هشدار نظامی پکن به واشنگتن

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، چین می گوید اگر جنگی بین این کشور و آمریکا در بگیرد برای تمام دنیا فاجعه بار خواهد بود. وی فنگه، وزیر دفاع چین روز یکشنبه 12 خرداد با اعلام این مطلب به آمریکا هشدار داد در امور مربوط به اختلافات امنیتی و سرزمینی این کشور با همسایگانش از جمله تایوان و دیگر کشورهای حوزه دریای چین جنوبی مداخله نکند.

هشدار نظامی پکن به واشنگتن

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش یورونیوز، چین از تشدید حمایت دولت دونالد ترامپ از استقلال و دموکراسی در تایوان در روزهای اخیر و نیز از عبور ناوهای آمریکایی از تنگه تایوان به شدت ناخرسند است.

وی فنگه که در نشست وزرای دفاع آسیا در سنگاپور موسوم به شانگری لا سخن می گفت تأکید کرد چین با هر کسی بخواهد در روابط این کشور با تایوان مداخله کند، تا آخر مبارزه خواهد نمود. چین استقلال تایوان را به رسمیت نمی شناسد و این جزیره را جزئی از خاک خود می داند.

سخنان وزیر دفاع چین یک روز پس از آن مطرح می گردد که وزیر دفاع موقت آمریکا در همین رویداد بین المللی به طور تلویحی از دولت چین انتقاد کرد. پاتریک شاناهان روز شنبه بدون نام بردن از چین گفته بود: بزرگ ترین تهدید دراز مدت برای کشورهای حوزه اقیانوس هند و آرام را کسانی ایجاد می نمایند که به دنبال تضعیف نظام قانونمند دنیای هستند. آنها ضمن بی ثبات کردن منطقه در تلاشند تا جوامع پویا و متکثر آن را در خدمت منافع انحصاری خود بگیرند.

آقای وی در واکنش به این اظهارات ضمن اعلام این که تحرکات چین در آسیا تنها در جهت دفاع از خود است و در برابر حمله به منافعش واکنش انجام خواهد داد، گفت: چین تا زمانی که مورد حمله قرار نگرفته به کسی حمله نمی کند. چین و آمریکا هر دو می دانند که هر گونه صف آرایی یا جنگ میان آنها برای هردوشان و برای کل دنیا پیامدهای فاجعه باری خواهد داشت.

او همچنین هشدار داد که هر گونه دخالت خارجی در امور مربوط به روابط چین و تایوان محکوم به شکست خواهد بود. وزیر دفاع چین در این زمینه گفت: هر کس به خود جرأت بدهد که تایوان را از چین جدا کند، ارتش چین چاره ای جز نبرد به هر قیمتی نخواهد داشت.

کارشناسان روابط بین الملل می گویند شاناهان در سخنرانی روز شنبه خود با وجود انتقاد غیرمستقیم از دولت پکن، لحنی آشتی جویانه تر از همتای چینی خود داشته است. به باور آنان، لحن وزیر دفاع چین در روز یکشنبه به وضوح خصمانه بوده است. این اظهارات تند در حالی مطرح می گردد که آمریکا و چین در بحبوحه جنگ تجاری بر سر تعرفه کالاهای وارداتی یکدیگر هستند.

آمریکا مانند بسیاری دیگری از کشورهای دنیا روابط رسمی و مستقلی با تایوان ندارد ولی مهم ترین پشتیبان و تأمین نماینده اسلحه این کشور است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 464

به "هشدار نظامی پکن به واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نظامی پکن به واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید