سبقت احتمال ابتلا به کرونا در ایران از آمریکا و هند

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، خبرنگاران : آمارها نشان می دهد راستا شیوع کرونا در ایران و در بعضی کشورهای آسیایی در روزهای اخیر روندی افزایشی به خود گرفته است. اما مقایسه شیوع این بیماری در ایران با آمار ثبت شده در سایر نقاط دنیا چه نکاتی را نشان می دهد؟

سبقت احتمال ابتلا به کرونا در ایران از آمریکا و هند

به گزارش خبرنگاران، در آنالیز های آمارهای کرونایی کشورها یکی از مهمترین شاخص هایی که می تواند قدرت شیوع در هر منطقه را به شکل دقیقتری با یکدیگر مقایسه کند نسبت آمار ها در یک میلیون نفر است. این عمل شرایط بیماری کرونا در هر شاخه از بیماری را به نسبت جمعیت آن می سنجد. هر چه این نسبت بالاتر باشد احتمال ابتلا به بیماری نیز فراتر خواهد رفت.

در همین رابطه مقایسه کشورهای آسیایی در ابتلا به کرونا نشان می دهد کشور هندوستان که بالاترین ابتلای روزانه به این بیماری را در دنیا به نام خود ثبت نموده است در میان پنج کشور خطرناک از لحاظ شیوع بیماری کمترین قدرت شیوع را ثبت نموده است.

در آنالیز شرایط ابتلا به کرونا، ایران در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی و در بین کشورهای با بالاترین حد ابتلا در دنیا چند نکته مهم به چشم می خورد. در مهمترین بخش آن مشاهده می گردد احتمال ابتلا و به نوعی شدت شیوع این ویروس در ایران در حال سبقت از بعضی کشورهای پرابتلای دنیای قرار گرفته است.

احتمال ابتلا در ایران بالاتر از هند

شمار بیماران مبتلا به کرونا در روز 20 فروردین سال 1400، به 22 هزار و 475 نفر رسید. نسبت این رقم بر جمعیت کشور نشان می دهد که در ایران در هر میلیون نفر در روز 20 فروردین امسال 267 نفر به این بیماری مبتلا شده اند. این رقم با توجه به جمعیت 84 میلیون نفری ایران به دست آمده است.

بسط این محاسبه به کشور هندوستان نشان میدهد باوجود ابتلای 145 هزار و 384 نفر در روز 20 فروردین اما باز هم در قیاس جمعیتی در هر یک میلیون نفر تقریبا 105 نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

مقیاسه این رقم با ارقام ثبت شده در دیگر کشورها نشان می دهد شرایط ایران از کشور های هندوستان، عراق و عربستان سعودی که به نوعی جزو کشورهایی با شرایط شدیدتر ابتلا در قاره آسیا هستند، وخیم تر بوده است.

به عبارت دیگر هرچند آمار ابتلای روزانه کشور هندوستان در صدر آمارهای روزانه ابتلای دنیای قرار گرفته اما به نسبت جمعیت خود حتی از 4 کشور دیگر آسیایی در روز های اخیر کمتر بوده است.

در مقایسه بین ایران و هندوستان مشاهده می گردد که در ایران تنها در فصل تابستان شمار مبتلایان در یک میلیون نفر کمتر از ارقام ثبت شده در هندوستان بوده و در بقیه فصل های کرونا زده این متغیر حد بیشتری را در ایران نسبت به هند رقم زده است.

کشور عراق و عربستان سعودی نیز که در این روزها فرایندی صعودی داشتند به نسبت جمعیت خود شمار مبتلایان آنها در یک میلیون نفر به کمتر از ایران رسیده است.

شرایط ابتلای ایران در آسیا

در همین خصوص در کشور عراق از هر یک میلیون نفر 197 نفر و در عربستان سعودی نیز تقریبا 189 نفر در مقطع مورد آنالیز به این بیماری مبتلا شده اند.

اما بیشترین آمار در این مقایسه در قاره آسیا، به کشور ترکیه تعلق داشته است. به همین دلیل در این کشور در ابتدای سال جدید میلادی جهشی یکباره پیدا نموده و سپس دوباره به سرعت تنزل پیدا کرد. در موج بعدی که در این کشور مصادف با 17 بهمن ماه در بیماری کرونا برخاست تا به امروز همیشه فرایند ابتلا نسبت به جمعیت ترکیه فرایندی افزایشی داشته و آن را به بالاترین حد خود در آسیا رسانده است. این رقم در روز 20 فروردین ماه به 661 نفر در یک میلیون نفر رسیده است.

درصورتیکه آمارهای ایران را با ارقام ثبت شده در کشورهای پرابتلای کرونا در کل دنیا مقایسه کنیم نتایج برای ایران نگران کننده تر خواهد بود.

احتمال ابتلا در ایران از آمریکا سبقت گرفت

با وجود آنکه رتبه نخست ابتلای روزانه کرونا همیشه بین کشورهای آمریکا و هندوستان جابجا می گردد اما فرایند آماری ابتلا در یک میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که این متغیر در این منطقه به 205 نفر در یک میلیون نفر رسیده و بالاتر از هندوستان ثبت شده است.

مقایسه این متغیر درآمریکا با ایران در روز 20 فروردین امسال نشان دهنده آن است که این رقم از میزان ثبت شده در ایران کمتر بوده است زیرا همانطور که در قبل به آن اشاره شد در این تاریخ از هر یک میلیون نفر در ایران 267 نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

این در حالی است که در تمام مدت حضور کرونا در دنیا هرگز نسبت ابتلا به جمعیت در ایران بالاتر از آمریکا نبوده و برای نخستین بار این اتفاق در موج چهارم کرونایی در کشور به وقوع پیوسته است.

کشور دیگری که در مورد ابتلای به کرونا همیشه در رتبه های بالای دنیای بوده کشور برزیل است. مقایسه آمارهای کرونایی در این کشور با ایران وآمریکا نیز نشان میدهدکه نسبت ابتلا در روز های اخیر علاوه بر نوسانی بودن آمارهای این کشور ، در سطحی بالاتر از آمریکا و ایران به ثبت رسیده است.

این آمارها نشان می دهد که شرایط ابتلای بیماری کرونایی در کشورهای ایران، ترکیه و برزیل در روز های اخیر در مراحل خطرناکتری نسبت به سایرین قرار گرفته اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 8099

به "سبقت احتمال ابتلا به کرونا در ایران از آمریکا و هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبقت احتمال ابتلا به کرونا در ایران از آمریکا و هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید