سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی افتتاح شد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی با حضور جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی افتتاح شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، شامگاه یکشنبه 11 آذر 97 در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان جنوبی، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی فرصت مغتنمی است که هنرمندان بتوانند آثار خود را به نمایش عموم مردم بگذارند.

او با بیان اینکه 110 غرفه اعم از فراوریکنندگان داخل و خارج استان در این نمایشگاه مستقر شده است، اضافه نمود: از مجموع غرفه ها تعداد 45 غرفه مربوط به فراوریات استانی و 65 غرفه از سایر استان ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هنرمندان 28 استان در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: 165 هنرمند نیز در این غرفه ها به فراوری و عرضه محصولات خود می پردازند.

رمضانی با بیان اینکه این نمایشگاه از یازدهم تا پانزدهم آذرماه امسال از ساعت 16 تا 21 دایر خواهد بود، مطرح نمود: تنوع محصولات مطابق با سلایق مردم در این نمایشگاه مد نظر قرار داده شده است.

او ادامه داد: هشت سیاه چادر از استان های کهکیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، گلستان و چهارمحال و بختیاری نیز در این نمایشگاه برپا شده است.

رمضانی با اشاره به اینکه در نمایشگاه سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان فروش محصولات صنایع دستی را داشته ایم، بیان نمود: ایجاد یک بازار فروش جهت یاری به اقتصاد خانوار هنرمندان و صنعتگران عرصه صنایع دستی از دیگر اهداف برپایی این گونه نمایشگاه ها است.

پیشرفت 80درصدی بازارچه صنایع دستی بیرجند

سید مجتبی علوی معاون استاندار خراسان جنوبی نیز در این مراسم اظهار کرد: برگزاری سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان جنوبی در معرفی توانمندی ها و پتانسیل های استان نقش به سزایی دارد.

او با بیان اینکه 120 غرفه اعم از شهرستان های داخلی و سایر استان ها به نحو احسن جای نمایی شده است، اضافه نمود: امروزه اگر صنایع دستی مورد توجه قرار بگیرد می تواند یک مبنا برای ایجاد اشتغال پایدار محسوب شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه فراوری صنایع دستی سطح درآمد مردم را بالا می برد، گفت: علی رغم اینکه هنوز تا ایده آل هایی که می تواند توانمندی و پتانسیل های استان را معرفی کند فاصله بسیار زیادی وجود دارد اما قدم های زیادی نیز در این زمینه برداشته شده است.

او با بیان اینکه انتظار داریم با جدیت بسیار بیشتری در معرفی پتانسل های منطقه کوشش شود، مطرح نمود: نوآوری و دقت در ارائه محصولات از اهمیت بسزایی برخوردار است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

علوی مقدم با اشاره به اینکه در بسته بندی محصولات باید بیش از پیش کار شود چراکه بسته بندی محصولات احتیاج به بازنگری دارد، بیان نمود: اگر بر بسته بندی محصولات توجه شود بخش اعظمی از سود و منفعتی که دلال ها و کسانی که هیچ سنخیتی با محصولات استان ندارند به خود فراوری کنندگان برمی شود.

او با بیان اینکه معرفی صنایع دستی خصوصا در فراوری سنگ های قیمتی باید شناسنامه دار باشد، گفت: محل فراوری، منطقه کشف شده و سنگ تراشان باید برای مردم معرفی و در تبلیغات آن ها درج شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه معرفی استعداد ها و توانمندی ها در خارج از مرزهای استان نقش بسزایی در ایجاد منابع درآمدی پایدار و توسعه و اشتغال مضاعف برای مردم را استان فراهم می نماید، اضافه نمود: همه کوشش و جدیت مجموعه استان این است که از حداقل امکانات برای فرآوری و بسته بندی محصولات صنایع دستی حداکثر استفاده و بهره وری صورت پذیرد.

او با بیان اینکه اگر بخش های فراوریی در خصوص اشتغال پایدار و نوآوری در بسته بندی آمادگی لازم را داشته باشند در خصوص ارائه تسهیلات نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد، گفت: اولین بازارچه صنایع دستی در ورودی استان ایجاد و تا کنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تمامی هزینه های آن ازمحل اعتبارات استان تامین شده است.

علوی مقدم ادامه داد: دومین بازارچه صنایع دستی استان که توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد، در خور کلنگ زنی شده است.

نفیسه نخعی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی نیز در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی، اظهار کرد: کیفیت و تنوع فراوریات در نمایشگاه امسال بسیار خوب و شایسته تقدیر است.

او با بیان اینکه در بین تمامی غرفه های موجود محصولات استان خراسان جنوبی درخشش خاصی دارد، اضافه نمود: اگر بازار فروش هنرمندان فراهم شود استان خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی حرف برای گفتن دارد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه فراوریات استان خراسان جنوبی از لحاظ کیفیت و تنوع رتبه بالاتری نسبت به سایر استان ها دارند، گفت: صنایع دستی می تواند نقش موثری در رونق اشتغال به خصوص اشتغال جوانان داشته باشد.

نخعی با بیان اینکه برپایی این گونه نمایشگاه ها می تواند در معرفی صنایع دستی و افزایش بازار فروش این محصولات نقش بسزایی داشته باشد، مطرح نمود: با توجه به اینکه استان خراسان جنوبی چندین سال با خشکسالی روبرو بوده است لذا باید قسمتی از اشتغال استان در حوزه گردشگری و صنایع دستی تعریف شود.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 206

به "سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید