به مناسبت 90 سالگی وارن بافت؛ درس هایی که بیل گیتس از او گرفته است

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، وارن بافت (Warren Buffet) سرمایه گذار و اقتصاددان پیروز که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، روز گذشته 90 ساله شد و به همین مناسبت بیل گیتس، مؤسس مایکروسافت که از دوستان نزدیک او محسوب می شود، متنی را منتشر کرد.

به مناسبت 90 سالگی وارن بافت؛ درس هایی که بیل گیتس از او گرفته است
  • وارن بافت؛ پیروز ترین سرما یه گذار جهان

باور اینکه که دوست صمیمی من وارد دهه دهم زندگی خود می شود، سخت است. وارن هنوز شفافیت ذهنی یک جوان 30 ساله، خنده های شیطنت آمیز یک کودک 10 ساله و رژیم غذایی یک کودک 6 ساله را دارد. او یک بار به من گفت که به داده ها نگاه کرده و دیده که دانش آموزان کلاس اول احتمالا بهترین حسابرسی را دارند، بنابراین تصمیم گرفته مثل آن ها غذا بخورد! البته که کمی شوخی می کرد.

این را بیل گیتس در یادداشت خود به مناسبت تولد وارن بافت نوشت و ادامه داد: وارن هنوز چنان شاداب است که به آسانی می توان فراموش کرد زمانی او واقعا جوان بوده و تازه کار خود را آغاز کرده است.

در این عکس وارن با همسرش سوزان، و دو فرزند اول خود سوزی و هاوارد دیده می شود؛ در زمانی که پیتر هنوز به جهان نیامده بود. این عکس در سال 1956 (1335 خورشیدی) گرفته شده است، حدودا زمانی که وارن شرکت معاملات بافِت را تأسیس کرد که سرانجام به برکشایر هاتاوی تبدیل شد.

من نمی توانم همه علایق مشترک خود و بافت را فهرست کنم، اما یکی از چیزهایی که هر دو در ملاقات نخست متوجه شدیم علاقه شدید ما به ریاضیات و اعداد است. بنابراین به افتخار تولد وارن فکر کردم که چند عدد را درباره 90 سالگی به اشتراک بگذارم.

  • 30: تعداد سال هایی که وارن در طول زندگی خود خوابیده است؛ با فرض اینکه در شبانه روز 8 ساعت بخوابد.
  • 10649: روزهایی که از اولین ملاقات ما در 5 جولای 1991 (14 تیر 1370 خورشیدی) می گذرد.
  • 2: تعداد شماره هایی که در دفتر کارم با شماره گیری سریع دارم؛ ملیندا (همسر) و وارن.
  • غیرقابل حساب: تأثیری که وارن در جهان گذاشته است. او تقریبا همه دارایی های خود را به جامعه بازگردانده است.

یکی از ویژگی های تحسین برانگیز وارن، احساس بی نقص او درباره درست و نادرست است. شاید این ویژگی را از پدرش هاوارد که سرمایه گذار و نماینده سه دوره کنگره از اوهاما بوده به ارث برده باشد. هاوارد پس از نماینده شدن، از دریافت پول اضافی امتناع کرده بود؛ به هر حال، او پیش از انتخاب شدن حقوق کمتری داشت. وارن نیز همان حدِ اخلاقی بالا را دارد.

بیل گیتس در ادامه نوشت: وارن نگاه فوق العاده با استعدادی دارد. او کسب وکارهایی بزرگی را که توسط افراد درخشان راه اندازی شده اند می خرد و سپس به آن ها اختیار می دهد تا تصمیمات خود را بگیرند. بیشتر مدیران هلدینگ او، برکشایر، برای دهه ها در سمت خود می مانند و حتی اکنون بسیاری از سن بازنشستگی گذشته اند. حتی اگر اشتباهاتی را مرتکب شوند، می دانند که وارن با آن ها ادامه خواهد داد.

سال ها او تیزهوشی رز بلامکین (Rose Blumkin) را در کسب وکار تحسین می کرد. کسی که بازار مبل نبراسکا را در 1937 (1316 خورشیدی) افتتاح کرده بود و او را به بزرگترین خرده فروش مبلمان در آمریکا تبدیل کرد. سرانجام در 1983 این وارن بود بازار مبل را از خانم بلامکین خرید. حتی بلامکین دباره فروشگاه دیگری در آن سوی خیابان باز کرد اما در نهایت آن را هم به وارن فروخت.

تا جایی که من وارن را می شناسم، رویکرد او به زندگی و کار ثابت مانده است. این واقعا شگفت انگیز است که حتی با وجود پیروزیت چشمگیر برکشایر هاتاوی، او چقدر کم تغییر کرده است. او ده ها سال در جلسات سهام داران سؤال می پرسید و امروز هم همین کار را انجام می دهد.

به گفته مؤسس مایکروسافت، اگرچه وارن همیشه سخت کار می کند اما همیشه برای کارهای فوق برنامه هم وقت می گذارد. در اینجا او مشغول آغاز بازی در جام خانگی بیسبال اوماها دیده می شود و یا زمانی در یک اپیزود از سریال تلویزیونی همه فرزندان من بازی کرد.

از میان همه چیزهایی که از وارن آموخته ام، شاید مهم ترین چیز آن باشد که همه دوستی درباره آن است. همان طور که خود وارن چند سال پیش که برای برخی از دانشجویان صحبت می کردیم گفت:

کسی که او را تحسین می کنم و همچنان دوستش دارم؛ این توصیف کاملی درباره وارن بافت است. تولدت مبارک، دوست من

عکس کاور: وارن بافت و بیل گیتس

Credit: Getty Images

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 4761

به "به مناسبت 90 سالگی وارن بافت؛ درس هایی که بیل گیتس از او گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به مناسبت 90 سالگی وارن بافت؛ درس هایی که بیل گیتس از او گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید