لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند ، منبع تغذیه ای دردسترس برای شارژ ابزار الکترونیکی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، محققان سوئیسی پیروز به ساخت ماده ای شده اند که درآینده لباس های ما را به یک پنل خورشیدی و منبع تغذیه ای برای شارژ ابزار های الکترونیکی مان تبدیل می نماید.

لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند ، منبع تغذیه ای دردسترس برای شارژ ابزار الکترونیکی

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، محققان لابراتوار های علوم و فناوری مواد فدرال و مؤسسه فناوری فدرال زوریخ در سوئیس معتقدند که گرسنگی ما برای انرژی سیری ناپذیر است و با ظهور ابزار های الکترونیک جدید، این احتیاج روزبه روز نیز افزایش می یابد. این در حالی است که تقریبا همواره درحال حرکت هستیم و خود ما می توانیم بهترین منبع تغذیه برای شارژ ابزار های شخصی مان مانند تلفن های هوشمند، تبلت و لپ تاپ مان باشیم. آن ها همچنین بر این باورند که در آینده، پریز های برق به احتمال زیاد منسوخ خواهند شد و این لباس هایمان است که برق مورد احتیاجمان را تامین می نمایند.

به این معنا که با اضافه کردن یک پلیمر جدید به الیاف و بافت پارچه، کت، تی شرت و لباس هایی خواهیم داشت که می توانند انرژی خورشیدی را ذخیره و به عنوان یک منبع انرژی سیار عمل نمایند.

ساخت متمرکزنماینده تابش خورشیدی

موادی که قابلیت استفاده از نور غیرمستقیم یا محیطی خورشیدی را برای فراوری انرژی دارند، قبلا در صنعت خورشیدی مورد استفاده قرار گرفته اند. این مواد حاوی ماده ای هستند که متمرکز نماینده تابش خورشیدی یا LSC نام دارد و جزو مواد درخشان و شفاف به شمار می آیند.

مواد درخشان داخل متمرکز نماینده تابش خورشیدی نور منتشر شده خورشید در محیط را می گیرد و انرژی حاصل از آن را به سلول خورشیدی منتقل می نماید و در فرآیندی نور به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد. با این حال، این مواد در حال حاضر بسیار سفت و سخت هستند و برای استفاده در منسوجات و بافت لباس مناسب نیستند، زیرا در برابر بخار آب و هوا نه انعطافی از خود نشان می دهند و نه قابل نفوذ هستند.

به همین دلیل یک تیم پژوهشی میان رشته ای پیروز به ترکیب چندین ماده از این مواد درخشان در یک پلیمر شده است که دقیقا هم انعطاف پذیری و هم نفوذپذیری آن را در مقابل هوا فراهم می نماید.

پلیمر مشهور با ویژگی های پیچیده

مواد ترکیبی که این تیم تحقیقاتی ساخته برپایه آمفیفیلیک پلیمر هم شبکه ای یا APCN است که نوعی پلمیر به شمار می رود که سال هاست محققان آن را شناخته اند و هم اکنون در لنز های تماسی سیلیکون- هیدروژل در بازار مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص ویژه این نوع پلیمر، نفوذپذیری در برابر بخار آب وهوا و همچنین انعطاف پذیری و پایداری آن است که برای چشم هیچ ضرری ندارد و خواص شیمیایی ویژه ای نیز دارد.

محققان می گویند: دلیلی که ما دقیقا این پلیمر را انتخاب کردیم، این است که می توانیم دو ماده درخشان غیرقابل مخلوط را در مقیاس نانو با یکدیگر مخلوط کنیم. البته پلیمر های دیگری نیز وجود دارند که این مواد می تواند با آن ها تلفیق گردد، اما معمولا موجب تجمع آن ها می گردد و در نتیجه نمی توانند انرژی فراوری نمایند.

ساخت متمرکز نماینده تابش خورشیدی برای لباس

محققان شامل متخصصان فیلم های نازک، فتوولتائیک و فیبر های پیشرفته، با اضافه کردن دو ماده مختلف درخشان به بافت ژل، توانستند متمرکزنماینده خورشیدی ای بسازند که منعطف است. این مواد درخشان یا لومینست همانند متمرکز نماینده های مقیاس عظیم (سفت و سخت)، طیف وسیع تری از نور را نسبت به سلول های فتوولتائیک (که در سلول های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد) جذب می نماید.

محققان می گویند که می توان این ماده را در الیاف نساجی به کار برد؛ بدون اینکه پارچه حالت شنماینده بگیرد و در نتیجه در برابر ضربه یا بخار آب حاصل از تعریق بسیار مقاوم است و از بین نمی رود. با این کار به راحتی می توان انرژی مورد احتیاج ابزار های قابل حمل مانند گوشی و تبلت را به وسیله این لباس تامین کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 5512

به "لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند ، منبع تغذیه ای دردسترس برای شارژ ابزار الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند ، منبع تغذیه ای دردسترس برای شارژ ابزار الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید