده یا سواره به تماشا دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را درآن جا سپری نمایند.

● حیات وحش و منطقه ها حفاظت شده استان لرستان

پوشش گیاهی استان لرستان شامل درختان و گیاهان رستنی است.

▪ مهم ترین درختان موجود در این استان عبارت اند از:

بلوط، انجیر کوهی، خاکشیر، انگور، زالزالک وون، کیکم، گلابی وحشی، درخت بادام کوهی، کهکم، کی کوم، گل ختمی، گل بنفشه، درختان بنه، زبان گنجشک، کلین، هلونه، گیلاس وحشی، ارزن، کنار، درخت گز، آلبالو وحشی.

▪ هم چنین گیاهان رستنی استان لرستان شامل موارد زیر است:

گل گاو زبان، آویشن، گل ختمی، گون، گیاه اسپند، شیرین بیان، قارچ، گون، کتیرا، شاتره، پونه، گیاه بن سرخ که همگی خاصیت دارویی و صنعتی دارند. گیاهان آرونه، گل زرد، ریواس، پسته کوهی، کاسنی خاصیت دارویی دارند.

● جاذبه های فرهنگی استان لرستان

جاذبه های فرهنگی استان لرستان که شامل صنایع دستی، موسیقی، نمایش های محلی و لباس های رنگارنگ می گردد از غنی ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می آیند. صنایع دستی یکی از قدیمی ترین فعالیت های بشری و یکی از قابل توجه ترین جاذبه های فرهنگی محسوب می شوند و صنایع دستی استان لرستان نیز از جمله جاذبه های مهم فرهنگی این منطقه بوده و محصولات فراوریی گویای روحیه هنری مردم این دیار است. موسیقی جزء جدایی ناپذیر مراسم های محلی در استان لرستان است ضمن آن که لباس های محلی رنگارنگ زنان و لباس های خاص مردان این خطه؛ فقط نماد هویت فرهنگی و اجتماعی نبوده ؛ بلکه یکی از تماشای ترین جاذبه های فرهنگی استان است که همیشه برای بازدیدنمایندگان جالب توجه است.

● صنایع دستی استان لرستان

صنایع دستی استان لرستان در سه نوع متمایز عشایری، روستایی و شهری قابل آنالیز هستند. بیش تر فراوریات صنایع دستی عشایری به مصرف خانوارها می رسند و کم تر به بازار عرضه می شوند.

▪ انواع صنایع دستی عشایر عبارت اند از:

سیاه چادر، چیت، قالی و گلیم. صنایع دستی روستایی را قالی، گلیم، رنگرزی و جاجیم بافی تشکیل می دهند و عمده صنایع دستی شهری را نیز خراطی، ورشوسازی، قالی بافی و گلیم بافی تشکیل می دهد. هنرهای دستی هم چون بافت انواع قالی های محلی، گلیم، جاجیم، حریر بافی، کرباس بافی، چوقای محلی، پشتی، خورجین، سیاه چادر، نمکدان، سفره، ریس، خور، کلاه، دستکش، پلاس، کمچه دان، جل، بافت حور و طناب، نمد اقتصادی، کلاه اقتصادی، تخت کشی، منبت کاری، خاتم کاری، قفل سازی، صنایع فلزی و دستی مانند اسلحه سازی، گیوه دوزی، ریسندگی پشم و مو، منجوق دوزی، پولک دوزی، لچک دوزی، قفل سازی و انواع بافته های خانگی نظیر کلاه نمدی - که فراوری آن ها به طور عمده برای مصارف خانوارهای عشایری و روستایی صورت می گیرد- عبا، نمد، گهواره و کوبه درب اشاره نمود. صنعت کلیچه و کلاه و جلیقه و یا پونچه بافی نیز همیشه در میان عشایر و نواحی اطراف آنان رایج بوده است.

● جاذبه های اجتماعی استان لرستان

جاذبه های اجتماعی استان لرستان بخش دیگری از تماشای های این منطقه را تشکیل می دهند. لباس های محلی و رنگارنگ عشایر منطقه، شیوهی ییلاق و قشلاق آن ها در پهنای این سرزمین و صنایع دستی هنرمندانه و آداب و رسوم خاص آن ها همیشه برای بازدیدنمایندگان و گردشگران اجتماعی و فرهنگی مجذوب نماینده و تماشای است. فضاهای عشایری استان لرستان در میان دشتها، دامنه کوهها، صخرهها و در راستا جاده های اصلی و فرعی جای گرفته و موجب جلب هر بیننده غیربومی می شوند. جشن ها و عیدهای مختلفی که در محدوده این استان برگزار می شوند، به همراه انواع غذاهای محلی نیز از دیگر جاذبه های اجتماعی منطقه لرستان به شمار می آیند.

● رودخانه ها، چشمه هاو آبشارهای استان لرستان

با توجه به ارتفاعات زاگرس و منابع آبی این منطقه ها رودهای متعددی در استان لرستان جاری هستند.

▪ مهم ترین این رودها عبارت اند از:

رودخانه سزار، بختیاری، سیمره، کشگان، آب افرینه، آب امیران، آب چنار، آب چولهول، آب سرده، آب زال، آب گل گل، آب هومیان، افرینه، باد آور، بالا رود، تخت چان، تنگ بهرام کش، توده رود، جزمان رود، چشمه سفید، چم زکریا، چمشک، خاوه، خرم آباد، دره دیالی، دره نسب، دره وندی، دری گر، دمدم، روبه، زال، سراب رفتخان، کاکارضا، کرناس، کول هزاری، کومیر، کهمان، گابان، گدار پهن، گزرو، مادیان رود، مازو، مونگره، هر رود، آب پسیر، آب تنگوله، آب زز، آب سرخ، آب سفید، آب واسک، انوج، جوب الیگودرز، چم چید، خاک بتیه، دره دایی، دره دزدان، دره لکو، سرخاب، سر کول، شباندر، شصت ماهرو، شعباندر، عسلشاه، قلیان، کاکلستان، کلک، کول چنگر، گهر رود، مار بره، مأمون، ورسندان، آب سرده، آب گورکش، آب ملایر، بیاتون، حرم آباد، ماربره،

استان لرستان منطقه آبشارها و منظرههای رودخانه ای است.

▪ مهم ترین آبشارهای استان لرستان عبارت اند از:

آبشار شوی، آبشار چکان، آبشار تاف (نوژیان)، تله زنگ، آب سفید، وارک و قلعه خان جان که به هنگام ریزش رودخانه ها از ارتفاعات بلند پدید آمده و منظره ها بسیار زیبایی را به وجود می آورند.

در استان لرستان، چشمه های زیادی در منطقه ها آهکی جریان دارند. منطقه ها پیرامون این چشمه ها بسیار زیبا و جزو جاذبه های تماشای و طبیعی منطقه به شمار می آیند و می توانند به صورت گردش گاه هایی ارزشمند، مورد بهره بردرای قرار گیرند.

▪ مهم ترین این چشمه ها عبارت اند از:

چشمه سیاب، نایی، چشمه های آب ارم (گلستان)، آب گرداب دارابی، آب اراز، کیان، هفت چشمه، دره خونی، اسل مساله بیک، چشمه قلقلی .

هم چنین تعدادی چشمه آب معدنی در استان وجود دارد که آب آن ها بیش تر برای درمان برخی از بیماری های پوستی مصرف می گردد و عبارت اند از: چشمه های گوگردی گراب، گرخوشاب، و ایلرد. در استان لرستان، بیش از ده ها سراب کوچک و بزرگ وجود دارد این سراب ها که مظهر رودها و چشمه های بزرگ هستند و از قابلیت های گردشگاهی ویژه برخوردارند که مهم ترین آن ها را سراب چنگالی و سراب کیو تشکیل می دهند. متن مقاله :

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :mashhadizadeh

منبع: راسخون
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 10365

به "به استواری فلک الافلاک (2)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به استواری فلک الافلاک (2)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید