بیمه آتش سوزی ساختمان

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، متأسفانه آتش سوزی یکی از حوادثی است که سالانه جان و مال بسیاری را به خطر انداخته و بعضاً می گیرد. روزانه بیش از 50 آتش سوزی در ایران رخ می دهد که علاوه بر خسارات جانی دردناک خسارات اقتصادی زیادی را نیز به افراد تحمیل می نماید. البته می توان با استفاده از بیمه آتش سوزی خسارات اقتصادی را تا حد زیادی کاهش داد. اگر آتش سوزی رخ دهد و ساختمان بیمه آتش سوزی باشد، زیان های اقتصادی که بر اثر وقوع این حادثه به اموال و دارائی های بیمه گذار وارده شده است، توسط بیمه جبران می گردد.

بیمه آتش سوزی ساختمان

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

بیمه آتش سوزی ساختمان خسارات اقتصادی ناشی از آتش سوزی و صاعقه و انفجار را پوشش می دهد؛ اما اگر فردی صدمه ای ببیند بیمه آتش سوزی هزینه ای را بر عهده نمی گیرد.

پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی

بیمه نامه هایی هستند که می توان گفت زیر مجموعه بیمه آتش سوزی هستند و در واقع اگر کسی بخواهد منزلش را در برابر ین حوادث بیمه کند ابتدا باید خانه اش را در برابر آتش سوزی بیمه کند. زیرمجموعه های بیمه آتش سوزی عبارتند از:

 • زلزله و آتشفشان
 • شکست شیشه
 • سرقت با شکست حرز (با شکسته شدن در و یا از بین بردن یک مانع)
 • ترکیدن لوله آب
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش سوزی و انفجار در قبال همسایگان
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه ها
 • طوفان و گردباد و تندباد
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات آن ها
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 • ریزش و رانش و فروکش زمین
 • هزینه پاک سازی و برداشت ضایعات
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • نشت دستگاه آب افشان
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان

انتخاب بیمه آتش سوزی

در انتخاب بیمه آتش سوزی می بایست به دو نکته کلی توجه داشت یکی شرایط بیمه گذار و دیگری شرایط شرکت بیمه

فرد بیمه گذار با توجه به شرایطی که دارد می تواند بیمه آتش سوزی را همراه با پوشش های مورد نظر این بیمه انتخاب کند. ممکن است برای برخی افراد هزینه و برای برخی دیگر کامل بودن پوشش ها معیار و ملاک باشد.

نکته دیگری که می بایست به آن دقت گردد کیفیت پرداخت خسارات توسط شرکت بیمه و سطح توانایی اقتصادی آن است. همچنین قیمت بیمه نامه و کامل بودن پوشش ها نیز از عواملی است که در انتخاب شرکت بیمه مؤثر است.

باید دقت گردد که اگرچه ارزان بودن بیمه یکی از ملاک هایی است که باید به آن توجه کرد اما همواره نمی توان با ارزان ترین قیمت، بهترین کیفیت در خدمات و پرداخت خسارت را انتظار داشت.

قیمت بیمه آتش سوزی

نرخ بیمه آتش سوزی به 6 عامل زیر بستگی دارد:

ارزش ساختمان

باید توجه داشت که منظور از ارزش ساختمان تنها ارزش مصالح و خدمات به کار رفته طی ساخت بنا خواهد بود و ارزش زمین مطرح نیست. بدین ترتیب هزینه ساخت هر متر مربع در متراژ خانه ضرب می گردد.

ارزش اثاثیه و اموال موجود در ساختمان

بدون در نظر دریافت پول نقد و ارزش طلا و جواهرات، بر اساس دارایی های موجود در ساختمان، ارزش اموال تخمین زده می گردد.

خطرات اضافی

هر یک از پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی ساختمان قیمتی دارند که در صورتی که بیمه گذار هر یک را انتخاب کند هزینه ای به مبلغ بیمه آتش سوزی اضافه خواهد شد.

انواع شرایط بیمه نامه آتش سوزی

بیمه نامه با سرمایه ثابت: خسارت ها براساس مبلغ سرمایه مندرج در بیمه نامه پرداخت خواهد شد.

بیمه نامه با شرایط توافقی: بعد از اینکه بیمه گر و بیمه گذار در خصوص شرایط و میزان سرمایه به توافق رسیدند، پرداخت خسارت بر اساس مبلغ توافق شده انجام خواهد شد.

بیمه با شرایط اظهارنامه ای (شناور): این حالت برای مکان هایی که ارزش سرمایه موجود در آن متغیر است، مناسب می باشد. مکان هایی مثل انبار ها که موجودی داخل آن مدام در حال تغییراست. بدین منظور اظهار نامه ای در هر ماه نوشته می گردد که در صورت بروز حادثه به آن استناد گردد.

بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی: این نوع از بیمه نامه برای مقابله با افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار است که در این حالت شرکت بیمه موظف است تا با توجه به نرخ روز خسارات را پرداخت کند.

بیمه نامه فرست لاس: فرست لاس یا اولین خسارت یا اولین آتش سوزی در شرایطی است که محاسبه دقیق کل ارزش مورد بیمه مشکل است؛ و یا امکان اینکه کل مورد بیمه بر اثر بروز خطر و وقوع حادثه بیمه شده (آتش سوزی یا انفجار) از بین برود وجود ندارد، در شرایطی از بیمه نامه فرست لاس استفاده می گردد که بیمه گذار اطمینان دارد هر اندازه خسارت شدید باشد امکان از بین رفتن تمامی مورد بیمه وجود ندارد و یا اینکه اموال بیمه شده درسطح جغرافیایی بسیار وسیعی پراکنده است و بر اثر حادثه فقط بخشی از آن دچار خسارت می گردد. در این صورت منطق ایجاب می­کند، بیمه­ گذار به اندازه ارزش آن قسمت از ریسکی که خطر مورد نظر او را تهدید می نماید پوشش بیمه ای خریداری کند. در این شرایط بیمه ­گر نیز صدور بیمه نامه بر اساس فرست لاس را ترجیح می دهد.

تخفیف های بیمه آتش سوزی

شامل تخفیف های مناسبتی، تخفیف بیمه عمر، تخفیف حساب بلند مدت و تخفیفاتی از این قبیل.

میزان ریسک

مشخص میزان ریسک به دو عامل زیر بستگی دارد:

ریسک مورد بیمه: شرایط و ویژگی های مورد بیمه نیز در قیمت بیمه تاثیر گذار است. مثلاً میزان ریسک انبار مواد قابل اشتعال خیلی زیاد است و طبعاً حق بیمه آن هم مبلغ بیشتری خواهد بود.

ریسک محل قرارگیری مورد بیمه: مورد دیگری که روی قیمت بیمه تأثیر می گذارد، شرایط محیطی است. برای نمونه در محل هایی که ازدحام جمعیت بیشتر است، ریسک بیشتر و در نهایت قیمت بیمه نیز بیشتر است.

انواع بیمه آتش سوزی

مکان هایی که تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می گیرند سه دسته اند:

 1. منازل مسکونی

شامل اماکنی که صرفاً کاربرد مسکونی دارند و افراد در آن ها زندگی می نمایند.

 1. مراکز صنعتی

این مورد شامل تمام کارخانه هاست که ساختمان، تأسیسات و ماشین آلات آن ها را می توان در برابر آتش سوزی و سایر حوادث بیمه کرد.

 1. مراکز غیرصنعتی

شامل ساختمان های تجاری، رفاهی، اداری، آموزشی، خدماتی و انبارها و تمام مراکزی که در آن فعالیت صنعتی صورت نمی گیرد، در این دسته قرار می گیرند.

بیمه آتش سوزی برای مستأجران

ساکنین خانه های اجاره ای می توانند فقط اموال و اثاثیه متعلق به خود را در برابر خطراتی چون آتش سوزی، زلزله، سیل، طوفان و… بیمه نمایند. در این حالت حق بیمه نهایی بر اساس ارزش اموال و اثاثیه موجود در ساختمان محاسبه شده و ارزش بنا تأثیری بر نرخ بیمه نامه نمی گذارد.

علاوه بر این صاحبان ساختمان ها نیز می توانند به صورت جداگانه بنای متعلق به خود را بیمه نمایند.

مزایای بیمه آتش سوزی

 • خسارات جزئی و کلی ناشی از حوادثی که تحت پوشش بیمه هستند و بیمه گذار، در بیمه نامه آن ها را لحاظ نموده است، جبران می شوند.
 • خسارات و هزینه هایی که برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی ایجاد می شوند، پرداخت می گردد.
 • مکان بیمه شده توسط کارشناسان متخصص به صورت رایگان بازدید شده و توصیه هایی برای جلوگیری و کاهش حوادث ارائه می گردد.
منبع: ساختمانچی
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1562

به "بیمه آتش سوزی ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه آتش سوزی ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید