جزییات کشف کتیبه سه زبانه در نقش رستم ، کشفی خاص در حوزه زبان های باستانی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، یک کتیبه سه زبانه در نقش رستم کشف شد که از آن می توان به عنوان کشفی خاص در حوزه زبان های باستانی یاد کرد.

جزییات کشف کتیبه سه زبانه در نقش رستم ، کشفی خاص در حوزه زبان های باستانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، نقش رستم نام مجموعه ای باستانی در روستای زنگی آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس ایران است که در فاصلهٔ 6 کیلومتری از تخت جمشید واقع شده است. این محوطهٔ باستانی یادمان هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده است و از حدود سال 1200 پیش از میلاد تا 625 میلادی همیشه مورد توجه بوده ، زیرا آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش برجستهٔ ویران شده ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند و در دورهٔ ساسانی، محوطهٔ نقش رستم از نظر دینی و ملی نیز اهمیت بسیار داشته است.

درحالی که تصورات بر آن بود که تمام کتیبه های موجود در این مجموعه باستانی کشف، خوانده و ترجمه شده است اما این روزها خبرها از کشف کتیبه ای جدید حکایت دارند که تاکنون از دید پژوهشگران جا مانده.

قدیمی ترین نقش موجود در نقش رستم مربوط به دورهٔ عیلام است که نقش دو ایزد و ایزدبانو و شاه و ملکه را به تصویر کشیده بود ولی بعدها در دورهٔ ساسانی، بهرام دوم بخش هایی از آن را پاک کرد و نقش خود و درباریانش را به جای آن تراشید. در این میان حدود یک ماه پیش یک کتیبه جدید توسط دو پژوهشگر که برای عکاسی به نقش رستم رفته بودند کشف شد.

مجتبی درودی (پژوهشگر حوزه فرهنگ و زبان های باستانی ایران) درخصوص کشف این کتیبه به ایلنا گفت: به همراه سهیل دلشاد که دانشجو دکترا دانشگاه برلین است برای عکاسی از کتیبه نقش رستم رفته بودیم. هنگام عکاسی از نقش رستم با کتیبه ای روبه رو شدیم که در نظرمان جدید آمد. از آنجایی که بخشی از این کتیبه به زبان فارسی باستانی بود درصدد خوانش آن برآمدیم. تاکنون در هیچ جا به این کتیبه اشاره نشده بود. از این رو در صدد ترجمه آن برآمدیم.

او ادامه داد: از آنجایی که کتیبه های نقش رستم به لحاظ محتوایی شناسایی و شماره گذاری می شوند و تا الان تا شماره E شناسایی شده است، در واقع می توان گفت که با شناسنامه این کتیبه جدید کتیبه F کشف شده است. خوانش این کتیبه یک ماه زمان برد و قرار است مقاله علمی پژوهشی آن به زودی منتشر گردد.

درودی در مورد جانمایی این کتیبه تازه کشف شده، گفت: این کتیبه که اندازه آن بسیار کوچک است در دیوار سمت راست نقش رستم واقع شده است. با توجه به کوچکی اندازه این کتیبه هنوز نتوانستیم اندازه دقیق آن را تعیین کنیم. شاید به دلیل همین کوچکی باشد که زیر رسوبات آهکی پنهان شده و کسی متوجه این کتیبه نشده بود.

این پژوهشگر زبان های باستانی با اشاره به آنچه توانسته اند از این کتیبه ترجمه نمایند، گفت: این کتیبه هخامنشی به سه زبان شامل دو خط به زبان فارسی باستان، یک خط عیلامی و یک خط بابلی نوشته شده و شخصی که نام آن در کتیبه ذکر شده برای اولین بار است که با آن روبه رو می شویم که به زبان فارسی باستان پتیشووریش (نیزه بر) خوانده می گردد.

او ادامه داد: آنچه که می توان در کتیبه خواند شووریش است. البته در گذشته شاهد استفاده کلمه پتیشووریش برای گئووبرزن هم بودیم که بعضی معتقد هستند به معنای نیزه بر کسی که نیزه در دست دارد است. در واقع می توانم بگویم که کلمه پتیش را با توجه به کتیبه گئووبرزن می توان به این کتیبه هم نسبت داد.

درودی معتقد است: اتفاق جالبی که افتاده این است که با کشف این کتیبه یک لغت به فارسی باستان اضافه شد و می توان گفت به زبان ایلامی و بابلی نیز یک یا دو واژه اضافه شده است. در واقع می توان از این کتیبه به عنوان کشفی خاص در حوزه زبان های باستانی یاد کرد.

کلمه دیگری نیز در این کتیبه خوانش شده که به گفته این پژوهشگر زبان های باستانی با آنالیز های اجرا شده ممکن است معنای آن تقرب می جوید یا فرامی جوید، باشد. حتی در نوشته بابلی هم به این کلمه اشاره شده. اما از آنجایی که بخشی از این کتیبه آسیب دیده و کنده شده نمی توان به صورت کامل و دقیق آن را ترجمه کرد.

این کتیبه در دامنه کوه و در اطراف مقبره داریوش در نقش رستم واقع شده است و به دلیل پنهان ماندن در بین رسوبات و پوشش هایی که در طی دو هزار سال گذشته در این محل ایجاد شده، تاکنون از دیده ها مخفی مانده بود.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 288

به "جزییات کشف کتیبه سه زبانه در نقش رستم ، کشفی خاص در حوزه زبان های باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات کشف کتیبه سه زبانه در نقش رستم ، کشفی خاص در حوزه زبان های باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید