یاری های نقدی خارجی به سیل زدگان هنوز در اسارت تحریم ها است

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، محمودرضا پیروی در جمع خبرنگاران رسانه های خارجی مقیم ایران گفت: هموطنان تاکنون 158 میلیارد تومان برای یاری به سیل زدگان به حساب هلال احمر واریز کردند، یاری های نقدی مردمی به زودی به صورت شفاف تعیین شده و در میان خانواده های سیل زده توزیع خواهد شد.

یاری های نقدی خارجی به سیل زدگان هنوز در اسارت تحریم ها است

وی گفت: تمام هزینه های هلال احمر برای سیل زدگان تاکنون از منابع داخلی این سازمان بوده است، تا کنون فقط یاری های غیرنقدی مردم که ارزش آنها بالغ بر 70 میلیارد تومان است، از سوی هلال احمر در میان سیل زدگان توزیع شده و هیچ مبلغی از یاری های نقدی مردمی حتی برای جایگزین کردن اقلام امدادی در انبارهای هلال احمر هزینه نشده است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: قطعاً برای تأمین احتیاجهای اصلی سیل زدگان، یاری های نقدی کارایی بیشتری خواهد داشت و با توجه به احتیاج هر خانوار یاری ها توزیع خواهد شد. البته از آنجا که نهادهای مختلفی برای سیل زدگان اقدام به جمع آوری یاری نقدی نموده اند لذا مقرر شده است تا کمیته مشترکی برای توزیع یاری ها تشکیل گردد تا همه خانوارها از یاری های مردمی بهره مند شوند.

وی با اشاره به یاری داوطلبانه نقدی بعضی کشورها به سیل زدگان ایران، گفت: متأسفانه هنوز هیچ راهی برای دریافت این یاری ها باز نشده و هنوز رقمی از یاری های نقدی خارجی را دریافت ننموده ایم. البته اخیراً در هیأت حاکمه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر اعتراض رسمی خود را اعلام نموده و آنها برای باز شدن کانال دریافت یاری های اقتصادی بشردوستانه به سیل زدگان ایران قول های مساعدی داده اند.

به گفته دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران، صلیب سرخ آلمان و کانادا برای دریافت یاری مردمی به سیل زدگان ایران حسابی را اختصاص داده اند تا در صورت باز شدن راهی برای ارسال، یاری های مردمی و دولت های خارجی و جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر به هلال احمر ایران اختصاص یابد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نرسیدن یاری های مردمی کویت به دست سیل زدگان، چنین شرح داد: هلال احمر کویت تاکنون در 2 مرحله محموله های 40 تنی را برای سیل زدگان ایران ارسال نموده که به اذعان معاون جامعه هلال احمر کویت تهیه این یاری ها از داخل ایران به علت به صرفه بودن و رسیدن به موقع به دست سیل زدگان، از داخل ایران خریداری و در جعبه هایی با نشان هلال احمر کویت بسته بندی و ارسال شده است. ما هم به ضرورت احتیاج سیل زدگان بخشی از یاری ها را به منطقه ارسال نموده ایم و مابقی در انبارهای هلال احمر است تا به موقع توزیع گردد.

دکتر پیروی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر موظف است تا گزارش دریافت و نحوه توزیع یاری های اهدایی را به جمعیت ملی یا کشور جدا کننده و همچنین فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ارائه کند و در این زمینه تا کنون نمایندگان بسیاری از کشورهای کم کننده درخواست بازدید از روند توزیع یاری های خود داشته اند که صورت گرفته و یکی از آنها نیز نماینده هلال احمر کویت بود. بازدید وی با حضور من در مناطق سیل زده همزمان شده بود. البته در بسیاری از موارد به عنوان نمونه کشور اهدا کننده مثلاً 292 چادر اهدا نموده که در برابر 52 هزار چادری که خود ما در مناطق سیل زده توزیع نموده ایم، شاید چندان مشهود نباشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از مجله تصویر و سرگرمی درباره ادعای یک نظامی بازنشسته در استفاده از لباس جمعیت هلال احمر در جنگ بوسنی، شرح داد: دریافت لباس داوطلبی هلال احمر با پر کردن یک فرم داوطلبی ممکن است. به عنوان نمونه در سیل اخیر بسیاری از افراد داوطلب با لباس هلال احمر به هموطنان خدمت کردند. درواقع امکان سوءاستفاده از نشان و لباس در هر جایی ممکن است. اما درباره این ادعا، نه فقط هلال احمر، بلکه نهاد نظامی که این فرد مدعی بازنشسته آن است نیز از وی شکایت نموده و قطعاً به جد پیگیر رسیدگی به این ادعا خواهیم بود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره تحریم هلال احمر ایران برای خرید و تأمین لوازم یدکی بالگردها، گفت: هلال احمر ایران با وجود اینکه نهادی غیردولتی است و باید از تحریم ها مستثنی باشد، اما متأسفانه یک سال است که با وجود تأمین هزینه 3 بالگرد، نتوانسته آنها را خریداری کند و حتی 6 بال گردمان نیز معطل تأمین قطعات یدکی برای تعمیر است.

وی همچنین درباره یاری مجله تصویر و سرگرمی و رسانه ها به هلال احمر برای دریافت یاری های مردمی ضمن تقدیر از همکاری های رسانه ها در امدادرسانی اخیر گفت: تاکنون مجله تصویر و سرگرمی بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی برای بازدید از مناطق سیل زده اعزام شده اند؛ مطابق آمار 66 خبرنگار و عوامل خبری و 34 رسانه خارجی از 17 کشور به مناطق سیل زده اعزام شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1375

به "یاری های نقدی خارجی به سیل زدگان هنوز در اسارت تحریم ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری های نقدی خارجی به سیل زدگان هنوز در اسارت تحریم ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید