جان باختن بیش از 9 میلیون نفر بر اثر سرطان در امسال

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، آمار بالای ابتلا به سرطان در سطح دنیا روند روبه رشدی را در پیش گرفته و آثار آن نیز در تمامی کشورهای دنیا نمود پیدا نموده است. بنا به اعلام سازمان بین المللی تحقیقات سرطانی از هر 5 مرد یه نفر و از هر 6 زن یک نفر در طول زندگی خود سرطان را تجربه می نماید.

جان باختن بیش از 9 میلیون نفر بر اثر سرطان در امسال

براساس این آمار، در این میان از هر 8 مرد مبتلا به سرطان یک نفر و از هر 11 زن مبتلا به سرطان 1 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

آمارهای دنیای در زمینه مبتلایان به سرطان نشان می دهد، ابتلا به سرطان روند رو به رشدی را در سطح دنیا در پیش دارد.

براساس پیش بینی سازمان بین المللی سرطان، در امسال 18.1 میلیون نفر به سرطان مبتلا خواهند شد. از این تعداد 9.6 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد.

این سازمان 4 سال پیش نیز پیش بینی کرد که 14.1 میلیون نفر به سرطان مبتلا خواهند شد که 8.2 میلیون نفر هم از این تعداد جان باختند.

این درحالی است که در بخش هایی از دنیا که سیستم بهداشتی و درمانی بهتری وجود دارد، سرطان هایی که ریشه آن ها به سبک زندگی فرد بستگی دارد قابل پیش گیری است.

مانند سرطان ریه که عامل اصلی ایجاد آن مصرف سیگار و سرطان سینه که علت عمده ایجاد آن مصرف الکل و چاقی است.

به گزارش این سازمان دنیای، در کشورهایی با درآمد بالا از سه سرطان یک سرطان و از پنج سرطان دو سرطان قابل پیش گیری است. این امر می تواند با کاهش یا حذف عوامل زیست محیطی ایجاد کننده سرطان انجام گیرد.

یکی از مهم ترین عوامل در بروز سرطان نیز سن است. چراکه بسیاری از کسانی که عمر طولانی دارند در طول زندگی خود به سرطان مبتلا گردیده و جان خود را از دست می دهند.

اما دیگر عوامل موثر در مرگ افراد مانند سکته قلبی و مغزی بیش تر از سرطان قابل پیش گیری و درمان است.

بنابر اعلام سازمان دنیای سرطان، 23.4 درصد از مردم اروپا یعنی نزدیک به یک چهارم جمعیت این قاره به انواع سرطان مبتلا هستند. این افراد 20.3 درصد از آمار مرگ و میرهای اروپا را شامل می شوند. این تعداد از افراد مبتلا به سرطان در قاره اروپا 9 درصد از جمعیت کل دنیا را تشکیل می دهند.

آمار ابتلا به سرطان در آمریکا نیز رقم قابل توجه ای دارد. به طورکلی حدود 13.3 درصد از جمعیت کل دنیا را مردم آمریکا تشکیل می دهند. در میان جمعیت این کشور نیز 21 درصد از مردم مبتلا به سرطان هستند. آمار مرگ در این دسته از افراد نیز 14.4 درصد است.

اما قاره آسیا با داشتن آمار بالاتری از افراد مبتلا به سرطان و جان باختگان این بیماری، وضعیت بدتری نسبت به اروپا و آمریکا دارد. براساس آمارهای رسمی 48.4 درصد فرد مبتلا به سرطان در سطح قاره آسیا وجود دارد. همچنین قاره آسیا سهم بیش تری در آمار جان باختگان سرطانی دارد. به طوریکه میزان مرگ افراد بر اثر سرطان در این قاره 57.3 درصد است.

براساس این گزارش، سرطان صرف نظر از میزان توسعه انسانی کشورها، مهم ترین عامل مرگ ومیر در سطح دنیا است.

یک سوم از مرگ های کل دنیا بر اثر سه سرطان ریه، پستان و روده رخ می دهد. در این میان می توان بیش ترین مرگ ها در دنیا را با رقم 1.8 میلیون نفر به سرطان ریه نسبت داد.

عمده ترین علت ابتلا به سرطان ریه نیز عدم آگاهی کافی مردم از عوامل ایجاد کننده آن است.

سرطان سینه نیز جان 627 هزار نفر را در دنیا گرفته و به عنوان پنجمین عامل مرگ در سطح دنیای محسوب می گردد. عدم تشخیص به موقع این بیماری و عدم امکان درمان مطلوب آن در کشورهایی با درآمد پایین از علل اصلی ایجاد سرطان پستان محسوب می گردد.

دکتر کریستوفلد ویلد از اعضای سازمان دنیای تحقیقات بر روی سرطان می گوید: برای مقابله با روند روبه رشد سرطان در دنیا، باید در زمینه پیش گیری و تشخیص به موقع سرطان پیشرفت بیشتری داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 88

به "جان باختن بیش از 9 میلیون نفر بر اثر سرطان در امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان باختن بیش از 9 میلیون نفر بر اثر سرطان در امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید