پکن: بهترین دوره روابطمان با امارات را تجربه می کنیم

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، سفیر چین در امارات متحده عربی در یک مصاحبه ضمن تمجید روابط خوب پکن و ابوظبی، به ابراز نگرانی درباره درباره تنش ها در منطقه خلیج فارس و تاسف درباره کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخت.

پکن: بهترین دوره روابطمان با امارات را تجربه می کنیم

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله تصویر و سرگرمی، نی جیان سفیر چین در امارات متحده عربی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (وام) ضمن ابراز نگرانی درباره تنش ها در منطقه خلیج فارس، روابط چین و امارات را روابطی عالی توصیف نموده است.

این دیپلمات چینی به وام گفت: سال جاری سی و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و امارات متحده عربی است. روابط ما در حال حاضر در بهترین دوره تاریخی خود واقع شده است.

از نظر او، میان همه کشورهای منطقه غرب آسیا، این امارات است که عمیق ترین، گسترده ترین و مثمرثمرترین همکاری ها را با چین داشته است.

نی جیان همچنین از سفر هفته آینده و رسمی شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی به پکن برای دیدار با مقام های ارشد چین اطلاع داد.

او با اشاره به سفر سال گذشته رئیس جمهور چین به ابوظبی و سفر هفته اینده بن نهیان به پکن گفت: دید و بازدیدهای رهبران ارشدمان ظرف یک سال، نشانه ای از اهمیت بالای مشارکت استراتژیک جامع چین و امارات متحده عربی است.

سفیر چین اضافه کرد: انتظار می رود که سفر آینده شیخ محمد بن زاید (به چین)، سبب تقویت و تعمیق اعتماد متقابل استراتژیک و سیاسی بین دو کشور گردد و همچنین به افزایش همکاری ها در حوزه های سیاسی، نظامی، تجاری و فناوری بیانجامد.

نی جیان در مصاحبه با وام به اظهارنظر درباره کاهش تعهدات برجامی ایران و تنش های اخیر در منطقه خلیج فارس هم پرداخت.

نی جیان سفیر چین در امارات متحده عربی

سفیر پکن در ابوظبی گفت: چین درباره تنش ها در منطقه خلیج (فارس) نگران است. ما امیدواریم که طرف های مربوطه آرام و خویشتندار باشند، اقدام های ملموس برای اجتناب از تشدید تنش اتخاذ نموده و به طور مشترک ایمنی و امنیت دریانوردی و تنگه ها را تامین و صلح و ثبات منطقه را حفظ نمایند.

او با تاکید بر اهمیت بالای منطقه خلیج فارس برای امنیت و ثبات جهانی و بازار بین المللی انرژی اضافه کرد، پکن برای کاستن از تنش ها با همه کشورهای این منطقه و دیگر کشورهای بزرگ خارج از منطقه، ارتباطات و همکاری های خود را حفظ نموده است.

سفیر چین درباره گام های ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود هم اظهارنظر کرد و به شرح مواضع پکن در این زمینه پرداخت.

این دیپلمات چینی گفت: باور پایدار ما این بوده است که اجرای کامل و موثر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) طبق قطعنامه (2231) شورای امنیت سازمان ملل، تنها راه عملی برای برطرف تنش ها و حل پرونده هسته ای ایران است. این کار به ایجاد شرایط برای حل دیگر موضوعات به وسیله مذاکره هم یاری خواهد نمود.

وی اضافه کرد: با توجه به شریاط جاری، طرف ها باید آرامش خودشان را حفظ نموده و خویشتنداری نشان دهند و طبق چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک به گفت و گو پایبند بمانند. جامعه بین المللی باید به چندجانبه گرایی و نظم بین المللی مبتنی بر حقوق بین الملل پایبند بماند و به وسیله مذاکره از موضع برابر به دنبال راه کارهای دیپلماتیک و سیاسی باشد.

اظهارات دیپلمات چینی درباره لزوم پایبندی کشورها به چندجانبه گرایی و اجرای کامل و موثر برجام در شرایطی مطرح شده که دولت آمریکا هجدهم اردیبهشت ماه سال 1397 در اقدامی یکجانبه و غیرقانونی از توافق هسته ای خارج شد و از آن موقع در حال اعمال شدیدترین فشارهای مالی علیه ایران بوده است.

ایران یک سال بعد از خروج آمریکا و با استناد به بند 36 این توافق، گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی خود را برداشته و به تعلل های طرف های برجامی در زمینه عمل به تعهدات و وعده های اعلامی خودشان واکنش نشان داده است (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 529

به "پکن: بهترین دوره روابطمان با امارات را تجربه می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: بهترین دوره روابطمان با امارات را تجربه می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید