راهنمای خرید انواع ورق گالوانیزه[سرد،گرم،روغنی و سیاه]

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، ورق گالوانیزه در کل به ورق فولادی گالوانیزه شده توسط روی گفته می گردد. ورق گالوانیزه به دلیل پوشش خاصی که دارد در صنایع مختلف بسیار بکار گرفته می گردد اما یکی از مهم ترین مصارف این ورق در ساختمان هاست.

راهنمای خرید انواع ورق گالوانیزه[سرد،گرم،روغنی و سیاه]

ساختمان ها معمولا در برابر آتش سوزی، سیل، زمین لرزه و دیگر حوادث طبیعی مقاوم هستند اما در صورتی که با یک پوشش مثل ورق گالوانیزه پوشانده نشوند در طولانی مدت دچار زنگ زدگی خواهد شد. در ادامه این متن از ما با ما همراه باشید تا با کاربرد، ساختار، تعیینات و… این ورق آشنا شوید.

ورق گالوانیزه چیست؟

همان طور که می دانید آهن و فولاد از دسته آن عناصری هستند که در طول زمان دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند . این زنگ زدگی و خوردگی ممکن است خسارات و آسیب های جانی و اقتصادی زیادی داشته باشد. بنابراین باید راهی باشد که بتوان از این آسیب ها جلوگیری نمود. امروزه راه های زیادی برای جلوگیری از این خسارت و محافظت از سازه های فولادی وجود دارد که یکی از این راه ها فولاد گالوانیزه است.

منظور از گالوانیزه کردن همان پوشاندن فلز مادر توسط لایه ای از فلز محافظ یا همان روی است. در این حالت حتی اگر پوشش خورده شود هم به فلز مادر آسیبی نرسیده و دچار زنگ زدگی نخواهد شد. میزان پوشش گالوانیزه ورق ها بر اساس جرم پوشش فلز روی (ZN) تعیین گشته و از 100 تا 350 گرم بر متر مربع می باشد.

ورق گالوانیزه از لحاظ ظاهری به 3 نوع ورق گالوانیزه بدون گل، ورق گالوانیزه گل ریز و ورق گالوانیزه گل درشت تقسیم می شود. تفاوت این دسته را می توان شکل گیری کریستال و یاهمان گل بر روی ورق دانست. وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد یا روغنی از دلایل به وجود آمدن گل هاست.

شکل گیری کریستال ها بسته به سرعت سرد نمودن ورق و میزان روی بکار رفته در فرآیند گالوانیزاسیون متفاوت خواهد بود اما نکته حائز اهمیت این است که در آینده ای نه چندان دور به دلیل مسائل زیست محیطی تمام این محصولات بدون گل خواهند بود.

اکسید آهن چگونه انجام می شود؟

اکسید آهن یا زنگ زدگی فولاد چگونه انجام می شود؟ زنگ زدگی زمانی رخ می دهد که آهن یا آلیاژ حاوی آهن مثل فولاد برای مدت زمان طولانی در برابر رطوبت قرار بگیرد. در این صورت با گذشت زمان اکسیژن با فلز در سطح اتمی ترکیب شده و ترکیب جدیدی را تشکیل می دهد که به آن اکسید گفته می شود. این ترکیب جدید باعث تضعیف پیوندهای فلز می شود.

آب در این قسمت با شکستن مولکول های اکسیژن به واکنش دهی آهن و اکسیژن یاری می کند و در ابتدای کار آهن الکترون های خود را به اکسیژن می دهد؛ سپس یون های آهن با آب واکنش می دهند تا هیدروکسید آهن و هیدروژن تشکیل شوند.

با انجام اکسایش بر سطح یک جسم آهنی، آند شکل می گیرد. در قسمت دیگری از این سطح که آب و اکسیژن حضور دارند، کاتد تشکیل می شود. فرآیند اجرا شده باعث شکل گیری یک سلول ولتایی کوچک شده که با حرکت آندها به سمت کاتدها زنگ خوردگی صورت می گیرد.

کاربرد ورق گالوانیزه

به طور کلی از ورق گالوانیزه در محیط هایی که ممکن است فولاد و آهن در معرض خوردگی و زنگ زدگی قرار بگیرند استفاده می شود. از جمله این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • قطعات فلزی لوازم خانگی
 • یخچال ها
 • صنعت خودرو
 • صنعت کشاورزی
 • پانل های ساندویچی
 • ساخت تانک های ذخیره و بشکی
 • رابیت های مصرف شده در سقف ها
 • مخازن آب و ذخایر انرژی
 • مجاری آب و لوله و اتصالات
 • گلخانه
 • اجزا مختلف سالن و سوله ها
 • لوله های فولادی برق

ضخامت پوشش گالوانیزه

حداقل ضخامت پوشش های گالوانیزه به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. عوامل مهمی که ظاهر و ضخامت گالوانیزه را تعیین می کند را در ادامه برای شما آورده ایم:

 • شرایط سطحی
 • ترکیب شیمیایی فولاد
 • مدت زمان غوطه ور شدن قطعات در حمام
 • نرخ خارج کردن از حمام
 • نرخ سر کردن فولاد

ترکیب شیمیایی فولادی که قرار است گالوانیزه شود، از اهمیت بالایی برخوردارست. برای مثال میزان سیلیکون و فسفر موجود در فولاد به شدت در ضخامت و ظاهر پوشش گالوانیزه موثر است.

مقدار 0.04 % سیلیکون یا بیشتر و یا مقدار 0.05 % فسفر یا بیشتر در فولاد به ضخیم شدن این پوشش می انجامد که حاوی آلیاژهای آهن - روی است. گفتنی است که کربن ، سولفور و منگنز موجود در فولاد اثرگذاری کمی در ضخامت پوشش گالوانیزه دارند.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه

تا این قسمت از نوشته به آنالیز کاربردها و مفهوم اصلی ورق گالوانیزه پرداختیم. اما مزایای استفاده از این ورق ها چیست؟ شناختن مزایای ورق های گالوانیزه به شما در یک نتیجه گیری مطلوب یاری خواهد نمود.

 • هزینه کمتر

در مقایسه با سایر روش های جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی، گالوانیزه کردن روشی مقرون به صرفه و کم هزینه خواهد بود. علاوه بر این هزینه تعمیرات و نگهداری این ورق ها به دلیل وجود پوشش محافظ به مراتب کمتر از سایر روش هاست که به همین دلیل بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است.

 • طول عمر بالا

طول عمر ورق های گالوانیزه شده به این دلیل که با روی پوشش داده شده اند در همه محیط ها و حتی محیط های خورنده در حدود 20 تا 30 سال است.

 • دوام بالای کوتینگ یا پوشش

پوشش ایجاد شده بر روی ورق ها، به دلیل دارا بودن یک ساختار متالورژی خاص، مقاومت بالایی در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.

 • محافظت اتوماتیک در برابر آسیب ها و صدمات محیطی

پوشش های گالوانیزه در فلز نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کند. این پوشش مقاطع ریز موجود بر روی سطح فولاد را پوشانده و در برابر صدمات محیطی و خورندگی از آن محافظت می کند.

 • بازرسی آسان

همان طور که می دانید سازه ها را باید هر یک سال یکبار مورد آنالیز قرار داد. ورق های گالوانیزه را می توان به سادگی و بدون احتیاج به انجام آزمیش خاصی به وسیله چشم مورد آنالیز قرار داد. هزینه آنالیز این ورق ها نیز مقرون به صرفه است.

 • اعتبار جهانی

استانداردهای مختلف در مورد گالوانیزه کردن ورق های فولادی، درزمینه ایجاد پوشش های نازک بحث می نمایند و این نشان دهنده آن است که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی ، برای مصرف نماینده قابل اعتماد است.

 • محافظت کامل

پوشش ایجاد شده بر روی ورق می تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، نقاط کوچک و حتی فرورفتگی ها را پر کرده و از خورده شدن آن ها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد نمود.

 • تمیزی آسان

این ورق ها را می توان به راحتی و بدون دردسر تمیز کرد. برای تمیز کردن این ورق ها کافی است کمی آب قلیایی را بر روی آن اسپری و سپس به یاری یک دستمال نرم سطح آن را تمیز کنید.

معایب ورق گالوانیزه

 • عملیات جوشکاری بر روی ورق های گالوانیزه نسبت به آهن معمولی از سختی ها و پیچیدگی های بیشتری برخوردارست.

 • به هنگام جوشکاری بر روی این ورق ها، گازها و بخارهایی حاصل می شود که بسیار خطرناک و سمی بوده و در طولانی مدت باعث بیماری های حاد ریوی خواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود که به هنگام جوشکاری بر روی این ورق ها حتما از ماسک استفاده شود و مدت زمان جوشکاری کمتر از 4 ساعت باشد.

روش های متفاوت گالوانیزاسیون

ورق های فولادی را می توان به روش های متعددی از جمله گرم یا حرارتی، الکتروگالوانیزه، پیش گالوانیزاسیون و گالوانیلینگ گالوانیزاسیون کرد که در ادامه به معرفی تعدادی از آن هامی پردازیم:

 • روش گالوانیزه گرم یا حرارتی Hot-dip galvanizing

ورقه های فولادی را در یک استخر پر از روی تا زمانی که کاملا با آن آغشته شوند غوطه ور می نمایند. روی و اکسیژن به سختی به ورق چسبیده و پیوندی متالوژیکی میان فولاد و روی رخ می دهد که به این روش، روش حرارتی یا کلاسیک می گویند.

از مزایای این روش می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. علاوه بر این، استفاده از تکنیک غوطه وری برای اندود کردن این امکان را به فرد می دهد که هر محصول فولادی را به هر شکلی که باشد اندود کند.

در این روش همه قسمت های فولاد به خوبی با مواد آغشته شده و استحکام مناسبی به ورق فولاد می دهد. تعداد لایه محافظ در گالوانیزه کردن بیشتر از یک عدد بوده و به عبارتی دیگر جزئی از سطح فولاد را تشکیل می دهد.

به طور کلی گالوانیزه با روش حرارتی برای فلزاتی که به صورت مداوم در معرض مواد خورنده مثل اسید هستند، کاربردی ندارد. از فولاد ضدزنگ یا استینلس برای این مشکل به عنوان جایگزین بهتر استفاده می شود. محیط های دریایی و شور نیز به دلیل رسانایی الکتریکی بالای آب دریا که باعث زنگ زدن می شود، عمر این ورق ها را کوتاه می نمایند.

 • روش الکتروگالوانیزه electrogalvanization

روش الکتروگالوانیزه یا الکتروپلات را می توان با استفاده از جریان های الکتریکی و محلول الکترولیتی سولفات روی عملی کرد. ورق هایی که به این روش فراوری می شوند معمولا ضخامت کمتری نسبت به ورق های فراوری شده با سایر روش ها داشته و بیشتر در صنایع حساس مثل خودروسازی بکار می فرایند. از مزایای این ورق ها نیز می توان به رنگ آمیزی بهتر آن ها اشاره کرد.

 • روش پیش گالوانیزاسیون pre-galvanization

روش پیش گالوانیزاسیون شباهت بسیار زیادی به همان روش حرارتی و یا گالوانیزاسیون گرم دارد. تنها تفاوتی که این دو روش را با یکدیگر متمایز می کند، این است که در روش پیش گالوانیزاسیون ابتدا فلز با یک مایع تمیز می شود و سپس ورق در یک استخر پر از روی به شیوه رفت و برگشت غوطه ور می شود. ورق هایی که به این روش گالوانیزه می شوند یکپارچگی و یک دستی بیشتری نسبت به روش گالوانیزه حرارتی یا گرم دارند.

 • روش گالوانیلینگ galvannealing

روش گالوانیلینگ که روشی حساس و زمان بر است، ورق های فولادی را با دو روش گالوانیزاسیون گرم و گداختگی فراوری می نمایند. در این روش ابتدا ورق را با روکشی از جنس عنصر فلزی روی پوشش داده و سپس آن را در فرآیند کوره های گداخته قرار می دهند. محصول فرآیند ورقی از آلیاژ روی و آهن خواهد بود.

گالوانیزاسیون به روش غوطه وری

تا این قسمت از نوشته به آنالیز روش های مختلف گالوانیزاسیون پرداختیم و همان طور که گفته شد گالوانیزاسیون به روش غوطه وری یکی از روش های مقرون به صرفه است که در ادامه به معرفی کامل این فرآیند می پردازیم:

 • چربی گیری degrasing

اولین مرحله این فرایند گالوانیزه کردن، چربی گیری است. در این مرحله سطح قطعه یا قطعات کار از رنگ، روغن، گریس و هرگونه ترکیبات الی دیگر پاک می شود. در این مرحله ممکن است بعضی از مواد و ترکیبات سطح را آلوده کرده باشند و پاک نشوند که در این صورت در مرحله بعدی که همان اسیدشویی است، آن را می زدایند.

بعضی از رنگ ها و روغن ها به راحتی از روی سطوح پاک نمی شوند و احتیاج به سند بلاست کردن و ساییدن است. به عملیات پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا را سند بلاست گویند.

پس از انجام عملیات چربی زدایی تمام سطوح آنالیز می شود تا تمامی رنگ ها، روغن ها، گریس ها و هر گونه ترکیبات پاکسازی از سطوح پاک شده باشند. گفتنی است که در زمان فرآیند گالوانیزه قطعات آویزان نگه داشته شوند.

 • بارگذاری و تعلیق loading-jiggingg

به این منظور باید اسبابی تدارک دیده شود که قطعات را در مراحل آماده سازی و غوطه وری بتوان به صورت معلق جا به جا کرد. همان طور که گفته شد، هرگونه آلودگی و رنگ و روغن قبل از مرحله آماده سازی باید زدوده شود.

نحوه قرارگیری و منافذ داخلی قطعات نیز باید به گونه ای باشد که محلول های شستشو و مذاب روی بتوانند در تمامی نواحی قطعه جریان یابند. اجزای سازه ها نیز باید به نحوی طراحی گردند که هیچ ناحیه ای بن بست نباشد و هوا، محل های شستشو (چربی گیری، اسید و فلاکس) و در نهایت مذاب به آن دسترسی نداشته باشد.

 • اسید شویی acid-picking

قطعات در این مرحله به منظور برداشتن رنگ، پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند. سطح فولاد می بایست به طور کامل از این آلودگی ها زدوده شود تا مذاب روی بتواند با فولاد به طور کامل واکنش دهد.

زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوان به راحتی با روش اسیدشویی رفع کرد، به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسیدشویی استفاده شود.

 • فلاکسین pre-fluxing

پس از این که مرحله اسیدشویی تکمیل شد، قطعات در وان آب شسته شده و در خاتمه مراحل آماده سازی در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی قرار گرفته و به آن آغشته می شوند. محلول کلرید آمونیاکی روی، سطح فولاد را برای انجام واکنش با مذاب روی آماده می کند.

 • گالوانیزه گرم hot-dip galvanization

مذاب روی با سطح فولادی که در مراحل قبلی کاملا تمیز شده است، واکنش داده و لایه ای از آلیاژ روی و آهن را که پیوند بسیار قوی با سطح فولاد برقرار کرده است را تشکیل می دهد. پوشش گالوانیزه در 2 الی 3 دقیقه ابتدایی ورود به حمام مذاب تشکیل می شود که در هر حال به ضخامت فولاد بستگی دارد.

 • خنک کردن quenching

پس از اتمام فرایند گالوانیزهگرم که با خروج قطعات از درون مذاب همراه است، آن ها را خیلی سریع درون آب و یا محلول دی کرومات سدیم غوطه ور می نمایند. عملیات غوطه وری در محلول دی کرومات سدیم موجب خنک شدن قطعات گشته که به همین دلیل به راحتی قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واکنش های بعدی غیرفعال و براق خواهد شد.

کارخانجات مهم فراورینماینده ورق گالوانیزه

کدام کارخانه ها در ایران ورق گالوانیزه فراوری می نمایند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با 4 کارخانه معروف فراوری ورق های گالوانیزه آشنا شوید.

 • کارخانه فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه انواع ورق های فولادی با ضخامت بالاتر از 0.18 میلی متر را فراوری می کند. ورق های گالوانیزه این شرکت به وسیله فرآیند گالوانیزه گرم فراوری شده و ضخامت آن از 0.25 تا 2 میلی متر قابل تغییر است. عرض این ورق ها نیز از 75 تا 150 سانتی متر می باشد. کلاف ورق این شرکت وزنی بین 2 تا 3 تن داشته و کیفیت ظاهری آن در نوع معمولی و بهبود یافته است.

 • کارخانه 7 الماس قزوین

این شرکت انواع ورق های فولادی از جمله ورق های گالوانیزه را فراوری کرده و صادر می کند. این شرکت در حال حاضر حدود 20 تا 40 درصد از فراوریات خود را به سایر کشورها صادر می کند.

ضخامت ورق های گالوانیزه فراوریی این کارخانه از 0.3 تا 2 میلی متر بوده و عرض آن همانند ورق های روغنی 1 الی 1.25 متر می باشد. ورق های فراوریی این کارخانه را می توان از با کیفیت ترین ورق های فراوریی دانست. علاوه بر این، این کارخانه ورق های خود را به دو صورت شیت و رول ارائه می دهد.

 • کارخانه امیرکبیر کاشان

این کارخانه فراوری ورق های گالوانیزه را از سال 1374 و به یاری فرآیند غوطه وری شروع کرد. تنوع ورق های فراوری شده این شرکت بسیار بالا بوده و کیفیت سخت، انعطاف پذیری پایین و هم چنین استحکام بالای این ورق ها باعث شده که بتوان این ورق ها را در ساخت پروفیل و پوشش های سقف استفاده کرد. ضخامت کلاف گالوانیزه فراوریی این شرکت در دامنه 0.25 تا 1.5 میلی متر بوده و ضخامت شیت های این شرکت در دامنه 0.25 تا 1.2 میلی متر است.

 • کارخانه ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال

شرکت تاراز در سال 87 در شهرک صنعتی شهرکرد به عنوان نخستین فراوری نماینده ورق گالوالوم در کشور تاسیس شد. ظرفیت اسمی این شرکت بر اساس آمار منتشر شده 330000 تن می باشد. اما از دیگر شرکت های فراوری نماینده ورق گالوانیزه می توان به شرکت های خودرو چهارمحال، سمنان و روی اندود کاوه اشاره کرد.

قیمت ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه برحسب متر مربع می باشد. در جدول زیر بعضی محصولاتی که با استفاده از ورق گالوانیزه ساخته شده اند را برای شما قرار داده ایم. در صورت تمایل برای مشاهده سایر قیمت های محصولات گالوانیزه می توانید به بخش قیمت ورق مراجعه فرمایید.

محصولقیمتتاریخ بروزرسانی
سایدینگ فلزی ورق گالوانیزه 0.41,580,000 ریال1400/2/11
کانال کولر کشویی ورق گالوانیزه 0.50 mm780,000 ریال1400/2/11
قرنیز بام ورق گالوانیزه 0.40 mm800,000 ریال1400/2/11
کانال کولر فلنچ ورق گالوانیزه 0.50mm600,000 ریال1400/2/11

کلام خاتمهی

همان طور که در این مقاله نیز به آن اشاره شد، به یاری فرآیند گالوانیزاسیون می توان عظیم ترین ضعف فولاد را که همان خوردگی و زنگ زدگی است را حل نمود. فرآیند گالوانیزاسیون را می توان به روش های مختلفی از جمله گرم یا حرارتی، الکتروگالوانیزاسیون، پیشگالوانیزاسیون و گالوانیلینگ انجام داد که در این نوشته به شرح کامل هر یک از آن ها پرداختیم. اما از آن جایی که این ورق ها مزایای بسیاری دارند می توان از آن ها در صنایع مختلفی چون خودروسازی، کشاورزی، لوازم خانگی و … استفاده کرد.

سوالات متداول

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه به ورق فولادی گفته می شود که توسط روی (ZN) گالوانیزه شده باشد، به عبارتی دیگر در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشد.

کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

از کاربردهای ورق گالوانیزه می توان به صنعت خودرو، کشاورزی، لوازم خانگی، گلخانه، پنل های ساندویچی و ساخت تانک ها اشاره کرد.

روش های گالوانیزه کردن کدامند؟

الکترو گالوانیزاسیون، حرارتی، پیش گالوانیزاسیون و گالوانیلینگ را می توان از روش های گالوانیزه کردن دانست.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 8116

به "راهنمای خرید انواع ورق گالوانیزه[سرد،گرم،روغنی و سیاه]" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید انواع ورق گالوانیزه[سرد،گرم،روغنی و سیاه]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید