دیدار نخست وزیر عراق با هیأت آمریکایی، پیغام عبدالمهدی به واشنگتن

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: در اوایل هفته جاری بود که دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در بیانیه ای از دیدار وی با هیأتی از مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست آدم اسمیت نماینده دموکرات و رئیس کمیسیون نیروهای مسلح این مجلس اطلاع داد و به جزئیاتی از محتوای دیدار مذکور اشاره نمود.

دیدار نخست وزیر عراق با هیأت آمریکایی، پیغام عبدالمهدی به واشنگتن

بنا بر این بیانیه، در دیدار عبدالمهدی و هیأت آمریکایی پیرامون روابط دو کشور و همچنین آخرین تحولات عراق بحث و گفتگو صورت گرفت. دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه مذکور به اظهارات عبدالمهدی در دیدار با هیأت آمریکایی اشاره نمود. طبق اعلام این دفتر، عبدالمهدی در دیدار مذکور تأکید نموده است: دولت از شروع تشکیل خود در مورد انجام اصلاحات جدی است و به اجرای طرح ها و اقدامات خود در این زمینه ادامه می دهد.

براساس اعلام دفتر نخست وزیر عراق، عبدالمهدی همچنین خطاب به اعضای هیأت آمریکایی می گوید: دولت لوایح متعددی را در راستای پاسخگویی به حقوق و مطالبات مردم عراق برای اصلاح ساختاری سیاسی و مالی و تحقق زندگی کرامت مندانه ارائه نموده است. عبدالمهدی همچنین افزوده است که دولت عراق به افزایش فرصت های شغلی، جذب سرمایه گذاری ها و همچنین تامین فضای امن و پایدار جهت پیشبرد روند بازسازی، آبادانی و اشتغال زایی برای جوانان ادامه می دهد.

این اظهارات نخست وزیر عراق خطاب به اعضای هیأت آمریکایی در واقع پیغامی قاطعانه از سوی عادل عبدالمهدی به ایالات متحده بود که طی روزهای اخیر گزارش های زیادی درخصوص کوشش های متعدد این کشور برای برکناری دولت متبوعش، منتشر شده است. عبدالمهدی با این اظهارات خود در واقع این مسأله مهم را به مقامات آمریکایی گوشزد کرد که گزینه نهایی دولت در حال حاضر اصلاحات و پایبندی به اجرای آنهاست و هیچ گزینه جایگزینی وجود ندارد.

پیغام عبدالمهدی به مقامات آمریکایی پس از آن مخابره شد که پیشتر یک نماینده مجلس عراق از طرح خطرناک واشنگتن برای سرنگونی دولت وی پرده برداشته بود. درهمین راستا، حنین القدو نماینده مجلس عراق گفته بود: آمریکا به شکل آشکار از تجزیه عراق به اقلیم های طایفه ای حمایت می نماید و هم اکنون نیز در راستا ایجاد این اقلیم ها به وسیله سرنگونی دولت عبدالمهدی حرکت می نماید. پس از این اظهارات نماینده مجلس عراق بود که سخنان عبدالمهدی در جریان دیدار با هیأت آمریکایی مورد توجه و اهتمام رسانه های عراقی و غیر عراقی نهاده شد.

اما کوشش های مذبوحانه آمریکایی ها به همین نقطه محدود نمی گردد، چراکه آن ها تحرکات خود برای ممانعت از فعالیت جریان های منتقدِ دولت بغداد در چارچوب قانون و زیر سقف مجلس را کلید زده اند. مقامات آمریکایی به وسیله کانال های مختلف ازجمله سفارتخانه خود کوشش می نمایند تا اجازه ندهند جریان های منتقد به عنوان کانال ارتباطی میان معترضان و دولتمردان عراقی قرار گیرند؛ این درحالی است که آن ها آشکارا از بعضی احزاب و جریان هایی که خواهان برکناری دولت بغداد هستند، حمایت به عمل می آورند.

آمریکایی ها به دنبال آن هستند تا فضای عراق همواره تنش آلود و ملتهب باشد و درست به همین دلیل است که فعالیت بعضی جریان های منتقد زیر سقف قانون و مجلس به عنوان کانال ارتباطی میان معترضان و دولتمردان عراقی به مذاق آن ها خوش نیامده و بدون شک در آینده نیز خوش نخواهد آمد. مقامات واشنگتن نیک می دانند که در چنین شرایطی، طرح های آن ها مبنی بر براندازی و سرنگونی دولت بغداد برای همواره با ناکامی روبرو خواهد شد.

علاوه بر این، مقامات آمریکایی خود بیش از همگان به این مسأله واقف هستند که در صورت حاکم شدن مکانیزم مذکور در مجلس عراق، راه بر روی بعضی احزاب و جریان های سیاسی داخلی که به اردوکشی های خیابانی جهت تأمین اهداف خود عادت نموده اند، بسته خواهد شد و بدین ترتیب، ضریب وقوع هرج و مرج و آشوب در این کشور تا حدود زیادی کاهش پیدا می نماید. این درحالی است که آمریکایی ها تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند چنین اتفاقی رخ دهد.

در شرایطی که حتی بعضی احزاب که ملاحظاتی نسبت به عملکرد دولت عراق دارند تمام کوشش خود را برای نقش آفرینی در تثبیت و تحکیم ثبات در این کشور به کار

بسته اند، مقامات آمریکایی به دنبال آن هستند تا این ثبات را خدشه دار نمایند تا در نتیجه زمینه برای ظهور و بروز مجدد تروریست های تکفیری داعش در عراق فراهم گردد. امروز دیگر بر هیچکس پوشیده نیست که واشنگتن از نابودی تروریست های تکفیری داعش در عراق به شدت متضرر شده است.

نقش مخرب و منفی ایالات متحده آمریکا در عراق درحالی همچنان ادامه دارد که قاطبه احزاب و جریان های سیاسی در این کشور، در قبال چنین نقشی موضع گیری قاطعانه نموده اند. به عنوان نمونه، قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق ضمن محکومیت اقدامات مداخله جویانه واشنگتن در عراق خواهان توقف فوری این اقدامات شده است. سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی نیز پیشتر ضمن غیرقابل قبول خواندن مواضع ترامپ درقبال عراق گفته بود: طبیعی است که احزاب و جریان های عراقی درقبال چنین مواضعی از خود واکنش نشان دهند.

آنچه که واضح به نظر می رسد این است که آمریکایی ها به دنبال تحت الشعاع قرار دادن روند دموکراسی در عراق هستند؛ بدان معنا که کوشش می نمایند از شکل گیری هرگونه جنبش مسالمت آمیز برای بیان دیدگاه ها، ملاحظات و مطالبات خود از دولت بغداد ممانعت به عمل آورند و در نقطه مقابل، از اقدامات خشونت آمیز، ترویج نا امنی، هرج و مرج و بی ثابتی حمایت می نمایند؛ کوشش های خصمانه ای که البته با شکست روبرو خواهند شد و بدون شک واشنگتن موفقیتی در این عرصه کسب نخواهد کرد.

به طور کلی، ناگفته پیداست که امروز مرجعیت عالیقدر عراق با اتخاذ مواضع اصولی درقبال سلسله تحولات اخیر این کشور و ترسیم نقشه راه برای آینده سیاسی آن، تمامی راه ها و روزنه ها برای فتنه انگیزی های بیگانگان و در رأس آن ها ایالات متحده آمریکا در عراق را مسدود ساخته است. درست به همین دلیل است که گاه و بی گاه نیز شاهد اهانت های رسانه های وابسته به واشنگتن به مرجعیت عراق هستیم؛ اهانت هایی که در واقع به مثابه نوعی عقده گشایی واشنگتن علیه سوپاپ اطمینان عراقی هاست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1456

به "دیدار نخست وزیر عراق با هیأت آمریکایی، پیغام عبدالمهدی به واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار نخست وزیر عراق با هیأت آمریکایی، پیغام عبدالمهدی به واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید