چین شریک مهم تجاری ایران در سال 2016 خواهد بود

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، چین، شریک دیرینه ایران علاقمند به توسعه همکاری های اقتصادی با ایران به ویژه در زمینه سرمایه گذاری و تامین منابع اقتصادی مورد احتیاج ایران است.

چین شریک مهم تجاری ایران در سال 2016 خواهد بود

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی به نقل از پایگاه خبری آذرنیوز، لغو تحریم ها فرصت های اقتصادی جدیدی را پیش روی ایران خواهد گذاشت. هرچند تحریم ها هنوز لغو نشده، اما بسیاری از کشورها و شرکت ها برای منتفع شدن از تجدید روابط با ایران صف کشیده اند.

کشورهای اروپایی اکثریت این گروه مشتاق را تشکیل می دهند. هیئت هایی از کشورهای مختلف اروپایی با هدف منتفع شدن از همکاری ها با ایران مدام به تهران سفر می نمایند.

از سوی دیگر، شرکای سنتی ایران نیز مصمم هستند تا از رقابت با کشورهای اروپایی باز نمانند.

شرکایی نظیر هند، پاکستان و چین که در طول دوره تحریم ها همکاری ها با جمهوری اسلامی را ادامه داده اند، کوشش ها برای توسعه همکاری ها با تهران را افزایش داده اند.

به ویژه چین، شریک دیرینه ایران علاقمند به توسعه همکاری های اقتصادی به ویژه در زمینه سرمایه گذاری و تامین منابع اقتصادی مورد احتیاج ایران است.

در طی چند دهه گذشته، ایران و چین شراکت گسترده و عمیقی را با موضوع احتیاج پکن به انرژی و منابع فراوان انرژی ایران ایجاد نموده اند.

یکی از ستون های اصلی روابط دو کشور نفت و گاز است. چین اکنون دیگر به جای زغال سنگ، از نفت به عنوان منبع انرژی اصلی استفاده می نماید. در سال 2011، تقریبا 10 درصد واردات نفت چین از ایران بود. حدود 80 درصد کل واردات نفت چین از ایران نفت خام و مابقی مواد معدنی و محصولات شیمیایی بوده است.

در طی چند سال اخیر، چین به بزرگترین شریک تجاری و بزرگترین مشتری نفتی این کشور تبدیل شده است.

به دلیل وابستگی چین به نفت و گاز ایران، این کشور اکنون در حال سرمایه گذاری در زمینه مدرنیزه سازی بخش نفت و گاز ایران است تا دسترسی خود به این منابع را تضمین نماید.

چین دانش فنی تکنولوژی مورد احتیاج توسعه منابع انرژی ایران را در اختیار این کشور قرار داده است. مهندسان چینی همچنین در ساخت پل ها، سدها، خطوط راه آهن و تونل ها در سراسر ایران مشارکت دارند.

ایران بر بازسازی توانمندی های پالایشگاهی خود متمرکز شده تا خود را در برابر تحریم های غرب مصون سازد. این کشور همچنین در حال ارتقاء توانمندی های هسته ای خویش است. در این فضا، چین به عنوان یک شریک تجاری و سیاسی مهم می تواند نقشی مهم را ایفا کند.

23

منبع: تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1780

به "چین شریک مهم تجاری ایران در سال 2016 خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین شریک مهم تجاری ایران در سال 2016 خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید