مس، گنج سرخ خراسان رضوی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، خراسان رضوی یکی از استان های پر معدن کشور در حوزه برخورداری از معادن سنگ آهن و ذخایری از مس به عنوان گنج سرخ این سرزمین است.

مس، گنج سرخ خراسان رضوی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی به نقل از ایرنا، قدمت مصنوعات مسی به 8700 سال قبل از میلاد بازمی گردد لذا از قدیمی ترین فلزات مورد استفاده انسان به شمار می رود، براساس تحقیقات زمین شناسی، مس پس از آهن و آلومینیوم به عنوان سومین فلز صنعتی پر مصرف در دنیا شناخته می گردد.

از آنجا که مس از خاصیت راهنمایی الکتریکی و حرارتی بسیار برخوردار است، حدود سه چهارم از این فلز برای ساخت سیم های برق و کابل های ارتباطی و الکترونیک به کار می رود، این فلز همچنین در حوزه ساخت تجهیزات پزشکی، ساختمان سازی و حتی ساخت ظروف منزل کاربرد بسیار دارد.

ویژگی های شاخص فلز مس و مصارف گسترده آن نشان می دهد که این ماده معدنی بازار خوبی در داخل و خارج از کشور دارد و این موضوع اهمیت مطالعات اکتشافی برای واکاوی ذخایر امیدبخشی معدنی در استان خراسان رضوی را دوچندان می نماید.

تاکنون مطالعات اکتشافی در مورد مس به اندازه و هم سنگ با اکتشاف و فرآوری ذخایری مانند سنگ آهن و بعضی فلزات دیگر در خراسان رضوی نبوده و از این نظر گنج سرخ این استان نتوانسته سهم خود را در درآمد این منطقه به دست آورد.

از این رو مدیران دستگاه های اجرایی متولی حوزه معدن در کوشش هستند که بتوانند زمینه مطالعه و اکتشاف مناسب ذخایر مس در خراسان رضوی را توسط شرکت های مطرح کشوری فراهم نموده و فرصت های جدیدی برای فروش مواد و صنایع معدنی استان در بازارهای ملی و بین المللی ایجاد نمایند.

یک فعال بخش خصوصی در حوزه معدن در باره فعالیت های اجرا شده برای اکتشاف و فرآوری مس در خراسان رضوی گفت: تاکنون هر فردی که قصد انجام فعالیت اکتشافی در حوزه معدن را داشته براساس قانون، گستره ای را برای مطالعه و اکتشاف خود انتخاب و پروانه اکتشاف را از سازمان مربوطه دریافت می نموده است.

حسین حسین زاده اضافه کرد: حداکثر گستره ای که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای متقاضیان فعالیت های اکتشافی مجوز صادر می کرد، محدود اکتشافی به وسعت 40 کیلومتر و این میزان برای همه انواع مواد معدنی یکسان بود.

وی ادامه داد: دولت برای این که همه محدوده های اکتشافی را زیرپوشش قرار دهد و هیچ گستره ای از ذخایر امیدبخش معدنی بدون اکتشاف باقی نماند، مناطق مختلف معدنی در هر استان را پهنه بندی کرد به طوری که برای هر گستره امیدبخش از مواد معدنی، یک پهنه تعریف شد، مساحت هر پهنه به مراتب خیلی بیشتر از گستره های اکتشافی بود که برای متقاضی پروانه اکتشاف صادر می شد.

رییس انجمن تخصصی مواد معدنی خراسان رضوی گفت: پس از پهنه بندی مناطق امیدبخش معدنی در استان، این پهنه ها توسط دولت به مزایده گذاشته می گردد تا شرکت هایی که توانمندی لازم برای انجام عملیت اکتشاف را دارند، برای شناسایی مواد معدنی، نوع و میزان ذخیره آن در هر پهنه وارد عمل شوند تا پس اتمام مطالعه و تعیین میزان و نوع ذخیره معدنی، به مکتشف متقاضی واگذار گردد.

حسین زاده اضافه کرد: از آنجا که پهنه معدنی از نظر وسعت و حجم ذخایر معدنی بسیار گسترده است لذا هر شرکتی نمی تواند عهده دار استخراج مواد معدنی از این پهنه گردد، شرکتی که از صلاحیت فنی و اقتصادی مطلوب برخوردار باشد، شایسته این مسوولیت است.

رییس انجمن تخصصی مواد معدنی خراسان رضوی با بیان این که مطالعات در مورد شناسایی ذخایر مس در قالب پهنه بندی انجام گرفته و در راستا مزایده واقع شده است، ادامه داد: خراسان رضوی از ذخایر مس مناسبی برخوردار است و عمده ذخایر مس استان که تاکنون شناسایی شده در محدوده شهرستان های کاشمر و بردسکن واقع شده است.

وی گفت: معادن مس در این دو شهرستان بسیار قدیمی هستند و بیش از 50 سال فعالیت داشته اند و تاکنون نیز در کنار معادن مس در این دو شهرستان کارگاه های فرآوری اولیه برای خالص سازی سنگ مس ایجاد شده که از جمله آنها مجتمع مس تکنار است.

رییس انجمن تخصصی مواد معدنی خراسان رضوی اضافه کرد: سیاست دولت جلوگیری از خام فروشی است و در این راستا عوارضی نیز برای خروج سنگ خام از کشور ایجاد نموده است، مس استخراج شده از معادن خراسان رضوی به واحدهای فرآوری مس فروخته می گردد و صادرات به کشورهای دیگر ندارد.

وی ادامه داد: اگر صادرات مس یا صنایع مس نیز از ایران انجام می گیرد به وسیله شرکت ملی صنایع مس ایران است که به صورت جداگانه مس فرآوری شده یا محصولات مسی را صادر می نماید. ذخایر مس در خراسان رضوی در مقایسه با ذخایر سنگ آهن این استان به عنوان یکی از سه منطقه آهن خیز کشور ناچیز است، از سوی دیگر ذخایر مس در این استان با استان هایی مانند کرمان که شرکت معدنی مس سرچشمه و شرکت معدنی میدوک در آن مستقر است یا معدن سنگون در اهر قابل مقایسه نیست، زیرا این معادن از ذخایر بزرگ مس در کشور هستند و سرمایه گذاری هنگفتی برای استخراج و فرآوری مواد معدنی آنها شده است.

حسین زاده اضافه کرد: با این حال بعد از سنگ آهن، می توان مس را یکی از ذخایر معدنی قابل توجه و دارای ظرفیت بالا در حوزه فلزات خراسان رضوی به شمار آورد.

وی ادامه داد: اکثر عملیات اکتشافی در معادن خراسان رضوی در سطح انجام می گیرد و کمتر اکتشافات تا عمق پیش می رود در صورتی که پیشروی به عمق دسترسی به ذخایر بیشتری از ماده معدنی را ممکن می سازد.

حسین زاده گفت: گرچه برای اکتشاف مس در معادن خراسان رضوی تا حدی در عمق پیش رفته ایم اما رسیدن به ذخایر بهتر برای معادن فلزی احتیاج به اختصاص بودجه بیشتری دارد تا حداقل اکتشافات تا عمق 300 تا 400 متر پیش رود.

رییس انجمن تخصصی مواد معدنی خراسان رضوی اضافه کرد: با اینکه ذخایر مس امیدبخش در استان شناسایی شده اما اکتشافات معدنی در این خصوص چندان رضایت بخش نیست.

وی گفت: در اکتشاف بعضی مواد معدنی مانند مس، مواد معدنی ارزشمند دیگری مثل طلا و نقره نیز کشف می گردد لذا باید امکانات بیشتری برای اکتشاف این ماده معدنی اختصاص یابد تا شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می نمایند، ترغیب شوند و اکتشاف خود را گسترده تر و در عمق بیشتر انجام دهند. در صورتی که اکتشاف یک ماده معدنی مانند مس به خوبی صورت گیرد می توان برای استحصال و فرآوری آن برنامه ریزی بلندمدت تر و سرمایه گذاری بیشتر انجام داد زیرا مس در صورتی که عیار خوبی داشته باشد، بازار فروش فوق العاده ای دارد.

معاون معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره گفت: مطالعات برای اکتشاف مواد معدنی از جمله مس در پهنه های مختلفی از خراسان رضوی به شرکت های مطرح کشور از جمله ایمیدرو و شرکت ملی صنایع مس ایران واگذار شده است.

محبعلی ترکاشوند اضافه کرد: یکی از این پهنه ها مربوط به جنوب شهرستان گناباد است که مطالعه برای اکتشاف مس در این پهنه به شرکت ملی صنایع مس ایران واگذار شده و اخذ مجوزهای لازم در این زمینه از وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال اجرا است.

وی گفت: در این راستا مطالعه اکتشافی در پهنه ای از منطقه سنگان خواف و جنوب کاشمر به مساحت 32 هزار کیلومتر مربع به کنسرسیومی از شرکت ایمیدرو جهت اکتشاف آهن در حال واگذاری است.

ترکاشوند گفت: مطالعه پهنه دیگری به مساحت 17 هزار کیلومترمربع برای اکتشاف سنگ آهن در اختیار شرکت صنعتی و معدنی گل گهر و مطالعه پهنه کرومیتی به مساحت 11 هزار کیلومتر مربع در اختیار شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران قرار گرفته است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اضافه کرد: دو پهنه دیگر از استان به مساحت 9 هزار و 100 کیلومترمربع به وسیله مزایده به شرکت های متقاضی واگذار شده که عملیات اکتشاف در آن در حال اجرا است و پیش فرض ما برای این منطقه وجود مس و طلا در گستره چهار هزار و 200 کیلومترمربع می باشد.

وی ادامه داد: زمانی که مطالعات در پهنه ها به اتمام رسیده و ذخایر معدنی آن تعیین گردد، عملیات آزادسازی پهنه انجام گرفته و در اختیار شرکت ها و سرمایه گذاران قرار می گیرد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تاکنون آزادسازی پهنه ای به مساحت حدود 11 هزار کیلومتر مربع از منطقه جنوب خراسان رضوی برای فعالیت در حوزه کانی های فلزی بویژه مس از سال 1395 در قالب یک پروتکل سه جانبه بین استانداری، شرکت ملی مس ایران و سازمان صمت استان انجام گرفته است.

ترکاشوند اضافه کرد: با اتمام مطالعات در این پهنه ها گام بلندی در راستا اکتشاف هدفمند و اثربخش در حوزه معدن خراسان رضوی برداشته می گردد که به طبع آن متقاضیان معدن با ریسک کمتری می توانند در این پهنه ها فعالیت نمایند.

وی ادامه داد: تاکنون 10 پروانه اکتشاف معدنی در زمینه مس در این استان صادر شده و پنج پروانه اکتشاف دیگر برای ماده معدنی مس در حال صدور است.

ترکاشوند گفت: هم اکنون سه واحد فرآوری مس در کنار معدن آن در شهرستان بردسکن مشغول فعالیت است که مس فرآوری شده آن برای استفاده به استان های کرمان و آذربایجان شرقی ارسال می گردد.

تعداد پروانه های اکتشاف معتبر در خراسان رضوی 209 فقره و تعداد گواهی کشف معتبر معدن 153 فقره با ذخیره 158 میلیون تن و هزینه عملیات 11 میلیارد و 400 میلیون ریال است. پروانه های اکتشاف معدن مهم خراسان رضوی فلورین، سرب و روی، کانسنگ طلا، کانسنگ مس، کانسنگ منگنز و گوگرد می باشد.

20 پروانه بهره برداری معدن با سرمایه گذاری 177 میلیارد ریال طی 6 ماه نخست سال جاری در خراسان رضوی صادر شده که با صدور آنها 168 فرصت شغلی در استان ایجاد شده است. همچنین طی این مدت 21 فقره پروانه اکتشاف معدنی و 18 فقره گواهی اکتشاف با میزان سرمایه گذاری 21 میلیارد ریال در خراسان رضوی صادر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1574

به "مس، گنج سرخ خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مس، گنج سرخ خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید