زلزله سنج اینسایت روی مریخ نهاده شد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، ناسا بیان کرد که زلزله سنج فضاپیمای اینسایت اخیرا بر روی سطح سیاره مریخ قرار گرفته است.

زلزله سنج اینسایت روی مریخ نهاده شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، مدارگرد شناسایی مریخ ناسا اخیرا تصاویری از فضاپیمای سطح نشین اینسایت (InSight) را که در سیاره سرخ نهاده شده است، ثبت نموده است.

بنابراین تصاویر اولین ابزار این فضاپیما کاوش خود بر روی سطح مریخ را شروع نموده است.

مدارگرد شناسایی مریخ (MRO - Mars Reconnaissance Orbiter) یک فضاپیمای چندمنظوره ناسا است که برای شناسایی و اکتشاف مریخ از روی مدار، طراحی شده است. هنگامی که این مدارگرد به مدار مریخ رسید، به پنج فضاپیمای دیگر در مدار یا روی سطح آن سیاره شامل نقشه بردار سراسر مریخ، مارس اکسپرس، اودیسه مریخ و دو مریخ نورد پیوست و سپس به بیشترین رکورد عملکرد یک فضاپیما در اطراف مریخ رسید.

مدارگرد شناسایی مریخ شامل یک دسته از افزارهای علمی از قبیل دوربین ها، طیف سنج ها و رادار هستند که برای کاوش زمین چهره ها (landform)، چینه شناسی، کانی ها و یخ مریخ هستند.

تصاویر جدید از اینسایت نشان می دهد لرزه سنج بر روی سطح مریخ نهاده شده است. لرزه سنج می تواند امواج ساختار داخلی سیاره مریخ را ثبت نموده و به دانشمندان در شرح مسئله پر رمز و راز زلزله مریخ (marsquake) یاری کند.

به گفته ناسا فضاپیمای اینسایت عملکردی صحیح و بی نقص دارد و همانند آنچه برنامه ریزی شده بود، عمل می نماید.

تام هافمن (Tom Hoffman)، مدیر پروژه اینسایت از آزمایشگاه پیش رانش جت، گفت: اینسایت حتی عملکردی بهتر از آنچه ما برنامه ریزی نموده بودیم، دارد و اینکه زلزله سنج توانست با موفقیت توسط یک بازوی مکانیکی از فضاپیما جدا گردد، بهترین هدیه کریسمس ما است.

تیم تحقیقاتی اینسایت از زمان فرود موفقیت آمیز این فضاپیما بر مریخ در 26 نوامبر، در حال کوشش است تا دو ابزار علمی اختصاصی این دستگاه هر چه زودتر بر روی سطح مریخ قرار گیرند.

یکی از از این دو ابزار لرزه سنج و دیگری پروب دما (heat probe) است.

در روز سه شنبه، 18 دسامبر، مهندسان اینسایت دستورات جدید خود را به فضاپیما فرستادند.

در روز چهارشنبه، 19 دسامبر، لرزه سنج به طور مستقیم بر روی مریخ و در جلوی اینسایت نهاده شد.

بروس بنردت (Bruce Banerdt)، پژوهشگر اصلی فضاپیمای اینسایت، گفت: استقرار لرزه سنج همانند فرود اینسایت در مریخ است. لرزه سنج مهمترین ابزار اینسایت است، ما برای تکمیل حدود سه چهارم اهداف علمی خود به آن احتیاج داریم.

این دستگاه به منظور شناسایی کوچکترین حرکت تمام سطوح مریخ است. این وسیله بسیار حساس است، به طوری که می تواند یک موج لرزه ای با شعاع نصف یک اتم هیدروژن را اندازه گیری کند. کارشناسان معتقدند زلزله ای که در مریخ رخ می دهد، دارای مقیاسی کمتر از 0.6 ریشتر است.

محققان ناسا اخیرا توسط تصاویری که از طریق دوربین های رایز(HiRISE) و تصاویر مدارگرد شناسایی مریخ(MRO) ثبت شده، موفق به شناسایی مکان دقیق فرود اینسایت شدند. این تصاویر طی دو بازه زمانی یعنی 6 و 11 دسامبر ثبت شدند. سطح نشین، سپر حرارتی و چتر نجات در فاصله حدود 1000 فوت (چند صد متر) از یکدیگر در هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) محل فرود اینسایت قرار دارند.

محل فرود اینسایت، هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ است.

دوربین های رایز یا اچ آی آرآی اس ای (HiRISE) یک دوربین عکاسی با قابلیت های بسیار بالا است که مدارگرد شناسایی مریخ به آن مجهز است. دوربین های رایز 65 کیلوگرم (143 پوند) وزن دارد و با هزینه 40 میلیون دلار و زیر نظر و با هدایت آزمایشگاه مطالعات ماه و سیارات دانشگاه آریزونا ساخته شده است.

فضاپیمای اینسایت

فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ اینسایت (InSight) ناسا نخستین تصویر سلفی خود را تنها مدتی پس از رسیدن به سیاره سرخ، ارسال کرد.

این فضاپیما 5 مه 2018 از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و در 26 نوامبر 2018 ساعت 11:16 شب به وقت تهران روی سطح مریخ فرود آمد.

وظیفه این فضاپیما، آنالیز بخش های عمیق مریخ است تا اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آن را آنالیز کند. به گفته ناسا، این فضاپیما برای نخستین بار، امکان آنالیز سیاره مریخ را از زمان تشکیل آن (4.5 میلیارد سال گذشته) فراهم خواهد نمود.

محل فرود اینسایت، هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ است که مسطح و عاری از سنگ است و این برای سالم بودن تجهیزات اینسایت بسیار مناسب است.

اینسایت ظرفیت حمل 50 کیلوگرم بار مفید را داشت و بار او شامل تجهیزات علمی همچون لرزه سنج، جعبه حسگر بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات و پس بازتابگر لیزری (Retroreflector) بود.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 230

به "زلزله سنج اینسایت روی مریخ نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله سنج اینسایت روی مریخ نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید