تکمیل 100 درصدی حجم سدهای بزرگ استان مرکزی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: با توجه به بارش های سال زراعی سال جاری 100 درصد حجم سدهای بزرگ استان از جمله سد ساوه و سد کمال صالح تکمیل شده است .

تکمیل 100 درصدی حجم سدهای بزرگ استان مرکزی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، عزت الله آمره ای در جلسه حفاظت از منابع آب استان اظهار کرد: بارش های امسال در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده و تا به امروز متوسط بارندگی ها در استان 472 میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته 130 درصد و نسبت به دراز مدت 75 درصد رشد را به دنبال داشته است .

وی در مورد دو موج اخیر در فروردین ماه امسال اضافه نمود: 144 میلی متر بارندگی در پنجم، ششم، یازدهم و دوازدهم فروردین ماه در اراک رخ داد و در بارش های اخیر شازند و کمیجان بیشترین بارش ها را دریافت کردند .

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی توضیح داد: میزان بارش ها از ابتدای سال آبی جاری در استان تا به امروز 14 میلیارد متر مکعب و میزان رواناب ها یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب برآورد شده است. حدود 20 درصد از حجم بارش ها در سفره های آب زیرزمینی نفوذ نموده که این مهم از افت سالیانه آب در استان جلوگیری نموده است .

آمره ای ادامه داد: 2300 کیلومتر رودخانه اصلی در استان مرکزی وجود دارد که تا الان 600 کیلومتر آن نقشه برداری و در 460 کیلومتر معین حریم و 175 کیلومتر میله کوبی و لایه کوبی انجام شده است .

وی بیان نمود: میزان حجم خروجی از سرریز سد کمال صالح از دوم اسفند ماه تا 22 اردیبشهت امسال بیش از 215 میلیون مترمکعب بوده است. در حال حاضر دبی خروجی دریچه تحتانی حدود 13 متر مکعب در ثانیه است همچنین میزان خروجی سد ساوه نیز 95 میلیون متر مکعب بوده است. به منظور افزایش ذخیره سازی آب در پشت سد کمال صالح باید ارتفاع این سد افزایش پیدا کند .

مدیرعامل اب منطقه ای استان مرکزی اعلام نمود: به دنبال بارش های اخیر در استان مرکزی در حال حاضر 100 درصد حجم سدهای بزرگ استان از جمله سد ساوه و کمال صالح تکمیل و رشد خوبی نسبت به سال گذشته داشته است .

آمره ای با بیان اینکه سیلاب در استان مرکزی 7 میلیارد تومان خسارت به بندها و سدهای استان وارد نموده گفت: رصد و پایش سدها، بندها، محورهای مواصلاتی و مسیل های داخل شهر وروستا از عوامل کاهش خسارت سیل در استان بوده است .

وی در مورد چاه های غیرمجاز استان اضافه نمود: سال گذشته 400 چاه غیرمجاز در استان مسدود شده و بعبارتی 70 تا 80 درصد پیش بینی های انسداد چاه در شهرستان ها به تحقق رسیده است. از سال 92 به بعد چاه های غیرمجاز در استان رو به کاهش بوده و در سه سال گذشته هیچ چاه غیرمجازی در استان حفر نشده است .

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: پر و مسلوب المنفعه کردن 280 چاه های فرم 5، نصب کنتور بر 240 چاه خدماتی و مرغداری و دامداری و صنعت و کشاورزی، جلوگیری از اضافه برداشت 183 چاه پروانه دار و رسیدگی به 600 درخواست فرم شماره 1 از جمله برنامه های عملیاتی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال 98 است .

آمره ای از اعلام آمادگی پتروشیمی برای استفاده از آب چاه به جای آب سد کمال صالح اطلاع داد و گفت: در صورتی که کشاورزان نیز چاه های خود را خاموش نمایند ما آب لازم را در اختیار آنها قرار خواهیم داد .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 438

به "تکمیل 100 درصدی حجم سدهای بزرگ استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل 100 درصدی حجم سدهای بزرگ استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید