ظریف: هیچ کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سود نمی برد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه هیچ کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سودی نصیبش نمی گردد، بر تشکیل یک جبهه متحد علیه داعش و مبارزه قدرتمند با آن تأکید کرد.

ظریف: هیچ کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سود نمی برد

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (دوشنبه) ضمن شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا یا فرایند استانبول در استانبول ترکیه طی سخنانی ضمن قدردانی از دولت و مردم ترکیه برای برگزاری این نشست اعلام کرد: در ابتدا از روسای جلسه برای برگزاری این نشست بهنگام و نیز از مردم و دولت ترکیه برای مهمان نوازی گرم آنها تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه ما انتخابات پارلمانی سال 2018 و انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 افغانستان را به عنوان گام هایی اساسی در چارچوب قانون اساسی آن کشور تلقی می کنیم، اضافه نمود: ما از دوستان افغانستانی خود قویا می خواهیم اختلافات را کنار بگذارند و به حفظ وحدت افغانستان و نیز اجرای ترتیبات مصرح در قانون اساسی آن کشور به عنوان امری قطعی و اجتناب ناپذیر توجه ویژه مبذول دارند.

حضور نیروهای خارجی هیچگاه ثبات را برای منطقه ما به ارمغان نیاورده

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه هیچ راهکار نظامی در افغانستان متصور نیست، اظهار داشت: حضور نیروهای خارجی هیچگاه ثبات را برای منطقه ما به ارمغان نیاورده، بلکه سوابق نشان می دهد حتی منجر به ایجاد بستری برای جذب عناصر افراطی شده است. اعلام یک جدول زمانی برای خروج مسؤولانه نیروهای خارجی از افغانستان می تواند زمینه لازم را برای دولت افغانستان به منظور برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی آماده کند.

حمایت از فرآیند صلح افغان - افغان تحت راهنمایی افغانستانی ها از جمله طالبان

ظریف ادامه داد: در این رابطه، ما از فرآیند صلح افغان - افغان تحت مالکیت و راهنمایی افغانستانی ها با مشارکت تمامی گروه ها و جناح های سیاسی از جمله طالبان با مرکزیت دولت افغانستان حمایت می کنیم. شفافیت و فراگیری کلید هرگونه پیروزیت در این زمینه است.

وی اضافه نمود: ما همچنین تمامی طرفین ذیربط را تشویق می کنیم تا در گفت و گوی ملی مستقل شرکت و اختلافات خود را به وسیله تعامل و مذاکرات سازنده رفع نمایند.

وزیر خارجه گفت: ما همچنین می بایست از هر وسیله ای که در اختیارمان است برای تسهیل فرآیند صلح در راستای حفظ دستاوردهای کنفرانس 2001 بُن (Bonn 2001) و به ویژه در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان پایه ای محکم برای رسیدن به هرگونه راهکار سیاسی استفاده کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: توجه به دیدگاه های کشورهای همسایه و در نظر دریافت نگرانی های مشروع آنها در طول چنین فرآیندی منجر به حمایت قوی تر منطقه ای از توافق نامه صلح خواهد شد.

وی گفت: ما معتقدیم که سازمان ملل می تواند نقشی فعال در گردهم آوری گروه های داخلی و نیز شرکای بین المللی دولت افغانستان زیر یک چتر برای تسهیل چنین فرآیندی ایفا نماید.

به گزارش فارس، ظریف اظهار داشت: نمی بایست تهدید روزافزون داعش در افغانستان که منجر به خونریزی بیشتر و گسترش تمایلات خطرناک فرقه ای شده را فراموش کرد. خطرناک تر از آن این است که داعش گروه های مسلح محلی را در رقابت برای جذب نیرو و حامی به افراط و تندروی کشانده است.

از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سودی نصیب کسی نمی گردد

ظریف اعلام کرد: همانگونه که هیچ کس از ایجاد و حمایت داعش و دیگر گروه های افراطی در سوریه و عراق منفعتی کسب نکرد، از گسترش آن در افغانستان و آسیای مرکزی هم سودی نصیب آنها نخواهد شد. این فرایند دهشتناک می بایست پیش از رسیدن به فاجعه بزرگ متوقف گردد. ما قویا معتقدیم که احتیاج به تشکیل یک جبهه متحد علیه داعش و سپس مبارزه قدرتمند با آن داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: افغانستان از لحاظ منابع طبیعی، کشوری غنی و دارای ظرفیت های فراوان است. متاسفانه، مردم آن کشور از چنین ثروت بالقوه ای محروم شده اند. با فقر و توسعه نیافتگی هیچگاه نمی توان انتظار پیروزیت کامل در مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرایم سازمان یافته داشت.

تشریح اقدامات ایران

وی ادامه داد: ایران در حال ساخت سومین قطعه خط آهن خواف - هرات است که افغانستان را به شبکه راه آهن ما و از آن طریق به کل منطقه و اروپا متصل می نماید. این به تجار و کارآفرینان افغانستانی یاری می نماید کالاهای خود را به بازارهای منطقه ای و فرامنطقه ای صادر نمایند. ما همچنین تسهیلاتی از جمله دسترسی آسان به آب های بین المللی به وسیله بندر راهبردی چابهار برای جامعه تجار افغانستان فراهم آورده ایم. خط آهن چابهار - زاهدان یک بخش اصلی کریدور شمال - جنوب را تکمیل می نماید که افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی را به وسیله چابهار به آب های آزاد متصل می نماید.

بیایید افغانستان را به شریکی امین برای منطقه و دنیا تبدیل کنیم

ظریف اعلام کرد: بیایید برای نیل به افغانستانی با ثبات و امن همراه با صلح امیدوار باشیم. بیایید افغانستان را به شریکی امین برای منطقه و دنیا تبدیل کنیم.

وی در سرانجام گفت: ایران آماده است کوشش های خود برای یاری به مردم و دولت افغانستان را تقویت کند تا آنها در مبارزه خود برای صلح پیروز شوند و در این راستا ما آماده همکاری با تمامی طرف هایی هستیم که به دنبال دستیابی به این هدف هستند.

به گزارش فارس، در کنفرانس قلب آسیا که به پیشنهاد افغانستان و ترکیه و با تمرکز بر امنیت در افغانستان و کشورهای منطقه قلب آسیا تشکیل شده 14 کشور آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و پاکستان به همراه افغانستان و ترکیه عضو هستند.

هفتمین نشست قلب آسیا نیز آذر ماه 1396 در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار و ظریف وزیر امور خارجه ایران در این نشست حضور یافت و سخنرانی کرد.

ششمین کنفرانس وزرای خارجه قلب آسیا - فرایند استانبول درباره افغانستان 14 آذر 1395 در آمریتسار هند برگزار و ظریف در این نشست شرکت کرد.

پنجمین نشست این کنفرانس آذر ماه 1394 در اسلام آباد پاکستان برگزار و ظریف در این کنفرانس به نمایندگی از ایران شرکت کرد. چهارمین نشست هم سال 1393 در چین برگزار گردید. آلماتی قزاقستان اردیبهشت 1392 میزبان سومین نشست این کنفرانس بود و دومین نشست هم در سال 1391 در کابل و نخستین نشست هم در استانبول برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1651

به "ظریف: هیچ کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سود نمی برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: هیچ کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سود نمی برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید