تور یونان: خواص بی تعداد و طرز تهیه ماست یونانی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، ماست یونانی یکی از مواد غذایی لذیذ و مقوی ای است که با گذشت زمان هواداران بیشتری به دست می آورد. اگر تمایل دارید که بیشتر در خصوص خواص و طرز تهیه ماست یونانی بدانید، با این مقاله همراه باشید.

تور یونان: خواص بی تعداد و طرز تهیه ماست یونانی

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

ماست یونانی چیست؟

ماست یونانی غذایی نیست که فقط از روی هوس و علاقه به سراغ آن بروید. تولید این محصول لبنی که با ماست معمولی فرق دارد از سال 2008 تا سال 2013 به چهار برابر افزایش یافته است. تولیدنمایندگان ماست یونانی

در فرایند تولید آن از یک مرحله اضافه تر استفاده می نمایند؛ به طوری که آب اضافی، لاکتوز و مواد معدنی از ماست خارج می گردد و چیزی که باقی می ماند ماستِ خامه ای غنی با قند کمتر، کربوهیدرات بیشتر و طعمی ترش است. اسیدی بودن این ماست یاری می نماید تا سایر مواد مغذی راحت تر جذب بدن گردد.

ماست ساده یونانی میان وعده ای غنی از مواد مغذی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد. در ادامه، بیشتر با خواص این ماست بی نظیر آشنا می شوید و می توانید از آن در رژیم غذایی خود بهره ببرید.

ماست یونانی بسته ای سرشار از مواد مغذییک وعدهٔ میانه از ماست یونانی بسته به کارخانه تولیدنماینده اش، بین 12 تا 17/3 گرم پروتئین دارد.

یک فنجان ماست یونانی ساده می تواند احتیاج شما به محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی را به اندازهٔ سه وعده فراهم کند. افرادی که قدرت تحمل لاکتوز را ندارند، با مصرف ماست یونانی هضم راحت تری خواهند داشت؛ به این خاطر که باکتری ها قند موجود در شیر را می شنمایند.

قدرت پروتئین را دست کم نگیریدماست اندازه پروتئین بیشتری نسبت به شیر دارد. بدن از پروتئین ها برای ساخت موارد زیر استفاده می نماید:

-استخوان؛

-عضله،

-غضروف؛

-پوست؛

-مو؛

و خون.

بعلاوه پروتئین یکی از سه مادهٔ مغذی مهم برای تولید انرژی است. از طرف دیگر پروتئین موادی مانند اکسیژن را از غشای سلول عبور می دهد. دریافت اندازه مناسب پروتئین برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی، سیستم اعصاب و تعادل مایعات بدن اهمیت دارد.

با افزیش سن به پروتئین بیشتری برای حفظ توده عضلانی احتیاج دارید. برای افرادی با 65 سال سن یا بیشتر اندازه پروتئین مورد احتیاج بین 1 تا 1/2 گرم به ازای هر کیلوگرم در روز افزایش می یابد.

ماست یونانی منبع غنی از پروتئین است؛ به خصوص اگر از افرادی هستید که نباید از گوشت بهره ببرید، می توانید از خواص این ماست بهره مند شوید. اگر به دانهٔ چیا (Chia seed) علاقه دارید، می توانید 2 قاشق غذاخوری از این دانه را به ماست اضافه کنید و اندازه پروتئین و فیبر ماست را افزایش دهید.

پروبیوتیک ها به شادابی شما یاری می نمایندماست یونانی سرشار از پروبیوتیک هاست. پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که می توانند سیستم ایمنی شما را تقویت نمایند و مسائل معدوی مانند اسهال و درد را کاهش دهند.

شاین گریفین (Shane Griffin)، متخصص تغذیه، می گوید: این باکتری ها به صورت معمول در رودهٔ شما زندگی می نمایند و میکروارگانیسم مفیدی در روده محسوب می شوند که به حفظ سلامت شما یاری می نمایند. تعادل نداشتن اندازه باکتری های خوبِ ناشی از پروبیوتیک ها سبب می گردد تا باکتری های مضر یا باکتری های بد در روده تکثیر شوند که می تواند به سیستم ایمنی آسیب برساند.

بعلاوه مطالعه ای نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند روی مغز اثر بگذارند. مطالعه دیگری که روی گروهی از افراد انجام شد، نشان داد که مکمل های حاوی پروبیوتیک تمایل تولید هورمون های مرتبط به غم و افکار ناراحت نماینده و افکار مربوط به صدمه زدن به دیگران یا خودشان را کاهش می دهد.

سرشار از کلسیم استیکی دیگر از فواید ماست یونانی اندازه بالای کلسیم موجود در آن است. کلسیم ماده اصلی ساخت عضلات قوی است و به عملکرد اندام های حیاتی شما یاری می نماید. بدن نمی تواند خودش کلسیم مورد احتیاج را بسازد. بدون اندازه کافی از کلسیم بچه ها به اندازه معمول رشد نمی نمایند و بزرگسالان در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند.

هر وعده ماست یونانی18/7 درصد از احتیاج روزانه شما به کلسیم را برآورده می نماید.

ماست یونانی یکی از مواد مفید برای افراد مسنی است که می خواهند سلامت استخوان هایشان را حفظ نمایند. بعلاوه چون ماست راحت هضم می گردد و احتیاج به جویدن ندارد، برای همه افراد، به خصوص کسانی که مشکل جویدن دارند، مناسب است.

ویتامین ب 12 (B12) فراوانی داردبدن شما برای ساخت گلبول قرمز، عملکرد مغز و ساخت دی اِن اِی (DNA) به ویتامین ب 12 احتیاج دارد. افراد زیادی از مکمل های ویتامین ب 12 در رژیم غذایی خود استفاده می نمایند، اما ماست یونانی جایگزینی مقوی و طبیعی برای این مکمل هاست. یک وعده ماست یونانی می تواند به اندازه 21/3 درصد از احتیاج روزانه شما به ویتامین ب 12 را تأمین کند.

افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می نمایند، معمولا دچار فقدان ویتامین ب 12 می شوند، زیرا این ویتامین به طور طبیعی در محصولات حیوانی مانند ماهی، گوشت و تخم مرغ وجود دارد. ماست یونانی یکی از منابع بدون گوشت و عالی برای تأمین ویتامین مورد احتیاج شما ست.

این ماست به جذب پتاسیم یاری می نمایدیک وعده ماست یونانی می تواند جذب پتاسیم مورد احتیاج روزانه شما را تا 6/8 درصد افزایش دهد.

پتاسیم به کاهش فشار خون و توازن سطح سدیم در بدن یاری می نماید. اگر اندازه سدیم بدن تان بالاست یا رژیم غذایی شما سدیم زیادی دارد، ممکن است در پی غذاهایی سرشار از پتاسیم باشید که با هر بار رفتن به سرویس بهداشتی این سدیم را دفع کنید.

غذایی مناسب بعد از تمرینات ورزشی استبعد از تمرینات ورزشی، استفاده از ماست یونانی به اسم غذایی مفید و لذیذ مناسب است. این غذا نه تنها شما را تا وعدهٔ غذایی بعدی سیر نگه می دارد، بلکه دارای پروتئین است و می تواند آسیب های ناشی از ورزش را کاهش دهد.

ماست یونانی غنی از آمینواسیدهایی است که پروتئین ها را می سازند و پروتئین ها واحدهای سازنده ای هستند که بافت عضلانی را بازسازی می نمایند و سبب ترمیم آسیب عضلانی می شوند.

شما می توانید یک عدد موز یا اندازهی توت را به ماست اضافه کنید و میان وعده ای مغذی برای بعد از تمرینات ورزشی داشته باشید.

جایگزین غذایی عالی ای محسوب می گرددمی توانید با اضافه کردن پودینگ دانهٔ چیا، اسموتی و بستنی، ماست یونانی غلیظ تر با قوام بیشتری داشته باشید که به راحتی فرم می گیرد. بعلاوه می توانید ماست یونانی را با میوه های تازه فریز کنید و بستنی چوبی خانگی درست کنید.

برای تزئینِ رویِ برخی از غذاها هم می توانید از ماست یونانی بهره ببرید. به اسم مثال، روی فلفل یا سیب زمینی پخته را به جای خامهٔ ترش با ماست یونانی تزئین کنید. حتی برخی افراد از جایگزینی کره یا سس مایونز با ماست یونانی لذت می برند.

چطور ماست یونانی واقعی و مطمئن بخریدشرکت ها احتمالا ماست غلیظ شده یا غلیظ نشده را براساس قوام و مزه به ماست یونانی و غیریونانی نام گذاری می نمایند.

اما در مناطقی مثل آفریقای شمالی، اروپای جنوبی و یونان به طور معمول ماست غلیظ شده موارد زیر را ندارد:

-مواد غلیظ نماینده یا قوام دهنده مانند نشاسته یا ژلاتین؛

-کنسانتره پروتئین آب پنیر؛

-کنسانتره پروتئین شیر؛

-نشاسته اصلاح شده غذا؛

-پکتین.

ماست یونانی سنتی با شیر بز تهیه می شد. اینکه با چه چیزی ماست را تهیه کنید، چندان مهم نیست؛ مواد موجود در آن اهمیت دارد. برخی از محصولات غذایی مانند غلات تولید شده و شیرینی ها با ماست یونانی تهیه می شوند، اما اندازه شکر اضافی و سایر موارد می تواند خواص این ماست را تغییر دهد.

برترین ماست یونانی نوع ساده، شیرین نشده و کم چرب آن است که کمترین اندازه مواد افزودنی در آن به کار رفته است. می توانید برای شیرین کردن ماست از توت تازه و گرانولا (که از جو دوسر، گندم، کنجد، عسل و قطعات میوهٔ خشک تهیه می گردد) بهره ببرید. با این روش دقیقا می دانید که چه چیزی در غذای شما به کار رفته است و تا حد امکان غذایی سالم می خورید.

شاید این سؤال مطرح گردد که مصرف دو فنجان ماست یونانی در روز چه فوایدی دارد؟مصرف دو فنجان ماست یونانی در روز می تواند پروتئین، کلسیم، ید و پتاسیم شما را تأمین کند و با اندازه کمی از کالری احساس سیری کنید؛ اما نکتهٔ مهم تر این است که ماست، باکتری های مفید لوله گوارش را تولید می نماید و در تمام بدن تأثیر می گذارد. بعلاوه ماست یونانی می تواند جایگزین غذاهایی با کالری بالا مثل پنیر، خامه و سس مایونز گردد که به حفظ وزن ایده آل و تناسب اندام یاری می نماید. بعلاوه می توانید غذاهای پرفیبر و مغذی مانند توت و مغزها را به ماست اضافه کنید.

چطور ماست یونانی خانگی درست کنیدبا دستورالعملی که در ادامه آورده شده است شما هم می توانید به راحتی در خانه ماست یونانی تازه و خوشمزه آماده کنید. به طور کلی ابتدا باید شیر جوشیده را با اندازهی ماست مخلوط کنید و در جایی گرم قرار دهید تا شیر به خورد ماست برود. تهیه ماست یونانی غنی از پروتئین یک مرحله بیشتر از ماست معمولی دارد: ماست را در پارچه ای قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته گردد و غلیظ گردد. می توانید از مایع به جای مانده که به آن آب پنیر می گویند برای تولید اسموتی بهره ببرید یا به جای کرهٔ شیر در پخت و پز بهره ببرید. در ادامه، روش تهیه ماست یونانی با جزئیات بیشتری آورده شده است.

خواص ماست یونانی:-مناسب برای افراد دیابتی؛

-فاقد گلوتن؛

-مناسب برای قلب؛

-کم کالری؛

-کم کربوهیدرات؛

-کم چرب؛

-کم نمک (سدیم کم).

آماده سازی:زمانی آماده سازی: 40 دقیقه

مدت زمان برای آماده شدن نهایی ماست: 18 ساعت

روش تهیه:1. شیر را در قابلمه ای بزرگ بریزید و روی شعلهٔ نسبتا زیاد بجوشانید و تا زمانی که بخار کند و حباب های کوچکی روی آن تشکیل گردد. (بدون توجه شیر را رها نکنید، زیرا به سرعت می جوشد).

2. به دقت شیر را در ظرفی تمیز بریزید. تا زمانی که دمای شیر کم گردد و به برسد، هم زدن را ادامه دهید. ماست را با نصف فنجان شیر که دمای 43 سانتی گراد دارد در کاسه ای کوچک هم بزنید و کل محتوای کاسه را در ظرف حاوی شیر بریزید.

3. اطراف و روی ظرف را با دستمال تمیز آشپزخانه بپوشانید تا گرم باقی بماند. به مدت 8 تا 12 ساعت، ظرف را در جایی گرم و مطمئن قرار دهید تا ضربه ای ناگهانی به آن وارد نگردد و ماست غلظت لازم را پیدا کند. سپس به مدت 2 ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد گردد. ماست درون یخچال کمی بیشتر غلیظ می گردد.

4. یک پارچه دو لایه تنظیف را در یک صافی با سوراخ های ریز قرار دهید و صافی را روی کاسه ای بگذارید. ماست سرد را روی پارچه بریزید و به خوبی بپوشانید و بسته به اندازه غلظتی که دوست دارید ماست داشته باشد، آن را حدود 8 تا 24 ساعت در یخچال قرار دهید.

نکته: می توانید به مدت یک هفته ماست را در یخچال نگه دارید.

تجهیزات: ظرفی با ظرفیت 5 تا 8 فنجان مایع، دماسنج، صافی با سوراخ های ریز، دستمال تنظیف.

چند روش به منظور ایجاد محیطی گرم (دمای حدود 43 سانتی گراد) برای تهیه ماست وجود دارد.

روش بن ماری (ظرف حاوی آب): ظرف مخصوص بن ماری را به مدت 5 دقیقه در دمای 200 درجه بگذارید و سپس خاموش کنید. ظرف دارای صافی و حولهٔ حاوی ماست را روی آن بگذارید و اگر مدل نوری ظرف بن ماری را دارید، آن را روشن کنید تا گرم گردد.

روش سردنماینده: یک بطری حاوی آب داغ (یا یک ظرف کوچک تر) را از آب داغ پر کنید و در کنار ظرف حاوی حوله در جایی سرد قرار دهید.

روش کیسهٔ آب داغ: کیسهٔ آب داغ را در بالا و اطراف ظرف حاوی حوله- صافی قرار دهید.

ارزش غدایی:اندازه مصرف در هر وعده: 1 فنجان؛

هر وعده: 0 کالری؛ 1 گرم چربی (0 گرم چربی اشباع)؛ 0 گرم فیبر؛ 8 گرم کربوهیدرات؛ 23 گرم پروتئین؛ 0 میکروگرم فولات؛ 11 میلی گرم کلسترول؛ 7 گرم قند، 0 گرم قند اضافی، 9 واحد ویتامین آ (A)، 0 میلی گرم ویتامین سی (C)، 248 میلی گرم کلسیم، 0 میلی گرم آهن، 81 میلی گرم سدیم، 317 میلی گرم پتاسیم.

امتیاز تغذیه ای: کلسیم (تأمین 25 درصد از احتیاج روزانه بدن به کلسیم)؛

کربوهیدرات در هر وعده: یک دوم (نصف).

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 9813

به "تور یونان: خواص بی تعداد و طرز تهیه ماست یونانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: خواص بی تعداد و طرز تهیه ماست یونانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید